Polda 6

Verdikt
70

Polda 6 je stará dobrá klasika, která sází na dabing, praštěný humor a absurdní řešení problémů. Dohromady to ale celé funguje tak, jak jsme zvyklí z předešlých dílů a možná ještě o fous lépe.

Další informace

Výrobce: Zima Software
Vydání: 1. prosince 2014
Štítky: česká hra, humor, v češtině, adventura, od českých výrobců

Zatímco některé české série se v průběhu času hodně změnily, Polda 6 (Detective Hayseed – Hollywood na Steamu) je v jádru stejná hra, jako předešlé díly. Jedná se o klasickou point and click adventuru, která je založená na silně poťouchlém humoru ve stylu Blbý a blbější nebo jeho české alternativy typu Kameňák.

Starý dobrý Polda

Když tedy hlavní hrdina, soukromý detektiv Pankrác, ale i všechny další postavy ve hře, vypustí něco z pusy, můžete si být jistí, že se jedná o tu nejblbější narážku nebo čirý kameňák. A při tom není ušetřeno vůbec nic – řadovými policisty počínaje, nejznámějšími hollywoodskými hvězdami konče.

Prakticky vzato, podobné vtípky a situační humor hru definují. Vážných vět v ní najdete jenom málo, nehledě na to, že i příběh má k čemukoli serióznímu daleko. Pankrác se totiž vydává po stopě zlotřilého padoucha, který ze sídla Americké akademie filmového umění a věd ukradl seznam vítězů Oscarů. Aby nedošlo k narušení ceremoniálu, což by byla největší katastrofa všech dob, musí Pankrác seznam rychle najít.

Pokud tedy nerozdýcháte na šrot sjetou/opilou Paris Hiltonovou, která na policejní stanici, kam se dostala kvůli pozvracenému psíkovi, shání kokain, nebo zženštilého Davida Hasselhoffa s plovákem z pobřežní hlídky, kterak ho drtí černošský rap, potom na hraní Polda 6 můžete rovnou zapomenout. Tímto způsobem se hra úzce profiluje. Přitroublý humor, navíc dávkovaný v množství větším než velkém, totiž nemusí sednout každému.

Všechno na všechno

Polda 6 (Detective Hayseed – Hollywood na Steamu) nezrazuje ani další typický znak série – nelogičnost při řešení hádanek a kombinování předmětů. O tom vás utvrdí už úvodní pasáž, kdy si musíte vyrobit laserovou pistoli s pomocí vypalovačky a berle. Míra nelogičnosti ale v průběhu hry kolísá. Některá řešení tak dávají smysl, jen abyste hned vzápětí narazili na absurdní pasáž, která vás zaskočí nepřipravené. Obtížnost kvůli tomu ale není tak vysoká, jako v předchozích dílech, protože se tvůrci rozhodli pro dvojici ústupků.

V poznámkách Pankráce neustále dostáváte nápovědy typu: „A hele, vypalovačka, ta by se mi mohla hodit na tu laserovou zbraň“. Navíc se kombinování předmětů přesunulo z inventáře přímo na hrací plochu. Nově tak nemusíte používat techniku všechno na všechno, alespoň ne v takové míře jako dříve. A pokud na to přeci jenom dojde, díky možnosti rychlého posouvání předmětů z inventáře kolečkem myši budete mít vždy rychle splněno.

Polda 6 tak v podstatě plyne bez většího zaškobrtnutí. Sváteční hráči to ocení, zkušenější hráče adventur spíš ne. Právě absurdita kombinací a z toho vycházející obtížnost totiž byla jednou ze základních složek předchozích dílů. V šestce chybí a na výsledku je to znát. Třeba i z toho důvodu, že nápovědy v průpovídkách Pankráce občas působí trapně.

Airbrush lepší než 3D

Nejvíce se Polda 6 od předchozích dílů liší grafickým zpracováním. Po problematicky přijatém 3D kabátku se tvůrci rozhodli pro kombinaci 2D a 3D grafiky, když navíc  namísto klasické ručně kreslené zvolili pro pozadí airbrush techniku. A šlo o dobrou volbu, protože svým vzhledem hra dokáže zaujmout. Na druhou stranu je grafické zpracování natolik výrazné, že nemusí sednout každému. A stejné je to s některými animacemi. Pankrác se na dnešní dobu pohybuje poněkud toporně, i když někdy předvádí docela vtipné mini-scénky.

Stejně jako v předchozích dílech také v šestce nechybí ani profesionální dabing, kterého se kromě obligátního Luďka Soboty ujal Martin Dejdar, Jiří Mádl, Iva Pazderková, Jiří Lábus, Jiří Krampol, Miroslav Táborská, Valérie Zawadská a Bohdan Tůma. Právě dabing je zároveň jedním z hlavních důvodů, proč si našinec s náklonností k adventurám Polda 6 koupí. Povyšuje totiž řadu scén na jinou, vyšší úroveň.

Dostane Oscara?

A Oscara za nejlepší herecký výkon ve videohře dostává… kdepak, praštěný soukromý detektiv Pankrác to nebude, i když na svůj vkus odvedl spoustu skvělé práce. Vydání Polda 6 na Steamu (koupit hru můžete i na stránkách hry, čímž prý podpoříte vývoj sedmičky) je každopádně dobrá příležitost si zahrát odlehčenou a solidně zpracovanou adventuru tuzemské provenience.

Pro fanoušky série je (a od vydání byla) Polda 6 jasná volba. Kdo ale skrze šestku vyzkouší Polda sérii poprvé, bude možná překvapený a snad i částečně rozmrzelý. Nelogické kombinace v takové míře, jako je předvádí Polda 6, už přece jen vyšly z módy před mnoha lety. Humor je navíc silně specifický čili nad jeho obecnou atraktivitou visí pořádný otazník. Na druhou stranu, parodování filmových a sportovních hvězd se povedlo, a některé vtípky ve hře opravu září. Prostě typická hra v sérii Polda...