Please Fix the Road

Verdikt

Viděli jste někdy v nějaké hře s hádankami hezčí animace? Please Fix the Road vypadá parádně, vychutnat si ji budeme moci již v červnu, kdy vychází na počítače - a to i prostřednictvím "oficiální" pirátské verze pro hráče, kteří si nemohou dovolit platit.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Ariel Jurkowski
Štítky: hlavolamy, logické

Please Fix The Road je minimalistická, vizuálně poutavá indie hra, v níž máte za úkol opravit silnici tak, aby po ní mohla běžným způsobem projíždět vozidla a nikdo si za volantem nevylámal zuby při průjezdu drsným terénem, jak to na našich silnicích občas bývá.

Za doprovodu příjemných animací budete zvedat a rotovat kusy vozovky, aby perfektně zapadly do existující sítě a vytvořily jednu táhlou vlásenku od začátku diorámy až na její konec. Tu a tam i něco zboříte, a pokocháte se tak uspokojivým tříštěním budov.

Hra jediného autora Ariela Jurkowskiho vyjde v červnu na počítačích, a to skrze Steam, GOG, Itch.io, ale také formou torrentu na nejrůznějších pirátských serverech. Autor se totiž rozhodl usnadnit pirátům jejich „práci“ a své dítko rovnou uvolní ke stažení všem, kdo za něj nechtějí platit.

K tomuto nevídanému kroku se v minulosti uchýlilo několik menších studií, často si ale tvůrci pro piráty připravili nějaké nepříjemné překvápko, omezení či jen zesměšnění, když se například v živém streamu ukázalo, že daný YouTuber hru ukradl, přestože si streamováním vydělává horentní sumy…

V tomto případě ale piráty nic zákeřného nečeká. Jurkowski na svém Twitteru rovnou vyjmenovává, co od pirátské verze čekat – všechny základní úroveň bez podpory aktualizací, úvodní pirátskou znělku, obličej piráta místo tradičního ozubeného kolečka značícího možnosti a žádost, ať si hru koupíte, pokud se vám zalíbí.

Autor je s pirátstvím naprosto smířený a na dotaz jednoho z fanoušků, proč k tomuto kroku přistoupil, odpovídá: „Stejně by se to pirátilo a nikomu to nevyčítám, je to tak, jak to je. Doufám, že alespoň někteří lidé toto gesto ocení, třeba z toho budu mít nějaké PR body.“ PR si tím jistě vysloužil, když o hře napsaly velké zahraniční weby jako PC Gamer a VG247.

Zda gesto ocení i hráči, a zda ho ocení zadarmo či za peníze, ukáží až červnové prodeje. Autor se až na popud fanoušků reagujících na tuto zprávu rozhodl k platformám přidat i Itch.io (konzole jen po dobrých prodejích PC verze), což znamená, že piráti budou mít s GOGem už dvě snadné DRM-free cesty, jak se dostat i k normálním verzím hry Please Fix The Road bez pirátských prvků. I toho si je autor vědom, a i tak si z pirátství nic nedělá. Ostatně webu PC Gamer přiznal, že sám jako malý pirátil, a má tak pro takové lidi pochopení. Co by mu na to asi řekl Petr Svoboda, autor pirátěného Poldy 7?