Plants vs. Zombies 2: It's About Time

Verdikt
85

Plants vs. Zombies je jedna z nejlepších her na chytré telefony pro casual i hardcore hráče.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

iPadiPad

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Electronic Arts
Vydání: 18. července 2013
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, pro hráče do 18 let, adventura, akční, logické

Když před lety vydal PopCap Plants vs. Zombies, zasadil mezi hry s tématikou zombokalypsy neočekávanou kytku. Ve variaci na žánr tower defence jste sázeli bojové kytky jak o život a ničili s nimi vlny zombíků. Tak pitomé a absurdní to bylo, až ze hry vyrostl hit na úrovni Angry Birds. Podtitul Bylo na čase u dvojky je více než pravdivý. PopCap po vydání původní hry usnul na vavřínech složených ze sto padesáti miliónů zákazníků a během let se z Plants vs. Zombies pomalu ale jistě stávala vysychající vzpomínka. S příchodem druhého dílu je však vše špatné zapomenuto.

Přichází pokračování příznačně nazvané Plants vs Zombies 2: It's about time. Ve dvojce proto najdete bohatý obsah, nové kytky i zombíky a mikrotransakční model, kterého se všichni po právu obávali. Budete muset za vítězství nad zombíky platit? Palčivou otázku stručně zodpovězme ještě před rozklikem: Ne. Hra je vyvážena tak, abyste mohli hrát i bez zadávání čísla kreditní karty.

Ve stínu velblouda

Nejzajímavější na celém kusu je, že nejde jen o tupé kopírování původní hry, ale zásadně se mění celý vztah hráče a hry, tedy způsob, jakým budete hrát. Plants vs Zombies totiž je strategií a kdo si myslí, že ve dvojce bude jen zalévat kytičky, ten spláče nad výdělkem. V původní hře jsem celkem rychle objevil taktiku, která se dala uplatnit na všechny úrovně. Řadu slunečnic ochránit flusačkami a následně bez problémů sázet Kytky Hromadného ZomboNičení. Nyní je zapotřebí taktiku přizpůsobovat jednotlivým érám, ve kterých se pohybujete – od egyptské přes pirátskou až po divoký západ.

Za tématickou nesourodost může Dave, šílenec od vedle, ten s pánví na hlavě, který má stroj času a tak nějak se stane, že vás zaveze trochu hlouběji do historie než potřeboval. Kvůli tomu tu jsou různě vybavení a odolní zombíci.

Hned v egyptské éře narazíte na chytráky – schovávají se za panely s namalovaným velbloudem, abyste si jich nevšimli. Na poušti je přece velbloud běžný, ne? Další mají pochodně, jiní zase pochodují v obrněném sarkofágu. U pirátů se zas zombifikovaní bukanýři houpou na laně přes vypadlá prkna na mole, racci nosí zombie až k předním liniím a u kovbojů se potkáte se zombie kuřaty. Narazíte tu také na nákladní plošiny na kolejích, na které můžete zasadit kytky a pohybovat s nimi – zkrátka možnosti zombácké ofenzívy jsou rozšířeny a adekvátně s nimi i lidská defenziva.

Připravte se na umírání

Náročnost bitev je vysoká a je dost dobře možné, že pro ultimátní dokončení všech přibližně dvaceti úrovní každého světa, včetně bonusových, budete potřebovat několik dní. Kartami pořádně zamíchají úrovně, ve kterých máte předvybrané kytky a několik dílčích úkolů typu „zombíci nesmí stoupnout na okrasné květiny“ anebo „smíte zasadit jen dvanáct kytek,“ případně „nesmíte utratit víc jak 1250 slunečních bodů“. Jde o úrovně pro fajnšmekry, kteří chtějí hru položit na lopatky jak se patří.

Bonusové hnojivo

Průběh každé bitvy výrazně ovlivňují bonusy, které dodávají strategiím pořádný šmrnc. Nejběžnější je krátkodobé posílení schopností kytky, které vypadává ze speciálních zombíků. Kytka po aktivaci maximalizuje svůj útok na smrtící kadenci a je schopná zabít i několik zombíků během pár sekund. K dalším bonusům patří utrhávání hlav, odpálkování mimo obraz anebo elektrifikace.

Všechny bonusy se dají nakoupit za kredity, které nakupujete za vlastní peníze, ale... a v tom je ten háček. Nemusíte. Kdo bude hrát poctivě a najde si pro každé období tu správnou taktiku, ten virtuální kredity bez větších problémů vybojuje. Pro hráče je to skvělá zpráva, protože PopCap ukazuje přívětivou tvář modelu bezplatného hraní a možná právě touto vstřícností nakonec získá víc zákazníků, než kdyby mikrotransakce vnucoval pod tlakem.

Plants vs. Zombies 2 je skvělou zábavou pro mobilní telefony. Nečekejte revoluci, ale tradiční hru dotaženou téměř k dokonalosti. Instalací na Android nebo iOS získáte chytrou hru na několik týdnů, možná i měsíců. PopCap se společně s Electronic Arts snaží, aby herní vesmír byl mnohem pestřejší.