Plague Inc.

Verdikt
70

Plague Inc. boduje originálním námětem, který vás postaví na druhou stranu barikády ve snaze vymýtit nebezpečnou chorobou lidstvo. Může se také pochlubit hezkou prezentací. V čem však viditelně ztrácí je element znovuhratelnosti. Jen co do hry proniknete, nebude důvod, proč byste se k ní měli vracet.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Windows PhoneWindows Phone

Windows Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Ndemic Creations
Vydání: 26. května 2012
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, simulace, strategie
Hráči se v každé hře honí za určitým cílem. Zpravidla se jedná o co nejvyšší skóre nebo obligátní záchranu světa. Plague Inc. však tyto zažité konvence staví na hlavu a staví vás do role choroby, přičemž vaším úkolem není nic menšího než vyhubit svět do posledního živáčka. 

Prostředků k dosažení takové touhy existuje celá řada, obyčejnou bakterií počínaje a biologickou zbraní konče. K těm sofistikovanějším způsobům se však budete muset teprve propracovat. Vezmete tedy zavděk obyčejnou bakterií, vyberete zemi, kde chcete své vybíjecí dobrodružství začít a jde se na věc. 


V průběhu hraní postupně získáváte DNA body, jimiž modifikujete efektivitu své nemoci v třech kategoriích – šíření, symptomy a schopnostmi. Je tudíž ve vašem zájmu průběžně mutovat stále zhoubnější, odolnější a inteligentnější chorobu, aby se do světa rozběhla co nejrychleji. Na výběr máte hromadu možností, od šíření choroby vzduchem, přes způsobení šílenství, až po obranyschopnost v chladném prostředí.

Vedle zajímavého tématu hra disponuje rovněž povedeným zpracováním. V horní části obrazovky neustále jezdí útržky ze světových zpráv, hra vás neustále informuje, jakého stupně apokalypsy už vaše nákaza stihla dosáhnout. Mimoto můžete v reálném čase obdivovat, jak se celá mapa světa krásně barví do červena, barvy zamoření a na oko líbivě působí i všemožné lékařské tabulky a grafy. Tvůrci se navíc zaklínají prohlášením, že Plague Inc. realisticky reflektuje podmínky reálného světa, takže by teoreticky mělo být důležité, kterou zemi nakazíte jako první, v praxi se nicméně jedná o záležitost spíš na efekt, i když některé skriptované události jako Olympijské hry v Londýně potěší vaši škodolibou dušičku a lehce prodlouží čas strávený se hrou.


Motivaci, proč se ke hře vracet, podporuje rovněž možnost rámcově si osvěžit zeměpisné znalosti nebo proniknout do základů latinské terminologie medicíny. Možné nadšení ale značně ochladne ve chvíli, kdy si uvědomíte, že lze na hru uplatňovat stále tentýž postup, což nevylepší ani volba vyšší obtížnosti. Plague Inc. pak rychle ztrácí na barvitosti, zábava jde dolu a vy ztratíte důvod, proč hru zapínat znovu. Jinak než negativně nelze hodnotit také specifika verze pro Android, která se potýká s agresivními mikrotransakcemi. Plague Inc. se tak ve finále hodnotí obtížně. Nejlépe titul asi vystihuje následující charakteristika: Má své snadno pomíjivé kouzlo.