Pirates Outlaws

Verdikt
90

Zábavné bitvy, cestování po moři, pirátský život a poctivý „deck-building“. To vše nabízí tato skvělá RPG hra, ve které o herním stylu rozhodujete zcela vy. Tahle hra vás prostě chytne a nepustí.

Další informace

Výrobce: Fabled Game
Vydání: 5. března 2020
Štítky: piráti, karetní, taktická, roguelike, mobilní hry

Jsou hry, které vás zabaví na pár minut, než je zase zavřete. A pak jsou hry, které vám vyplní veškerý volný čas. Pirates Outlaws se řadí mezi druhý typ.

Tasené šavle, naládovaná děla, stažené plachty, lahve rumu a komické čapky. Pirátské téma z této hry doslova přetéká. Jádro hry však leží v něčem jiném. Jasně, ovládáte loď, která míří od ostrovu k ostrovu, prohledáváte strašidelné jeskyně, utrácíte peníze v hospodě a bojujete s dalšími piráty, ale hra vám učaruje díky kampani. V té se snažíte dostat co nejdál. Když umřete, musíte začít znovu pěkně od začátku. 

Co by v jiné hře působilo úmorně a od hraní by vás odradilo, zde naopak přináší vzrušení. Váš hrdina má totiž několik vybraných karet schopností a zbraní a po každé vyhrané bitvě si přidá do balíčku novou kartu. Vyberete si vždy ze tří a variabilita je obří. To znamená, že každou hru si postavíte balíček zcela jiný, což má obří dopad na hratelnost. Zatímco jednou karty zaměřujete na útoky z dálky a třeba plošná zranění, jindy se soustředíte na doplňování života útoky zblízka a aplikování speciálních efektů.

Možnosti jsou doslova obří a podobně jako v dalších „deck-building“ hrách největší uspokojení přichází z kombinování karet a schopností. Jednou kartou si zvýšíte sílu všech zbraní na blízko, další kartu odhodíte, pak použijete co jde a poslední kartou si znovu doplníte celou ruku zbraněmi pouze na blízko. Když se vám něco takového povede úspěšně provést, budete mít druhé Vánoce. Nové karty jdou také kupovat, ale osobně spíš radši používám peníze k vylepšování již vlastněných karet. Protože čím víc karet v balíčku máte, tím menší je šance, že si je skutečně líznete. 

Vedle soubojů potkáte i události, kde můžete třeba za cenu ztráty životů získat zajímavé bonusy. Zmíním rovněž akční body. Ty se spotřebovávají při plavbě, a když vám dojdou, loď se zpravidla potopí. Body lze doplňovat v hospodách, ale musíte na to dávat pozor. Čím dále se v kampani před smrtí nebo potopením dostanete, tím více získáte zlaťáků. Ty se používají k odemykání nového obsahu, především map a hrdinů. Právě hrdinové opravdu stojí za to, protože každý z nich nabízí unikátní hratelnost.

Hra však není bez záporů. Občas mi trochu scházela přehlednost, kdy třeba nemáte soupis všech aktivních schopností, z některých obrazovek se nelze vrátit a vybrat jinou možnost apod. To vše se obrousí po pár hrách. Postupně se vám odemykají karty, které můžete během hraní získávat. Přímo vylepšení je však velmi drahé a spíš než do nepatrného zvýšení životů investujete do nového hrdiny.

Tak či onak, Pirates Outlaws je titul, který budete milovat, který budete chtít prozkoumávat, a který vám dovede vyplnit všechen volný čas. Obsahu a možností má spoustu.