Phoenix Wright: Ace Attorney - Spirit of Justice

Verdikt
80

Další přírůstek do série právnických detektivek. Velmi solidní hra podle zavedeného vzoru s několika příjemnými novinkami. Pokud máte rádi dramata ze soudní síně, rozhodně po hře sáhněte.

Další informace

Výrobce: Capcom
Vydání: 8. září 2016
Štítky: detektivka, krimi, adventura

Soudní dramata jsou pořád v módě. Ten okamžik, kdy se všechny stopy a důkazy dají na jednu hromadu a všechno se vyostří na souboj dvou lidí, kteří na sebe pokřikují v soudní síni, stojí za to. A série Phoenix Wright je na tom celá postavená. Poslední díl s podtitulem Spirit of Justice nevyjímaje. 

Ticho v soudní síni!

Spirit of Justice ryzí cartoonová detektivka – a jako u minulých her, i tentokrát se skládá ze dvou částí. Prohledávání místa činu a prokecávání podezřelých... a pak boj v soudní síni. Ta první část je tentokrát mnohem jednodušší. Hra vám dá jasně najevo, že už jste příslušné místo celé prošmejdili, a kam máte jít dál. Takže se neopakovaly scény z minulých dílů, kdy člověk bloudil a zjišťoval, co kde zapomněl. 

Až v druhé části nastává to správné drama. I proto, že ve chvíli, kdy vstupujete do soudní síně, ještě vůbec netušíte, jak se z toho všeho vysekat. Ačkoliv je pachatel obvykle jasný (aspoň pro vás, právníci jsou větší trdla), dostat ho do želez je něco úplně jiného. A to vás ještě během procesu čeká pár velkých zvratů.

Herní série s Phoenixem Wrightem (a Apollo Justicem) jsou plné barvitých charakterů s bizarními jmény (náš oblíbený je vůdce rebelů, který by se v češtině asi jmenoval Jétor Ebel – není nad utajení) šílených protivníků a bizarních a děsivě překombinovaných zločinů, ale když akceptujete určitou nadsázku, tak je to opravdu zábavný kriminální rébus. A i když je to v podstatě pořád to samé, tak to nový díl zachraňuje tím, že se dostáváte do jiného světa a s tím i narážíte na jiné problémy.

Ono je v podstatě v každé hře něco navíc, nějaký nový trik, nějaký nový způsob vyšetřování. A všechny fígle z minula se teď vrací. Jako třeba hledání v mimice svědků – nějaký tik, který by prozradil, že lžou. Nebo srovnání jejich emocí s tím, co prožívali (pokud někdo našel mrtvolu a cítí přitom pocit štěstí, je na tom něco divného). K tomu všemu ale ještě přibyl zbrusu nový a hodně zajímavý fígl.

Dostáváte se totiž do světa, ve kterém jsou obhájci považováni za zbytečnou a otravnou havěť. Zločinci se odsuzují na základě posledních vzpomínek jejich obětí. To se zdá být absolutní důkaz, ale jak se ukáže, i tohle svědectví má své mouchy. A vaším úkolem je ty mouchy najít.

Tohle je jedna z nejzábavnějších novinek. Když se snažíte najít v tom, co oběť před smrtí viděla, něco, co by vám pomohlo zjistit pravdu. Hledáte rozpory a obraz se postupně vyjasňuje. Ovem pozor, ne vždycky ve váš prospěch.

Námitka 

Jako obvykle je i ve Spirit of Justice několik případů, které jsou volně propojené. Celá hra je rozdělená do dvou sekcí. Apollo Justice vyšetřuje doma, pátrá po vraždě během kouzelnického představení i v kabaretu, zatímco Phoenix Wright je v cizokrajném a nábožensky založeném Khura'inu, kde dojde k vraždě během posvátného obřadu a pomalu se schyluje k revoluci. A samozřejmě se cesty obou v závěru protnou.

Případů je tentokrát méně, ale ten pátý je opravdová kláda, a přichází i s několika silnými zvraty a ždímači emocí. Není divu, když se Apollo Justice po létech setkává se svou rodinou.

Jasně, jsou tu i slabší místa. Třeba sbírání otisků, což v praxi znamená poprášit obrovskou plochu, pak prášek sfouknout a doufat, že jste se trefili a narazili na nějaký otisk. Stejně tak se nikdo moc nezatěžoval animací, takže většinu akčních scén máte odvyprávěnou jen coby rozhlasovou hru. Ale na to už jsou fandové série zvyklí.

Důležité je to, že případy jsou pořád zábavné, a i když asi zkušenějšímu hráči moc hlavu nezamotají (i když i oni budou mít občas problém odhadnout, jaký důkaz po nich chce hra předložit), tak přestřelky mezi obhajobou a obžalobou jsou stále správně nadupané. A pokud by vám to nestačilo, je možné si koupit další případy coby DLC, které se točí třeba kolem cestování časem a svatby.