PES 2021

Verdikt
50

Sezónní update nepřináší zhola nic nového – dokonce ani správné soupisky na novou sezónu, které by, zatraceně, přinášet měl! Ale pokud jste nehráli předchozí ročník, nabízí se vám skvělá šance, jak si levně pořídit výbornou fotbalovou hru.

Počítač

WindowsWindows

29,99 €Steam

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

PlayStation Store

Xbox OneXbox One

Microsoft Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Konami
Vydání: 15. září 2020
Štítky: fotbal, sportovní

Letošní díl série PES je zároveň úplně jiný a zároveň úplně stejný. Jak je tento paradox možný? Jednoduše: PES 2021 je unikátní právě tím, že nepřináší vůbec žádné změny. Až doteď se každý ročník pokoušel více nebo méně inovovat, a i když se třeba fanouškům dlouholeté fotbalové série nelíbil malý počet změn, nikdo by Konami nemohl s vážnou tváří obvinit, že vydává jen update soupisek.

Tedy až doteď. Teď se z toho vývojáři obviňují pro jistotu sami.

PES 2021 se skutečně oficiálně jmenuje Season Update a je to zkrátka PES 2020 v trošku jiném kabátku, s novými dresy a soupiskami. Vývojáři se k tomuto velmi netradičnímu kroku odhodlali proto, že chtějí raději pracovat na dalším ročníku, vyvíjeném od podlahy na novou generaci, a nestíhali by dělat dvě nové hry najednou.

Ročník 2021 na druhou stranu nestojí obvyklou prémiovou částku blížící se dvěma tisícům: Dáte za něj ani ne sedm stovek. Což je tedy stejně docela dost, pokud se vám někdo snaží prodat to, co by pár komunitních nadšenců dalo dohromady za pár večerů a zadarmo.

Situace je nejhorší pro všechny hráče, kteří vlastní PES 2020, protože, ačkoliv dostanou slevu, za svoje peníze neobdrží skutečně vůbec nic nového. Čekali byste třeba aspoň nějaké rebalancování? Úpravu věcí, které nefungovaly? Změny v dlouhodobě hrozném uživatelském rozhraní? Máte smůlu. Všechno je naprosto identické, akorát menu bliká tyrkysově, ne fialově, a z fotky se na vás ksichtí trošku jiný Messi.

Někteří zahraniční recenzenti zmiňují, že jim hra přijde pomalejší a taktičtější, ale my nesouhlasíme. Kdybyste nám drželi u hlavy pistoli, rozdíl mezi ročníky bychom nepoznali, a to jsme hráli oba dva hned po sobě, abychom případné úpravy snáze objevili.

„Aspoň jsou tu ale ty nové dresy a soupisky, to už nadšencům za těch pár stovek určitě stojí!“ namítají někteří z vás a je to soudná námitka, jenže bohužel pramení z neznalosti toho, jak jsou nové dresy a soupisky doručeny.

Tak předně: Pokud jste si z internetu do ročníku 2020 stáhli komunitou vytvořené dresy a názvy týmů, aby se estetický zážitek blížil tomu, který nabízí konkurenční FIFA, v novém díle je bohužel nenajdete a opět se většinu času koukáte na ošklivá nelicencovaná trička a směšné vymyšlené názvy.

Nevíme, jestli je technicky proveditelné, aby obě hry sdílely editovaná data, ale když už své hře říkáte Season Update, skoro bychom řekli, že by to jít mohlo. Pak by se na hru dalo koukat do té doby, dokud komunita nevytvoří aktuální dresy pro novou sezónu.

Ale dobrá, to je možná příliš zhýčkaný požadavek. Co ovšem zhýčkané rozhodně není? Chtít, aby hra, jejíž zdaleka největším lákadlem jsou aktualizované soupisky, nabízela… aktualizované soupisky.

Neděláme si legraci. PES 2021 úspěšně ignoruje velkou spoustu důležitých světových transferů a přinejlepším se je s velkým zpožděním snaží dohánět pomocí následných updatů. Když hra vyšla, sedli jsme si k ní a chtěli založit novou kariéru za některý tým z anglické Premier League. Hodně rychle jsme si to rozmysleli, když nám došlo, že se díváme na loňské soupisky doplněné jen o pár raných přestupů.

Konami má s aktualitou soupisek dlouhodobý problém, i loni museli hráči docela dlouho čekat na update, který jim fotbalisty přiřadil do správných týmů, ale to si můžou vývojáři dovolit, pokud vydávají novou hru, titul, který nabízí spoustu jiných lákadel. Dovolit si to rozhodně nemůžou, když jsou nové soupisky doslova tím jediným důvodem, proč si velké množství hráčů PES 2021 vůbec koupí.

Kdo bude ochotný nad tímhle kolosálním selháním přivřít obě oči, ten samozřejmě dostane vynikající fotbalovou hru, to je bez debat. Chcete vědět, jak vynikající? Přečtěte si recenzi na minulý ročník, kterou lze šmahem aplikovat i na ten letošní. Ve zkratce: Skoro všechno na hřišti je úplně super, skoro všechno mimo něj (třeba herní módy, multiplayerová podpora, interface) stojí za starou belu.

I tak je PES, letošní i loňský, pro pravověrného milovníka nejkrásnějšího sportu na světě tou vhodnější variantou než čím dál tím arkádovější FIFA (i když uznáváme, že její letošní ročník jsme ještě nehráli). A tedy, pokud nevlastníte PES 2020, nabízí se vám dokonalá šance, jak si za pár stovek přivlastnit nový ročník. Jestli jste předchozí hru nehráli, může vám být úplně jedno, že je jí ta nová podobná jako vejce vejci.

A na PES 2021 nás potěšila ještě jedna věc. Sami se divíme, že to píšeme, ale byl to MyClub, místní verze kartičkového Ultimate Teamu, akorát taková… horší, méně návyková a v mnoha směrech zcela nedomyšlená. Jenže když jsme hru zapnuli a zjistili, že kariéru se špatnými soupiskami se nám hrát nechce, MyClub nás zachránil.

Ona je totiž největší sranda v tomhle módu rozjíždět zbrusu nový tým. V minulém ročníku nás hodně rychle přestalo bavit hrát za ty největší superhvězdy proti těm největším superhvězdám, nudilo nás, že každý mač byl Messi proti Messimu, Maradona proti Maradonovi.

Jenže tady jsme opět začínali s kádrem ubožáků. Bylo skvělé se těšit na každou novou náhodnou posilu a doufat, že tentokrát už to konečně bude ten střední obránce, abychom nemuseli zase postavit zoufale pomalou šedesátku z thajské ligy. Vyžívali jsme se i v experimentování – co kdybychom svého elitního defenzivního záložníka Casemira nechali hrát na stoperu a místo toho na štítu zkusili geniálního univerzála Nedvěda, který nám padl coby první, legendární karta, kolem níž jsme stavěli tým?

Po pár hodinách už se samozřejmě opět dostáváme do staré rutiny, hodnocení žádného z našich hráčů nespadne pod 80, ale i tak jsou online zápasy vyrovnanější, realističtější a méně jednotvárné ve stylu: „Přihraj před vápno de Bruynemu, vystřel, vymeť šibenici.“ Takže bychom skutečně lhali, kdybychom tvrdili, že nám PES 2021 nepřineslo žádné potěšení.

Jenže nás taky vyprovokovalo ke spoustě nevěřících pohledů, k dumání nad tím, jestli si z nás vývojáři dělají srandu a nad tím, jestli jsme si za svých pár stovek neměli koupit radši nějaký pěkný balón na skutečný fotbal.

Je to hra, která se mi strašně špatně hodnotí, protože pro majitele minulého ročníku je to zkrátka docela výsměch, aspoň do té doby, než se v Konami konečně probudí a začnou do hry pravidelně, bez otálení cpát nejnovější soupisky. Pro ostatní hráče se ovšem nabízí šance, jak levně ukořistit opravdu hodně dobrou fotbalovou hru.

Byl by to zajímavý příklad toho, jakým směrem by se sportovní hry v budoucnu taky mohly ubírat (skutečně inovativní titul jednou za pár let, mezitím levné updaty), kdyby byl ovšem pojat poněkud kompetentněji. Inu, končíme svoje láteření – doufáme, že vám prozradilo, zda je zrovna pro vás PES 2021 vhodnou hrou, nebo nikoliv.

Poznámka k hodnocení: Známka je v tomto případě skutečně velmi orientační, protože jak jistě sami chápete, aplikovat tradiční stupnici na takhle netradiční produkt je poněkud obtížné. Ale text hovoří jasnější řečí než jakékoliv číslo.