Pro Evolution Soccer 2016

Verdikt
80

Rychlá a dynamická fotbalová hra s neúplnými licencemi, kterou na PC doprovází ošklivá grafika a pár technických problémů. Ani pár nepovedených změn v hratelnosti ale nezastře fakt, že PES 2016 umí nabídnout unikátní fotbalové zážitky. Zda zvolit právě PES, či konkurenční FIFA, to už záleží na osobních preferencích každého fanouška videoherního fotbalu.

Počítač

WindowsWindows

Steam

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

PlayStation Store

PlayStation 3PlayStation 3

PlayStation Store

Xbox OneXbox One

Xbox Store

Xbox 360Xbox 360

Xbox Store

Další informace

Výrobce: PES Productions
Vydání: 17. září 2015
Štítky: fotbal, sportovní

O fotbalových hrách jsme zvyklí mluvit jako o „sportovních simulacích“, ale všichni víme, že jde o zavádějící termín. Fotbalové hry ve skutečnosti nesimulují fotbal, ale spíše televizní přenos fotbalového utkání. Většina z nás tak podvědomě chce, aby zápasy v nich vypadaly jako ve skutečnosti. Aby se hráči chovali na hřišti přirozeně, aby rozhodčí pískali přesně a spravedlivě, aby brankáři chytali spolehlivě, ale ne zázračně. Zkrátka, aby jediným rozdílem proti skutečnosti bylo to, že na konci vždy vyhraje váš oblíbený tým. Japonská Konami se o přiblížení k tomuto ideálu pokouší už dvacet let a letos by určitě ráda potvrdila, že kvalitativní skok, který série Pro Evolution Soccer zaznamenala v loňském roce, nebyl náhodný.

Pevná kostra

Největších změn v nových ročnících sportovních her si obvykle všimnete během několika prvních odehraných minut. Podvědomé postupy, které se za posledních 12 měsíců uložily do svalové paměti, najednou nefungují jak jste zvyklí a nová hra postupně odhaluje své zákonitosti.

V případě PES 2016 se vám něco podobného nestane. Do hry se dostanete velmi jednoduše, vše je na svém místě a už od první chvíle je tak jasné, že v Konami se k žádné velké revoluci letos neodhodlali. Změny v hratelnosti jsou spíše parametrické, řady z nich si všimnete až po delší době a rozhodně vás nedonutí změnit váš styl hry. To ale neznamená, že by neovlivnily pocit ze zápasů.

PES 2016 je o něco rychlejší a plynulejší než loni, což má několik důsledků. Za prvé, hra působí více „automaticky“ než dříve. Značka PES byla vždy proslavená přesným a rychlým ovládáním, které v kombinaci s kvalitní fyzikou a animacemi umožňovalo vytváření nečekaných akcí. Letos ale tato svoboda zůstala v PES 2016 trochu stranou. Ne že by zmizela úplně, ale některé animace hráčů při zpracování míče jsou až příliš svázané a hra tedy nereaguje na pokyny tak bezodkladně, jak jsme byli zvyklí.

Druhým dopadem zrychlení hry je omezení, skoro vyřazení, záložní řady ze zápasu. Hráči jsou sami o sobě dost rychlí a účinnost přihrávek do běhu, zejména těch centrovaných, vás v podstatě nenutí zabývat se postupnými útoky. V kombinaci s podobně účinnými úniky po straně a zjednodušenými souboji jeden na jednoho (z hlediska útočníka), jsou přihrávky za obranu smrtící taktikou, která se jen velmi těžko brání.

Fotbalové menu

Neustále stížnosti na nedostatky v licencích klubů a hráčů musí lidi z Konami už pěkně štvát, evidentně ale nepadají na úrodnou půdu. PES 2016 je na tom s licencemi stejně jako loni, tzn. někde na čtvrt cesty k ideálu. Kompletní licence se dočkají jen fanoušci francouzské a španělské ligy, ostatní se musí spokojit v lepším případě s licencovanými kluby a nelicencovanou soutěží (to je případ italské Serie A), v horším pak jen s licencovanými jmény hráčů (v případě Premier League). Ostudou je pak úplná absence německé Bundesligy.

Absence licencí vynikne o to víc v přímém porovnání s pozorností, kterou Konami věnuje soutěžím, na které licenci naopak vlastní – Liga mistrů, Pohár UEFA, Pohár osvoboditelů a další kontinentální soutěže jsou zpracovány poměrně věrně, včetně odpovídající grafiky. Jenže, co je to platné, když se stejně všichni hráči, pro které jsou důležité reálné názvy klubů a jména hráčů, musí chtě nechtě obrátit na fandovskou tvorbu.

Fotbalové menu aktuálního Pro Eva tvoří samozřejmě i nabídka herních módů. Ani tady jsme se nedočkali žádné převratné novinky. Konami si stále hlídá své klenoty – rozsáhlý manažerský mód Master League, ve kterém vedle hry, tréninků a přestupů řešíte poměrně dopodrobna i finanční situaci klubu, a režim myClub, který uvedla loni. Odpověď na úspěšný FUT z konkurenční Fify se evidentně ujala a v online režimu není problém s nalezení odpovídajících protihráčů. 

Odřené uši

PES 2016 je kvalitní fotbal. Ale zároveň nejde o hru, která by ve vás měla vzbudit větší nadšení. Situaci navíc komplikuje fakt, že v Konami PC verzi vyloženě odflákli. Zatímco majitelé PS4 a Xbox One se mohou těšit z grafiky, která je takřka konkurenceschopná s FIFA 16, na PC uvidíte něco, co odpovídá kvalitě zpracování tři, čtyři roky staré hry.

PC standardům nejsou přizpůsobeny ani herní nabídky a například menu střídání během zápasu je šíleně nepřehledné, zvláště když máte v týmu více hráčů s dlouhými jmény. A konečně, když už jsme u těch technických věcí, Konami zatím dost bezprecedentně ignoruje aktualizace soupisek. Ve světě japonských vývojářů chytá Petr Čech v Chelsea i v polovině října a náprava ne a ne přijít.

Tvůrci z Konami se letos každopádně vydali jinou cestu než konkurenti z EA Sports. Zatímco nová FIFA herně zpomalila, přišla s novým stylem bránění a obecně přidala na obtížnosti, PES 2016 se snaží být přístupnější, dynamičtější a plynulejší.