Pro Evolution Soccer 2016
Rychlá a dynamická fotbalová hra s neúplnými licencemi, kterou na PC doprovází ošklivá grafika a pár technických problémů. Ani pár nepovedených změn v hratelnosti ale nezastře fakt, že PES 2016 umí nabídnout unikátní fotbalové zážitky. Zda zvolit právě PES, či konkurenční FIFA, to už záleží na osobních preferencích každého fanouška videoherního fotbalu.
O fotbalových hrách jsme zvyklí mluvit jako o „sportovních simulacích“, ale všichni víme, že jde o zavádějící termín. Fotbalové hry ve skutečnosti nesimulují fotbal, ale spíše televizní přenos fotbalového utkání. Většina z nás tak podvědomě chce, aby zápasy v nich vypadaly jako ve skutečnosti. Aby se hráči chovali na hřišti přirozeně, aby rozhodčí pískali přesně a spravedlivě, aby brankáři chytali spolehlivě, ale ne zázračně. Zkrátka, aby jediným rozdílem proti skutečnosti bylo to, že na konci vždy vyhraje váš oblíbený tým. Japonská Konami se o přiblížení k tomuto ideálu pokouší už dvacet let a letos by určitě ráda potvrdila, že kvalitativní skok, který série Pro Evolution Soccer zaznamenala v loňském roce, nebyl náhodný.
Pevná kostra
Největších změn v nových ročnících sportovních her si obvykle všimnete během několika prvních odehraných minut. Podvědomé postupy, které se za posledních 12 měsíců uložily do svalové paměti, najednou nefungují jak jste zvyklí a nová hra postupně odhaluje své zákonitosti.
V případě PES 2016 se vám něco podobného nestane. Do hry se dostanete velmi jednoduše, vše je na svém místě a už od první chvíle je tak jasné, že v Konami se k žádné velké revoluci letos neodhodlali. Změny v hratelnosti jsou spíše parametrické, řady z nich si všimnete až po delší době a rozhodně vás nedonutí změnit váš styl hry. To ale neznamená, že by neovlivnily pocit ze zápasů.
PES 2016 je o něco rychlejší a plynulejší než loni, což má několik důsledků. Za prvé, hra působí více „automaticky“ než dříve. Značka PES byla vždy proslavená přesným a rychlým ovládáním, které v kombinaci s kvalitní fyzikou a animacemi umožňovalo vytváření nečekaných akcí. Letos ale tato svoboda zůstala v PES 2016 trochu stranou. Ne že by zmizela úplně, ale některé animace hráčů při zpracování míče jsou až příliš svázané a hra tedy nereaguje na pokyny tak bezodkladně, jak jsme byli zvyklí.
Druhým dopadem zrychlení hry je omezení, skoro vyřazení, záložní řady ze zápasu. Hráči jsou sami o sobě dost rychlí a účinnost přihrávek do běhu, zejména těch centrovaných, vás v podstatě nenutí zabývat se postupnými útoky. V kombinaci s podobně účinnými úniky po straně a zjednodušenými souboji jeden na jednoho (z hlediska útočníka), jsou přihrávky za obranu smrtící taktikou, která se jen velmi těžko brání.
Fotbalové menu
Neustále stížnosti na nedostatky v licencích klubů a hráčů musí lidi z Konami už pěkně štvát, evidentně ale nepadají na úrodnou půdu. PES 2016 je na tom s licencemi stejně jako loni, tzn. někde na čtvrt cesty k ideálu. Kompletní licence se dočkají jen fanoušci francouzské a španělské ligy, ostatní se musí spokojit v lepším případě s licencovanými kluby a nelicencovanou soutěží (to je případ italské Serie A), v horším pak jen s licencovanými jmény hráčů (v případě Premier League). Ostudou je pak úplná absence německé Bundesligy.
Absence licencí vynikne o to víc v přímém porovnání s pozorností, kterou Konami věnuje soutěžím, na které licenci naopak vlastní – Liga mistrů, Pohár UEFA, Pohár osvoboditelů a další kontinentální soutěže jsou zpracovány poměrně věrně, včetně odpovídající grafiky. Jenže, co je to platné, když se stejně všichni hráči, pro které jsou důležité reálné názvy klubů a jména hráčů, musí chtě nechtě obrátit na fandovskou tvorbu.
Fotbalové menu aktuálního Pro Eva tvoří samozřejmě i nabídka herních módů. Ani tady jsme se nedočkali žádné převratné novinky. Konami si stále hlídá své klenoty – rozsáhlý manažerský mód Master League, ve kterém vedle hry, tréninků a přestupů řešíte poměrně dopodrobna i finanční situaci klubu, a režim myClub, který uvedla loni. Odpověď na úspěšný FUT z konkurenční Fify se evidentně ujala a v online režimu není problém s nalezení odpovídajících protihráčů.
Odřené uši
PES 2016 je kvalitní fotbal. Ale zároveň nejde o hru, která by ve vás měla vzbudit větší nadšení. Situaci navíc komplikuje fakt, že v Konami PC verzi vyloženě odflákli. Zatímco majitelé PS4 a Xbox One se mohou těšit z grafiky, která je takřka konkurenceschopná s FIFA 16, na PC uvidíte něco, co odpovídá kvalitě zpracování tři, čtyři roky staré hry.
PC standardům nejsou přizpůsobeny ani herní nabídky a například menu střídání během zápasu je šíleně nepřehledné, zvláště když máte v týmu více hráčů s dlouhými jmény. A konečně, když už jsme u těch technických věcí, Konami zatím dost bezprecedentně ignoruje aktualizace soupisek. Ve světě japonských vývojářů chytá Petr Čech v Chelsea i v polovině října a náprava ne a ne přijít.
Tvůrci z Konami se letos každopádně vydali jinou cestu než konkurenti z EA Sports. Zatímco nová FIFA herně zpomalila, přišla s novým stylem bránění a obecně přidala na obtížnosti, PES 2016 se snaží být přístupnější, dynamičtější a plynulejší.