Pathologic Classic HD

Verdikt
80

Fanoušci skvělých a netradičních příběhů, ale i her, které nedají nic zadarmo, by měli dát Pathologic HD šanci - musí jen překousnout fakt, že grafika není z nejnovějších a hratelnost je místy dost spartánská.

Počítač

WindowsWindows

12,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Ice-Pick Lodge
Vydání: 29. října 2015
Štítky: horor, thriller, survival, indie hra, psychologický, hd remake, adventura, rpg

Důvodů, proč první hru znali jen fajnšmekři, bylo několik - brutální obtížnost, nepovedená anglická lokalizace, kdy rozluštit obsah rozhovorů byla hra sama o sobě, nebo fakt, že rozjet původní verzi hry na novějších počítačích bylo neskutečné utrpení. Součet všech těchto vlastností více lidí odradil než přitáhl. Přesto si ale hra našla dostatek fanoušků, aby okolo ní vytvořili kult, a následně zafinancovali vývoj plnohodnotného remaku v režii původního týmu. Nejen pro ně byla po celých deseti letech vydána i HD verze originální hry, aby si zpříjemnili čekání.

Tři za cenu jedné

Ocitáte se v odříznuté vesnici postižené nákazou, která je na pokraji vlastního rozpadu nejen kvůli šířící se nemoci, ale také kvůli vraždám, které se začaly odehrávat těsně před vaším příjezdem. Po dobu dvanácti dní budete jako jedna ze tří postav prozkoumávat vesnici, poznávat její obyvatele, snažit se přežít a s trochou štěstí úspěšně dokončit svůj úkol a rozluštit, co se vlastně děje.

Všechny tři postavy – lékař, věštec i dívka s magickými schopnostmi - dorazí do vesnice ve stejný den a každá z nich má vlastní dějovou linku, která se prolíná se zbylýma dvěma. Ať už si tedy vyberete kohokoliv (dívka se odemkne, až když dohrajete hru za oba dva muže), bude na vás čekat nejen naprosto jiný pohled na celý příběh. Poznáte také jiné postavy, dozvíte se jiné informace o původu nákazy a změní se i celkový tón hry. Pro kompletní porozumění příběhu je tedy nutné ji dohrát za všechny tři postavy, což je zábava na několik desítek hodin.

Dvakrát měř…a už si to nestihl

Jako jednu z prvních informací se dozvíte, že váš největší nepřítel je čas, protože stejně jako v reálném životě neustále ubíhá bez ohledu na vaše činy. Hned na začátku máte při hře za doktora možnost potkat dvě postavy, které dělají nepořádek za okny domu, kde jste trávili noc a dostat z nich cenné náboje do revolveru a další věci. Stačí ale, když se budete chovat jako v typické hře a prozkoumávat každý centimetr prostoru a ve chvíli, kdy se konečně dostanete ven, zjistíte, že už tam nikdo není. V Pathologic totiž neposouváte příběh kupředu - jste pouhá figurka ve spleti událostí, které mají svůj vlastní průběh.

Pokud budete o Pathologic uvažovat jako o běžné hře, kde můžete poflakovat s tím, že události na vás počkají, a kde nejdříve uděláte všechny vedlejší úkoly a až pak se vydáte za tím primárním, brzy zjistíte, že jste nahraní. Vedlejší úkoly zde fungují spíše jako odměna za váš správný postup hlavní dějovou linkou. Často za ně dostanete jídlo nebo jiné předměty pro usnadnění dalšího postupu. Občas se ale stane, že nestihnete splnit, co máte, a hra vám jen oznámí, že jste přišli o důležitou postavu. Místo klasického Game Over ale hra pokračuje dál a vám zbydou jen oči pro pláč a pár obvazů, kvůli kterým jste to vše udělali.

Tak trochu nekompromisní adventura

A není to jen čas, který musíte kontrolovat. Musíte hlídat i únavu, hlad i míru nakažení vaší postavy - když ukazatelům těchto faktorů nebudete věnovat pozornost, zcela jednoduše se může stát, že půjdete spát a místo probuzení zemřete hlady. Jídlo a léky jsou ale nedostatkové zboží, takže je nemůžete bezhlavě polykat po kilech. Jejich cena v obchodech se totiž každý den mění a vy musíte neustále počítat s tou nejhorší možností a myslet dopředu.

To vše vytváří všudypřítomnou atmosféru beznaděje, která na vás dýchá na každém kroku. Prázdné regály obchodů, lidé chodící s tvářemi naprosto bez výrazu a i ve dne máte nutkání se každou chvíli ohlížet, jestli vás někdo nesleduje. Když už se nějaké nebezpečí objeví, nejlepší taktikou je vzít nohy na ramena a schovat se do nejbližšího odemčeného domu než riskovat zranění. Pokud u sebe nemáte střelnou zbraň, každá potyčka může být poslední. Pathologic tak i za světla dokáže vystavět atmosféru, o které se dnešním hororovým hrám může jen zdát.

Podílí se na tom i skutečnost, že HD verze nepřináší, krom konečně kvalitní anglické lokalizace, zbytečně moc úprav a grafických vylepšení. Obsahuje sice dnes již nutnou podporu všech možných i nemožných rozlišení, FOV posuvník pro ty, kteří potřebují vidět i za roh a několik druhů anti-aliasingu a post processingu. Původní textury však byly z velké míry zachovány a díky tomu hra působí ještě více znepokojujícím dojmem - umocňuje celý zážitek svojí vizuální zašlostí.

Pathologic Classic HD není hra, kterou si pustíte večer na hodinku po příchodu z práce domů. Pathologic vyžaduje plnou pozornost a spoustu času. Pokud se hned ze začátku nezaleknete již několikrát zmíněné obtížnosti, bude vám odměnou příběh, který vás spolehlivě udrží přikované na židli celé hodiny a na konci vás vyplivne zničené, ale spokojené. Někteří ale budou frustrovaní vysokou obtížností a nedostatkem informací, na které musíte nějak přijít sami. V tom tento titul zůstává nevlídný, spartánský a někdy až nepřátelský.