Overcooked! 2

Verdikt
91

První díl kooperativního bláznivého vaření Overcooked si získal srdce mnoha fanoušků. Tvůrci předvádí, jak má vypadat správné pokračování.

Počítač

WindowsWindows

22,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

22,99 €Steam

LinuxLinux

22,99 €Steam

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

PlayStation Store

Xbox OneXbox One

Microsoft Store
Koupit

Nintendo SwitchNintendo Switch

Nintendo eShop

Další informace

Výrobce: Ghost Town Games
Vydání: 7. srpna 2018
Štítky: jídlo, multiplayer, kooperace, pro celou rodinu, více hráčů u jednoho zařízení, akční

Pokud jste někdy pořádali posezení s kolektivem dalších herně pozitivních jedinců, je vcelku pravděpodobné, že bylo součástí večera si pěkně společně něco zahrát. Nabízí se samozřejmě klasiky typu Tekken či Smash Bros, ale vzájemné rozbíjení si virtuálních úst po chvíli omrzí. Kuchařská arkáda Overcooked byla v takových chvílích ideální, protože nabízela neotřelý koncept a výborně vyváženou hratelnost, která chytla a nepustila. Bylo vůbec pokračování potřeba, když už prvnímu dílu nešlo vytýkat nic většího? Bylo kam hru posunout? 

Chytej!

Princip hry zůstává beze změny. V kolektivu až čtyř naspeedovaných kuchařů budete mít za úkol v pomatených úrovních vařit jídla a získávat za ně cílové skóre. Konvenční restaurace nečekejte, v Overcooked se již tradičně vaří na voru na rozbouřené řece, během zemětřesení, v padajícím horkovzdušném balónu a podobně. Každá úroveň jistým způsobem mění a překrucuje hratelnost, což výborně ozvláštňovalo již jedničku - a dvojka na tom není jinak.

Změny a vylepšení, kterými se chlubí Overcooked 2, mohou na první pohled působit spíš jako znouzectnost. Stačí si ale zahrát pár kol, aby každý bezpečně pochopil, že tomu tak není. Ďábel se totiž skrývá v detailech, jak se říká, a právě maličkosti vybrousil druhý díl takřka k dokonalosti.

Největší novinkou je možnost ingredience nejen pokládat, ale i házet. A nevěřili byste, jak moc tahle zdánlivá prkotina dokáže revitalizovat celý zážitek. Se svými spolukuchtíky si můžete nakrájená rajčata metat přes celou restauraci (nebo třeba přes propast v cestě) a urychlit tak kulinářský proces. Stejně tak je dokonce při pečlivém míření možné vrhnout maso z dálky na pánev či spáchat precizní hod rýží do hrnce. Když se to daří, je to parádní zábava... a když ne, tak taktéž, protože jídlo létající vzduchem je prostě sranda, což ostatně věděli třeba už autoři prvních grotesek.

Nejen na gauči

Za druhou novinku je třeba tvůrce ovívat palmovými ratolestmi. Jednička byla fantastická zábava, ale pouze v případě, že se vám povedlo poskládat partu lidí, co měli čas se vidět osobně. Hra sice šla hrát sólo, ale vytrácela se při tom většina jejího kouzla a multiplayer byl k dispozici pouze v lokální formě.

Volejte sláva a tři dny se radujte, už to neplatí. Overcooked 2 totiž nabízí online multiplayer, a to je věc, co byla zásadně potřeba. Jistě, halasit u hry vedle sebe na gauči je pořád ta nejlepší možnost, ale volat si přes nějakou hlasovou službu a vařit spolu každý z jiného konce republiky rozhodně o moc nezaostává. Pokud se vám do prvního dílu nechtělo kvůli tomu, že jste třeba tušili, že byste si ho s ostatními z očí do očí zas tak často neužili, u dvojky už váhat nemusíte.

Overcooked 2 je fantastická, dynamická, horem pádem uhánějící taškařice, která skvěle zabaví každého, kdo se chce pobavit s přáteli. Sólové hraní stále doporučit nemůžeme, ale v případě, že víte, že s vámi do toho půjde alespoň jeden další člověk, není nad čím přemýšlet.