Overboard!

Verdikt
90

Rádi hltáte příběhy? Overboard! je netradiční výzvou, kdy se snažíte uniknout spravedlnosti na lodi plné tajemství a nečekaných odhalení. Nabízí sice nepříliš dlouhý, ale nezapomenutelný zážitek.

Další informace

Výrobce: inkle
Vydání: 2. června 2021
Štítky: detektivka, mobilní hry, adventura

Jakmile vyjde nová hra od studia inkle, můžete se spolehnout, že nabídne skvělé vyprávění. Na tom by nebylo nic zvlášť výjimečného. Jejich tituly však vždy předkládají strhující příběh, o jehož vývoji rozhodnete vy sami.

Overboard! se s ničím nepáře a začíná pěkně zostra. Na lodi mířící do Ameriky se stala vražda. Podrobnosti znáte velmi dobře, neboť vrahem není nikdo jiný než vy. V noci jste shodili svého manžela přes palubu a nyní se musíte postarat o to, aby vám tento zločin prošel. Zprvu jsem měl s tímto obráceným narativem trochu problém – vraždy se mají šetřit, ne maskovat! Když se však bavíte s ostatními cestujícími na lodi, zjišťujete, proč si tento osud nebohý Malcolm vysloužil.

Síla tohoto příběhu je právě v charakterech. Musíte se ve všech zorientovat, zjistit kdo co viděl, slyšel, a pokud chcete skončit na svobodě, budete muset učinit některá opatření. V první řadě potřebujete dostat důležité osoby na svou stranu. Zároveň se musíte postarat o to, aby důkazy mířily na jiné. Již při prvním hraní zjistíte, že tento případ je komplikovanější, než se na první pohled zdá. A že brzy neodvratně skončíte za mřížemi.

Po neúspěchu následuje nový pokus, vy jste však vybaveni znalostmi z těch předchozích. Víte, co je důležité, které volby vedou k problémům apod. Proti vám hraje i čas, na který musíte dávat pozor. Ostatní postavy se pohybují po lodi a snažit se vplížit do jejich kajuty, když se zrovna vrací z karet nebude dobrý nápad. Trochu mě mrzí, že u některých důležitých znalostí je nestačí vědět jednou, ale je třeba na ně přijít pokaždé znovu. Jinak vám hra danou dialogovou možnost prostě nenabídne.

Hráčům zběhlým v kriminálkách může ideální řešení zabrat méně času, ale i po prvním úspěšné úniku má stále smysl hrát dál. Hra nabízí k řešení řadu úkolů, které vás mohou přivést na nové informace. Můžete taky zkusit jiný průchod. Co se třeba tentokrát svědků zbavit podobně jak manžela? Vždy si budete říkat: „Co by se asi stalo, kdyby…?“ Overboard! je tak vynikající příběhová jednohubka, kterou jen tak nevyženete z hlavy.