Osmos

Verdikt
80

Vzájemné pojídání buněk v Osmos je ideální mobilní kratochvílí. Má nápad, výbornou atmosféru i vizuál a dobře se ovládá. Patříte-li mezi milovníky astrofyziky, Osmos je pro vás jako dělané. Ti ostatní si u hry zase krásně odpočinou.

Další informace

Výrobce: Hemisphere Games
Vydání: 17. srpna 2009
Štítky: vesmír, puzzle

Silnější vždy zvítězí nad slabším. To je zákon přírody. Je to také ale premisa, od níž se odpichuje základní hratelnost Osmos. Hra vás nechá v jakoby vesmírném prostředí expandovat vaši buňku tím, že bude požírat menší a vyhýbat se větším – nebezpečnějším. Zajímavou příchuť herní náplni dodává především ovládání opírající se o astronomická fakta. Klepnutím nalevo od buňky vypustíte do tohoto směru plyn, čímž buňku popoženete na druhou stranu. Čím rychleji budete ťukat, líp větší zrychlení koule ve vesmírném prostoru nabere.

Osmos však není o zběsilé hratelnosti, což vám vysvětlí hned v první úrovni. Kontrola buňky musí naopak probíhat hezky v klidu a metodicky. Jde o neuvěřitelně relaxační záležitost. Plně to lze pochopit až po zahledění se do krásné estetiky hry a poslechu úžasné ambientní hudby. Věřte nám, že kochání vám vydrží po celou dobu, co budete proplouvat jednotlivými úrovněmi a herními režimy hry. 


Velkým plusem Osmos je rovněž veliká variabilita. Postupné vám začne představovat nové prvky nad rámec základního konceptu, a bude jich opravdu hodně. Hrátky s gravitací, geometrie i levely, nad nimiž musí hráč zvítězit ne umem, ale chytrostí. Designéři se zde postarali, abyste se pokud možno ani minutu nenudili.

Že se jim to ne úplně povedlo, to je vina něčeho trochu jiného. Osmos se výrazně spoléhá na fyzický aspekt hratelnosti, a to mu občas škodí. Především v pozdějších fázích, kdy obtížnost přituhuje, to je vypozorovatelné v zážitku lišící se hráč od hráče, ale také v jisté inkonzistenci. A jádro soustřeďující se okolo zajímavého nápadu sice generuje výtečnou atmosféru, pomalé tempo však dokáže být čas od času poměrně ubíjející.


Suma sumárum je Osmos vážně dobrá hra a naprostou většinu času se v ní budete bavit. Jen v ní občas nevybalancovaný obsah odvádí pozornost od jinak bezchybné formy.