Ord.

Verdikt
90

Pokud nečekáte hodiny zábavy, ale rádi se vrhnete na experimentální dobrodružství, které silně pracuje s vaší představivostí, Ord. poslouží bravurně. Je to zážitek jednorázový, ale nečekaně silný.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Ostatní platformy

PočítačPočítač

Steam

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

PlayStation Store

Xbox OneXbox One

Microsoft Store
Koupit

Nintendo SwitchNintendo Switch

Nintendo eShop

Další informace

Výrobce: Crescent Moon Games
Vydání: 23. října 2020
Štítky: dobrodružná, mobilní hry, fantasy, rpg

Příběhy jsou tím nejsilnějším, co může hra nabídnout. Dobrý příběh vás vytrhne ze všední přítomnosti a vrhne vás do jiného světa, ve kterém se může stát úplně cokoliv. A videohra Ord. se snaží vyprávět velké příběhy minimalistickou formou.

V tuto chvíli máte na výběr z pěti různých scénářů, které vás vezmou do úplně jiného prostředí. Nutno však podotknout, že nejdůležitější roli zde bude hrát vaše představivost. Veškerá výprava je totiž vždy shrnuta do jediného slova, které má navodit atmosféru, představit prostředí, možnosti a vyprávět nějaký příběh. A stejně tak i vy budete volit postup vpřed pomocí výběru jednoho ze dvou slov. 

Ač se to na první pohled nezdá, tento minimalistický systém vás dovede přemístit do temné kobky, kde budete zápasit o přežití, vyrazíte na epickou výpravu plnou nástrah nebo se stanete bohem, který tvoří nový svět. To vše v několika málo slovech. 

Ne vždy dojdete do cíle a nejednou příběh skončí nezdarem. Chytí vás stráže, utopíte se v jezeře nebo vaši planetu zlikviduje blížící se asteroid. A vždy se ocitnete na začátku a můžete to zkusit znovu. Každý z příběhů navíc vyprávění strukturuje jiným způsobem a třeba bankovní loupež se nebojí skákat v čase do budoucnosti i minulosti. Řada událostí se navíc děje nahodile, takže váš průchod příběhem bude vždy jiný, i když u řady možností se bez jejich zapamatování neobejdete. Rychle se tak naučíte netrhat podezřelé plodiny nebo plavat proti proudu. 

To vše působí jako skvělý experiment, který si zaslouží vaši pozornost. Jeden z příběhů mě však dostal do kolen. V něm se zaseknete v běžném koloběhu práce, mazání emailů, hádání se s dětmi a zakusíte co to znamená rutina. Změníte snídani, zkusíte nové věci a posléze zjistíte, že z kruhu není úniku. A pak dostanete příležitost… ale to už nechám na vás. Tento příběh mě přesvědčil o tom, že hra nemá daleko ke genialitě. 

Musíte si ji za cca 50 korun koupit? Asi ne, protože se velmi rychle ohraje. Ale pokud rádi experimentujete a chcete zažít neotřelé příběhy, rozhodně jí dejte šanci.