Onitama

Verdikt
90

Onitama je rychlá, ale přemýšlivá strategie, ve které prověříte své taktické schopnosti. Připomíná šachy, ale svým systémem je výrazně dynamičtější.

Další informace

Výrobce: Asmodee Digital
Vydání: 5. září 2018
Štítky: deskovka, tahová, šachy, mobilní hry, strategie

Některé deskovky si o digitální edici doslova říkají a Onitama je jednou z nich. Připomíná šachy, skvěle se hodí pro turnaje a nabízí opravdu vydatné strategické sousto. Prostě něco, co chcete hrát často a ideálně online s dalšími zapálenými hráči. 

Ve hře Onitama se stanete mistrem školy bojových umění. Ten se svými nejlepšími žáky vyrazí do japonských hor najít chrám Onitama, ve kterém se utká s jinými školami. Smyslem je změřit síly a zjistit, kdo je nejlepší. Téma přitom vlastně není kdovíjak důležité. Klidně byste mohli hrát s libovolnými herními kameny. V jádru jde totiž o abstraktní strategii, která ze všeho nejvíce připomíná šachy. Dělá z nich však rychlou a dynamickou zábavu.

Abyste posunuli figurkou, musíte zahrát kartu pohybu. Do každé hry se vylosuje 5 karet z celkových šestnácti. Ty si budete s nepřítelem po jejich využití vyměňovat. Tímto jednoduchým principem vznikají situace, kdy sice sami použijete dobrou kartu, ale zároveň tím nahrajete soupeři. Vašim cílem je buď porazit protivníkova mistra nebo přesunout svého mistra do protější svatyně. Oba cíle vyžadují přesné plánování a neustálou pozornost.

Stačí drobná chybka a hra může po pár minutách skončit, jindy se můžete ve strategickém souboji zaseknout desítky minut. Hrát můžete buď proti počítačem řízenému protivníkovi, jinému hráči u jednoho zařízení nebo online. Ve hře samozřejmě nechybí žebříčky nejlepších hráčů a chválím i za systém karmy. Ten hráče hodnotí dle spolehlivosti – pokud sami ze soubojů neutíkáte, můžete hrát se stejně čestnými protihráči. 

Onitama až na slabší zvukové efekty nemá chybu. Je to skvěle promyšlená strategie, u které musíte taktizovat a neustále promýšlet budoucí tahy. A přestože šachy vlastně příliš nemusím, od této hry jsem se nemohl odtrhnout. Povedla se i zpracováním, a dokonce si ji stáhnete zcela zdarma. Dokoupit si můžete nové skiny bojiště nebo doplňující balíček karet pohybů. Ale i bez toho můžete hrát dosyta.