Old Time Hockey

Verdikt
50

Humorně a s nadhledem se Old Time Hockey bouří proti hegemonii série NHL. Atmosféru sympatické sportovní arkády, která se nebere příliš vážně, stojí za to zažít. Nikoliv však její hratelnost, která trpí necitlivým ovládáním, slabou umělou inteligencí a špatně budovanou herní motivací.

Počítač

WindowsWindows

11,99 €Steam

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

499 KčPlayStation Store

Další informace

Výrobce: V7 Entertainment
Vydání: 28. března 2017
Štítky: retro, indie hra, sportovní

Lední hokej je dnes natolik spjatý s jedinou herní značkou, že náznak jakékoliv konkurence působí jako zjevení. Sérii NHL nyní vyrostl soupeř v podobě ledního retra Old Time Hockey, které vyniká okouzlující atmosférou hokeje ze 70. let, a specifickým humorem. Naneštěstí hře chybí profesionální zpracování. Autoři z V7 Entertainment si neporadili s ovládáním, technologií, ani herní motivací. Přestože své dílko od vydání již mnohokrát opravili, stále pobaví jen s výhradami. 

Hezké vzpomínání 

Spousta nepříjemností nemůže zastřít, že Old Time Hockey je sympatická karikatura herní série NHL, a zároveň alternativa k archivním kouskům jako Blades of Steel či Face Off. Těm se sice podobá zastaralým obrazem i zjednodušenými herními pravidly, ale z hokeje si dělá větší legraci, což hře opravdu sluší. Než proto autoři dostanou za uši za všechny spáchané prohřešky, je třeba ocenit specifickou originalitu hry, která v žánru zatraceně chyběla.

Hokejová arkádovka si bere na paškál sedmdesátá léta minulého století, kdy hráči zámořské hokejové ligy ještě nemuseli povinně nosit ochranné přilby, a proto je dnes považujeme za poslední „kovboje“ svého sportu. Tuto představu hra přiživuje do absurdna tím, že hokej „povyšuje“ na skutečně krvavý sport plný bitek, bodyčeků, provokací a oplácení. Vaši hoši se z ledu vracejí málokdy celí a rolba má po každém utkání co uklízet.

Pěstmi k vítězství 

Na nějakém tom chybějícím zubu a krvavém šrámu na kluzišti nesejde, a proto se v každém utkání strhává několik potyček, ve kterých se poměrně primitivním, ale docela vtipným způsobem snažíte svému protihráči naložit. Sokové se nezřídka do sebe pouštějí dokonce hokejkami a napětí může přerůst i v hromadnou řež. Přestože nejde o bůhvíjak inspirativní mezihru, dokonale podtrhuje sdělení, že hokej bývával drsnější než dnes. Lhostejno, zda s tím souhlasíte.

Svojí agresivitou Old Time Hockey vysoko překračuje laťku všeho, na co jsme byli u hokejových her zvyklí. Tvrdost je dokonce motorem úspěchu mužstva. Vyhrané osobní souboje včetně těch, plynoucích přímo ze hry (bodyčeky, naražení na mantinel atd.), podporují týmovou morálku a chuť vyhrávat. Brutalita zkrátka novému arkádovému hokeji vládne, naštěstí ji ale zjemňuje veselý komiks.

Ve skutečnosti je hra spíše akční groteskou s pomyslným kečupem místo opravdové krve. Zobrazované násilí nepohoršuje, protože je podtrženo humorem, například v podobě vtipných symbolů nad hlavami hráčů. Zatnuté pěsti signalizují, kdo si hodlá vyřídit účty, a průvod žlutých kuřátek se objeví nad rozbitou kebulí každého, kdo to právě schytal. Když se symbolika spojí i s legračními zvuky a stadiónovou dechovkou, násilí rázem ustupuje až na úroveň pranic ze Čtyřlístku.

Vítaná jednoduchost 

Nadhled si arkáda udržuje také ve zjednodušeném pojetí hokejové hry samotné. Hraje se bezstarostně „pět na pět“ bez střídání lajn, taktických voleb či týmového managementu. Old Time Hockey je prostě hra o gólech a rvačkách, což je lákavá nabídka zejména pro ty z vás, kterým se NHL zdá již zbytečně překomplikovaná.

Velmi specifické ražení má též hlavní herní kampaň, doprovázená příběhem o beznadějně nemožném mančaftu Hinto Brews. Z něho se má stát díky vám překvapení sezóny, čemuž se ale při pohledu na partu zbitých psů s monokly pod očima zdráháte uvěřit. Dost na tom, že to prý z hráčů na ledě „táhne“. Jejich novým sponzorem se totiž stal pivovar...

Vystřel! Třeba dvacetkrát

Bohužel, „v náladě“ byli nejspíše i tvůrci při snaze vytvořit systém arkádových výzev na podporu herní motivace. Některé nápady zábavu naopak spíše ničí. Smolnými negativy je hra vůbec prošpikována, a velmi svérázné pojetí hokeje autoři v prvních dnech po vydání hry začali, mírně řečeno, přehodnocovat. Na základě negativních ohlasů komunity zmizelo například otravné propojení tutoriálu s příběhovou kampaní, které nesmyslně omezovalo využití různých hokejových dovedností. Problémy nicméně přetrvávají, například u systému achievementů.

Autoři spojili kampaň s dílčími výzvami, bez jejichž úspěšného plnění bude vaše kariéra víceméně stagnovat. Bohužel, úkoly jsou často na štíru se zdravým rozumem a narušují obyčejnou zábavu z utkání. Proč třeba v defenzivně laděném zápase musím dvacetkrát vystřelit na soupeřovu bránu? Zpočátku budete z výstředních podmínek hraní zmatení a spousta střetnutí vyzní do ztracena, protože dostatečně nepochopíte, že klasické vítězství na skóre občas nemusí být hlavním cílem.

Mančaft na zabití 

Za nechtěný vtip bohužel musíme považovat také ovládání, kterému chybí přesnost, rychlost a správná dávka citlivosti. Nejhorší jsou zpožděné nebo zcela opomenuté reakce v situacích, kdy více hráčů bojuje o kotouč. To pak musíte vysílat povely o zlomek vteřiny dříve, respektive vícekrát za sebou. Hrát Old Time Hockey zkrátka není žádný med, přestože největší chyby již byly také opraveny.

Dlouhý seznam záplat všeho druhu dokládá, že autorům není pověst jejich hry lhostejná. Na druhou stranu, některá řešení tak jako tak vyznívají tragikomicky. Kupříkladu dodatečná podpora ovládání klávesnicí. Za to se přece u počítačové verze hry na Steamu neděkuje.

Technologická stránka hry byla pro autory očividným oříškem. Dokládá to jak spousta drobných nesmyslů, třeba pomatená ligová tabulka s nezapisujícími se výsledky (též zpětně opraveno), tak i slabá umělá inteligence. Vaši chlapci jako kdyby hráli vážně pod parou. V útoku si najíždějí do nesmyslných pozic a v obraně se nechávají přečíslovat ve stylu „všichni na nikoho“. Hotovým nadělením je automatický brankář, který se nesmí dostat k puku, jinak ho přihraje soupeři (to zatím opraveno nebylo). Podle toho, kde zrovna vaši spoluhráči nestojí, můžete leda odhadnout, kam ho pošle.

Celkové skóre nevyznívá pro Old Time Hockey zrovna lichotivě. Kdo se těšil na herní adaptaci filmové Nakládačky, dostane jen odpovídající atmosféru a trochu humoru navrch. Na hratelnosti je bohužel i po horečném opravování stále co vylepšovat. To v první řadě svědčí o uspěchaném vydání hry, a až poté o sympatickém naslouchání autorů komunitě.