Old Man's Journey

Verdikt
85

Pouť postaršího muže malebnou francouzskou krajinou, která pozvolným tempem odhaluje srdceryvný příběh mužské touhy. Libé tóny spolu s minimalistickým vyprávěním utváří nádherný celek, který vás na 90 minut chytne a nepustí.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Počítač

WindowsWindows

7,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

7,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Broken Rules
Vydání: 18. května 2017
Štítky: puzzle, mobilní hry, adventura, logické

Lidský život je jedna dlouhá cesta. Vede z bodu A až do konečného bodu Z skrze spoustu důležitých událostí, které z výsledné cesty dělají pořádnou klikatici. Old Man’s Journey mapuje dráhu života jednoho starého muže, který si ne vždy vybral tu správnou odbočku.

Starcova cesta vás hned po spuštění pohltí překrásnou stylizací, od které nebudete moci odtrhnout oči. Pak pochopíte, že čeká právě na váš zásah, aby se soukolí osudu dalo do pohybu. Ve hře se nemluví, ani zde nenajdete žádné uživatelské rozhraní ani malou nápovědu v podobě textu. Na všechno musíte přijít naprosto sami.

Naštěstí se nejedná o nic složitého a vykoumat fungování herních pravidel je tak otázkou vteřin. Vše začíná příjezdem pošťáka, který našemu postaršímu pánovi předá tajemný dopis. Jeho obsah doslova zvedne staříka ze židle. Nasadí si batoh s karimatkou a vydává se dlouhou cestu s cílem, který zná zatím pouze on.

Ihned se dovtípíte základního ovládání hry. Po kliknutí na horizont kopečku se stařec vydá na zvolené místo. Záhy však zjistíte, že na jedné obrazovce se daleko nedostanete. Hra totiž pracuje s velice zajímavým 3D prostředím, které je kompletně ve 2D. Vy totiž můžete kliknout na vzdálenější kopec, a pokud je s tím vaším opticky spojen svým horizontem, dědula na něj prostě přeskočí a pokračuje ve své cestě.

Záhy zjistíte, že ne vždy jsou na sebe krásně malované kopce napojeny. V takovém případě s nimi musíte pohnout. A to bude v podstatě jedinou herní náplní vaší hodinu a půl dlouhé pouti, během které se vám pomalu rozbaluje život muže. Život, který obsahuje spoustu dobrých, ale i spoustu špatných rozhodnutí.

Pohybování kopci slouží jako příjemné, vůbec ne obtížné hádanky. Jediný chyták je v tom, že kopcem, na kterém stojíte, nepohnete. Musíte tedy chytře volit svou pozici. Později se budete potýkat s ovečkami, které musíte odehnat z cesty nebo s obřími kamennými disky, které kvůli gravitaci proboří zídky francouzského venkova a umožní vám tak pokračovat k cíli. I tak se ale nejde o složité úkoly a je to jedině dobře. Old Man’s Journey je vizuální zážitek, který vás má chytit hlavně za srdíčko a neobtěžovat frustrujícími puzzly.

A krásný je zde opravdu každý krok. Nejde jen o malebnou stylizaci, hrátky s kusy pevniny nebo nádherný hudební doprovod. Na váš kurzor reaguje v podstatě cokoliv. Stromy zašumí, dráty se prohnou, ptáčci odletí, kytarista zahraje melodii, zvon zazvoní atp. Byť je čistě na vás, jak si s okolím pohrajete, občas musíte kliknout na určitý prvek. To ve chvíli, kdy starci dojdou síly a posadí se na lavičku. Následná interakce s prostředím mu vyvolá jednu ze vzpomínek na mladistvý život, z kterého postupně zjišťujete jeho trable. Každá vzpomínka je zastoupena jediným obrázkem, ze kterého však vykoukáte vše podstatné.

A to je vlastně vše. Název hry vůbec v ničem nelže. Old Man’s Journey je prostě cesta staršího muže za uvědoměním si svých chyb a snaze zachránit poslední zbytky toho, co kdysi ztratil. Délka hry je nastavena tak akorát, abyste celý zážitek prožili na jeden zátah a nenechali se ničím vyrušit. I když, pár rušivých prvků by tu bylo.

Možná jsme měli smůlu jenom my, ale občas se podařilo uchopit úplně jiný kopec, než na který jsme ukazovali a bylo potřeba vše rovnat od začátku. Párkrát také pozlobila kamera. Tou nemůžete samovolně hýbat. Když dojdete na kraj obrazovky, sama se přesune do nového záběru. Jednou to odmítala udělat a zabralo dobrých 5 minut jí k tomu přimět. Objevila se i závažnější chyba, která znemožňovala pokračovat ve hře a to i po opětovném načtení. Naštěstí se dá často najít vícero cest jednou oblastí.

Nebýt těchto vyloženě rušivých elementů, šlo by Old Man’s Journey označit za klenot mezi malými příběhem řízenými hrami. Herní příběh je zde předáván brilantně. Hledáte-li těžké hádanky, tak nenajdete, byť systém hraní si s 2D kopci ve 3D prostředí je poměrně nevšední a zajímavý mechanismus. Jedinou otázkou tak zbývá, zda vám to za ty peníze (obzvlášť na PC) stojí.

Platební model: Hru si můžete pořídit na Steam za 8 eur, na Android a iOS je o fous levnější.

Recenzováno na: PC