Oh h1

Verdikt
78

Titul 0h h1 si můžete zcela zdarma zahrát v telefonu i na počítači a nabídne vám příjemný logický rébus v základním zpracování. Chybí jen pocit progrese a nějaké ozvučení.

Další informace

Výrobce: Q42
Štítky: puzzle, mobilní hry, logické

Hra Oh hi, nebo abych byl přesný nula-H H-jedna je logickým rébusem, který vás má potrápit, ale tím i samozřejmě pobavit. Vystačí si s pár pravidly, nebude to ale málo? 

Když si pustíte tutoriál, všechna potřebná pravidla vás hra rychle naučí. Ve skutečnosti se nejedná o úplně originální námět. Princip hry můžete znát i pod názvy Takuzu nebo binární sudoku. Klepáním na čtvercovou plochu umisťujete kameny. Buď modré, nebo červené. Ve hře jsou jen tyto dvě barvy. Musíte se přitom řídit tím, že vedle sebe v řadě ani sloupci nesmí být 3 sousední kameny téže barvy. 

V každém řádku i sloupci pak musí být identický podíl červených i modrých kamenů a žádný sloupec ani řádek nikdy nesmí vypadat identicky jako nějaký jiný. Tato tři pravidla znamenají, že máte před sebou rébus, nad kterým si můžete lámat hlavu. Vždy je totiž možné pouze jedno řešení a nějaké náhodné umisťování kamenů vám tu neprojde. 

Občas si budete říkat, že neexistuje další tah, že si musíte tipnout. Jenže hra je chytřejší než vy a v takové situaci jste spíše něco přehlédli. Snadno to dokazuje tlačítko nápovědy, které vám onen další jasný krok ukáže. Pokud se tedy zaseknete, vždy máte cestu ven. 

Hrát můžete v několika obtížnostech – od primitivní úrovně o velikosti 4x4 kameny až po obří plán 12x12. Tam už se vám mozek může začít trochu vařit, ale s trochou cviku to hravě zvládnete. Každou úroveň vždy začínáte s několika pevně danými kameny ve hře, od kterých se musíte odrazit. Hrát přitom můžete ve dvou režimech. Free play vám vygeneruje náhodnou sestavu, zatímco denní výzva má pro všechny hráče každý den stejné rozložení. 

Hra je svým způsobem podobná nedávno testovanému Deer My Friend. Zde však chybí pocit nějakého postupu. Náhodné úrovně vám mohou vystačit donekonečna, ale jakmile jednou obtížnost zdoláte, bude se vám ji chtít pouštět znovu? Hra má tak výrazně kratší životnost, i když jde čistě o psychologickou záležitost. Zcela tu chybí ozvučení nebo hudba, což je velká škoda. Chválím ale za možnost si vybrat vizuální styl. Základní černo-červeno-modré téma mi vyhovuje nejvíce, ale někdo by mohl preferovat světlou variantu, či dokonce černobílou verzi. Nechybí ani retro mód se zrněním obrazu. Ten na hraní příliš nedoporučuji. 

Hra jako taková je však zcela zdarma. Nejsou tu reklamy, mikrotransakce ani žádné záludnosti. Pokud vás bude bavit, můžete autorům poslat jednorázový příspěvek, který je čistě dobrovolný. Proč ne?