Oceans Board Game Lite

Verdikt
80

Oceans nabídne vytváření vlastních podmořských druhů, které bojují o přežití na rušném korálovém útesu. Je to karetní hra, které sice chybí online multiplayer, ale zase si ji stáhnete zdarma.

Další informace

Výrobce: North Star Games
Vydání: 23. listopadu 2020
Štítky: deskovka, podmořský svět, rybaření, mobilní hry, strategie

Přáli jste si vytvořit vlastní živočišný druh a bojovat s ním o přežití? Taková hra existuje a jmenuje se Evoluce (odkaz na recenzi najdete níže), dnes se však podíváme na její pokračování, které nás zavede do mořských hlubin. 

Korálový útes nabízí dostatek potravy pro nově se vyvíjejí živočišné druhy. Ne zas tolik, aby vedle sebe mohly existovat bez konfliktu. Hra je v základu podobná zmíněné Evoluci, takže rovněž tvoříte druh přikládáním karet vlastností, potravu sbíráte ze společné zásoby a snadno se můžete stát cílem predátorů. Samozřejmě nic vám nebrání vytvořit vlastního predátora. Cílem však je nashromáždit co nejvíce potravy, a k tomu bude potřebovat trochu přemýšlet. 

Ve svém tahu zahrajete kartu, která může vylepšit vás stávající druh nebo založit zcela nový. Následně jeden svůj druh můžete nakrmit. To je důležité, krmíte pouze jeden. Na konci kola však dochází ke stárnutí a redukci populace, takže se vaše hejna ryb zmenšují. Pokud se druh vyčerpá, jednoduše zmizí. Z toho logicky vyplývá, že potřebujete tvořit druhy, které budou trochu samostatné. Třeba se zvětšují ve chvíli, kdy vedlejší druh útočí nebo se krmí. Nechybí ani možnost parazitovat na ostatních. 

Právě ono odumírání ryb na konci tahu je zásadní novinkou. Uměle také můžete stárnutí populace urychlovat. Proč byste to dělali? Právě tyto ryby se ukládají jako vítězné body, takže jich chcete za hru naakumulovat více než protihráči. Nesmíte to však přehnat. Aby to nebylo jen o vymyšlení nejlepšího komba, do hry vstupují predátoři, kteří napadají ostatní druhy. 

Pomalu se do hry také dostávají speciální schopnosti z hlubiny, které umožní vytvořit obzvlášť zákeřné nebo sofistikované druhy. Za jejich použití však platíte vítěznými body. Každá hra se pak liší jinými událostmi v průběhu, takže nikdy nevíte, co se před koncem ještě semele. Zpracování je slušné, tutoriál vás vše také poměrně snadno naučí, akorát zmíním nepohodlí při hraní na telefonech. Karty jsou malé a nemanipuluje se s nimi zrovna dobře.

Hru si stáhnete zdarma, ale má svá omezení. Pokud budete chtít rozšířit nabídku karet nebo hrát ve více lidech u jednoho zařízení, musíte si aktivovat plnou verzi, která teď stojí nějakých 30 korun. A to není vůbec špatná nabídka.