Night in the Woods

Verdikt
86

Adventura netradičního střihu, která vyniká postavami, scénářem, atmosférou, stylizací, a dokonce i minihrami. Nenechte si ji ale ujít hlavně v případě, že máte rádi skvělé příběhy.

Další informace

Výrobce: Infinite Fall
Vydání: 21. února 2017
Štítky: dobrodružná, psychologický, adventura

Čas na famfáry! Pod generickým názvem Night in the Woods, který bychom očekávali spíš u zbytečného béčkového hororu, se totiž skrývá moderní adventura, jakou jste ještě nehráli. A má navíc všechna esa v kapse. 

Když zvířátko vyhodí ze školy 

Příběh rozkošně animované hry se odehrává v malém městečku Possum Springs a přilehlých lesích. Hlavní hrdinkou je kočička Mae Borowski, která se vrací do města k rodičům poté, co nezvládla studium vysoké školy. Její staří přátelé už mají práci a dospělé životy, zatímco Mae se snaží vyrovnat s tím, že tak trochu nezapadá a odmítá vyrůst, čímž přidělává svým rodičům vrásky.

Pochopitelně však neskončíme u rodinného dramatu – Night in the Woods odkrývá své vrstvy postupně, a pod skořápkou animovaných zvířátek, hovořících mezi sebou často slangem amerických teenagerek s limitovanou slovní zásobou, se skrývá ohromující magický příběh, o němž nechceme prozrazovat zbytečně víc, než je nutné.

Překonejte ale prvních pár desítek minut líně se rozbíhajícího příběhu, vychutnávejte si skvěle napsané postavy i dialogy sršící vtipem a ručíme vám za to, že na konci hry budete město i jeho postavy milovat. Ať už jde o Maeiny usedlé, ale moudré rodiče nebo kamarády Beu, Anguse a Gregga, z nichž každý je zvláštní jiným způsobem, a každý z nich skrývá svůj vlastní hluboký příběh. Mnohem hlubší a tajemnější, než byste čekali od hry s pěkným, ale vlastně dětským vizuálem, který jí mimochodem velmi dobře sedne, a pomáhá dotvářet unikátní atmosféru. Jen si přivonět.

Když zvířátka přijdou o práci 

Navzdory stylizaci a navzdory tomu, že hlavní postavy čerstvě opouštějí teenagerský věk, a ne všechny se s tím dokázaly vyrovnat, hra rozhodně není v žádném slova smyslu pro děti. Spíš ji ocení ti, co rádi vzpomenou na to, jaké je to... prostě vyrůst. Na jednu stranu je plná vtipně napsaných dialogů, které jako by parodovaly teenagerské komedie, na druhou se vypořádává s velmi vážnými tématy jako je sebeodmítání, pocit nízké sebehodnoty, strach z dospělosti a svobody nebo povaha mezilidských vztahů.

V Night in the Woods ale nechybí ani sociální rozměr: městečko Possum Springs se změnilo poté, co byly uzavřeny blízké doly. Spousta lidí musí měnit práci, spousta lidí (nebo zvířátek) město opouští. Hra při tom vytváří váš vztah k hrdinům pěkně postupně, díky čemuž si k městečku i lidem v něm vypěstujete láskyplný vztah. Nikdo vás tu z vteřiny na vteřinu neudělá Pathfinderem (mrk mrk). Naopak vás pomocí špičkového vyprávění, který připomíná to nejkvalitnější z televizní seriálové zábavy, skutečně vtáhne do děje.

Night in the Woods zkrátka připomíná, jak moc jsou pro hry, a pro žánr adventur obzvlášť, důležití kvalitní autoři. A aby hra podtrhla své kvality, nabízí nám po příběhové stránce koktejl žánrů, jaký jsme ve hrách zkrátka ještě neměli šanci zažít. Herní obdoba Stranger Things nebo Twin Peaks? Proč ne?

Velký příběh plný miniher 

Hratelnosti vlastně Night in the Woods moc nepobrala. I slovo "adventura" v úvodu, byť k ní má hra nejblíž, nešlo pořádně přes prsty. Nesbíráte předměty, a ani dialogových možností tu moc není. Většinu hry jednoduše posouváte děj pobíháním po městě či lese a klábosením s jeho obyvateli. Rozhodně je to však mnohem větší zábava než jak to podle textu zní, a Night in the Woods stále zůstává plnohodnotnou hrou. Nejen, že odměňuje řádný průzkum prostředí, díky čemuž se můžete setkat se skrytými postavami a odhalit netušené linie příběhu, ale často se setkáte i s minihrami a drobnými puzzly.

Právě hádanky jsou možná trošku kostrbaté co do ovládání, respektive šlo o jediné momenty hry, kdy budete možná občas mírně tápat v tom, co se po vás chce. A to je vzhledem k banalitě úkolů v příběhovém slova smyslu (například "zameť listí" nebo "zmáčkni knoflík") mírně nepříjemné.

Minihry jsou však skvostné. Mae má s přáteli například kapelu a hra na to konto obsahuje regulérní Guitar Hero, navíc se skvěle udělanými skladbami. Na svém laptopu má hlavní hrdinka i 8-bitovou arkádu Demontower, která se rovněž hraje překvapivě dobře - nepochybujeme, že jsou studia, co by se ji nebála vydat samostatně. Jako oddychovka na mobil by byla naprosto v pořádku!

Labůžo! 

Pokud vám Night in the Woods v návalu jiných her utekla, jsme rádi, že vám můžeme dát tip na hru, která skutečně disponuje skvělým příběhem i zpracováním včetně božího soundtracku. Možná vám bude nejdřív bude připomínat "výtahovou muziku", ale během příběhu mnohokrát odhalí svůj potenciál a ukáže, jak je možné vytvořit silnou atmosférou pečlivým propletením příběhu s uměleckým zpracováním hry.

Na Night in the Woods není vlastně moc co kritizovat, protože je to svým způsobem revoluční adventura. Hru doporučíme odrostlejším hráčům a těm, kteří umí ocenit hluboké postavy a příběh s prvky magického realismu, za který by se nemusel stydět ani již zmíněný Twin Peaks.