Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

Verdikt
90

Zahoďte za hlavu strasti běžného života a vydejte se za záchranou království Ding Dong Dell. Ať už fanoušci studia Ghibli, nebo ne, Ni No Kuni II vás svým zpracováním chytne do hrsti a jen tak nepustí.

Další informace

Výrobce: Level-5
Vydání: 23. března 2018
Štítky: pohádka, dobrodružná, jrpg, rpg

Dalo by se říct, že již od začátku vývoje herních zařízení bylo cílem japonských vývojářů se co nejvíce přiblížit po vizuální stránce anime. Technický pokrok ale stále nedovoloval, aby grafická stránka her předčila, nebo se vyrovnala, kvalitě ručně kreslených filmů. Když se však veřejnost v roce 2011 dozvěděla o tehdy čistě v Japonsku dostupném JRPG s názvem Ni No Kuni, vypukla vlna nadšení. Nejen, že se jednalo o velice povedenou hru, ale navíc se na vývoji podílelo Studio Ghibli, které se proslavilo filmy jako Princezna Mononoke, Můj soused Totoro či Cesta do fantazie. Ačkoliv se nejednalo o plnohodnotné „hratelné anime“, vzbudila hra mezi hráči vlnu naděje, že se jej jednou dočkáme. A Ni No Kuni II: Revenant Kingdom je právě tou hrou, která tento sen plní. 

Hledá se král

Jestliže vám první díl unikl, nemusíte se bát, že by vám příběh nedával smysl. Ni No Kuni II sdílí název s předchozím dílem a odehrává se ve stejné zemi, ale po příběhové stránce na první díl nijak nenavazuje.

Království Ding Dong Dell si prochází těžkým obdobím a zrovna když se má začít blýskat na lepší časy, situace se ještě ztíží. Po smrti původního krále, v den, kdy má být mladý Evan slavnostně korunován jako jeho nástupce, je království napadeno krysím vojskem a původní vláda svržena. Při útěku před útočníky potkává Evan mladého muže jménem Roland, jehož původ je obklopen nejednou záhadou. Spolu se vydávají na dobrodružství s cílem sjednotit celou zemi a zabránit dalším krveprolitím. A vše to začne u založení nového království s příhodným názvem Evermore.

Během své cesty potká celou řadu více či méně významných postav, ať již půjde o potenciální spojence, kterým musí dokázat odhodlanost, nebo soky ochotné položit život za zmaření jeho plánů. Pokud chce Evan, aby se všechna království sjednotila, musí pokořit řadu obtížných překážek.

V království kouzel

Již po prvních pár chvilkách strávených se hrou je zcela jasné, že vývojářský tým z Level 5 v prvé řadě snažil vyjádřit poctu jejich inspiraci právě ze Studia Ghibli. To tentokrát na hře nespolupracovalo, ale jejich odkaz je viditelný na každém kroku. Stejně jako ve filmech, ze kterých hra čerpá inspiraci, je příběh na jedné straně stejně hravý a v určitých chvílích se nebere moc vážně. Zatímco v jiných chvílích je až překvapivé, jak hluboký dokáže být a jak výstižně dokáže nastavit zrcadlo našim problémům. To vše se hře navíc daří bez hluchých míst, což je problém, kterým trpí mnohé JRPG hry.

Obrovskou zásluhu na tom má rozdělení hlavního příběhu do kapitol. Díky tomu se s uzavřením každé kapitoly příběh nějakým způsobem posune dál. Nestane se tak, jako je tomu u jiných titulů, že strávíte několik desítek hodin hraním, aniž by se příběh někam pohnul. Zvláště nováčci, pro které je Ni No Kuni II asi nejlepším způsobem, jak se do žánru JRPG dostat, toto tempo ocení. Samozřejmě, nikdo vám nebrání strávit hodiny plněním vedlejších úkolů a prozkoumáváním každého koutku mapy a na sjednocování země zapomenout. Hra je plná voleb a je jen na vás, jak hluboko se budete chtít ponořit.

Přívětivost především

Dalším krokem správným směrem je změna soubojového systému na akční, který evokuje například nedávno znovu vydanou Final Fantasy XV. Díky jeho intuitivnosti a možnosti kdykoliv změnit, za kterého z hrdinů budete bojovat, se daří úspěšně předcházet stereotypu, který může u tahového systému nastat zvláště v lehčích potyčkách. Hře se navíc skvěle daří držet i obtížnost soubojů vzhledem k vašemu postupu hrou. Nikdy se tak nestane, že byste se setkali s dalším problémem, který často doprovází tento typ her. Radikální skok v obtížnosti je bohužel nedílnou součástí mnohých titulů tohoto žánru. Level 5 si ale dali záležet na vybalancování obtížnosti a nikdy se nestane, že budete muset grindovat levely, abyste se mohli posunout dál.

Souboje jsou férové, zábavné a to i v případě, že se ocitnete v situaci, kdy vám na nepřítele chybí pár levelů. S využitím taktiky se dají zvládnout i tyto potyčky. Hardcore hráčům tak může přijít Ni No Kuni II až triviálně snadné, ale ve skutečnosti se jedná o ideální způsob jak představit nováčkům herní žánr, který nemá nejlepší pověst, co se přívětivosti týče.

Království za koně

To samé se dá říct i o dalších dvou módech, které jsou součástí hry. Tím prvním je budování a zvelebování vašeho království. V případě, že vám království Evermore přiroste k srdci, můžete strávit hodiny a hodiny v malé simulaci SimCity stavěním budov, jejich vylepšováním a zvyšováním spokojenosti jeho obyvatel. V opačném případě se královské role ujmete jen v těch pár případech, kdy je to nutné pro nějaký z hlavních questů a po zbytek hry necháte království ležet ladem.

Stejně tak funguje i Skirmish mód, ve kterém se dostanete do pozice velitele a s pomocí vašich vojsk posílíte svoji pozici mezi nepřátelskými státy. Jestliže vám ale ani tento mód nebude vyhovovat, nemusíte se bát, že byste si nedokázali hru užít jako všichni ostatní. Ať už si zvolíte jakýkoliv způsob průchodu, nikdy nebudete mít pocit, že přicházíte o důležitou část, ani to že vaše oblíbená kratochvíle byla přidaná jen do počtu.

Kdybychom měli Ni No Kuni II shrnout do jednoho slova, jako první nás napadne „kouzelné“. Fanoušci studia Ghibli možná budou mít ze začátku rozporuplné pocity, jelikož nebudou věřit, že by někdo mohl ducha jejich tvorby úspěšně replikovat. Level 5 se to však povedlo na výbornou, a když se jim po několika hodinách hraní podaří odtrhnout se od hry, bude jim hned jasné, že se již teď jedná o jeden z nejlepších herních zážitků tohoto roku. Nejvíce si ho užijete, když se do něj vrhnete po hlavě bez obsáhlejších vědomostí a necháte se příjemně překvapit vším, co nabízí.