NHL 18

Verdikt
80

Prostřednictvím NHL 18 zavedená hokejová série překonává sama sebe. Zasypává hráče opravdu velkým množství zásadních novinek, jako je Skill Stick pro bránění, mód hry tři na tři nebo možnost vystavět si svůj tým. Díky rozsáhlým tréninkovým blokům navíc všechny tyto novinky, ale i stávající prvky jednoduše vstřebáte. NHL je proto ideální příležitost pro nové hráče vstoupit do série. O tom, že ho musí mít i všichni stávající fanoušci ani nemluvě.

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

Xbox OneXbox One

Další informace

Výrobce: EA Sports
Vydání: 15. září 2017
Štítky: sportovní

Byl to naprosto jedinečný rok. Arizona Coyotes vyhráli Stanley Cup, když ve finále porazili Vervu Litvínov. Jarda Jágr hrál na farmě za 650 tisíc dolarů, ale po sezóně oznámil, že s hokejem končí. A nejproduktivnějším střelcem základní části byl Michal Řepík. Nepředvídatelné situace, ať už na ledě či mimo něj, má série NHL dávno v krvi. Přesto se můžete těšit na velkou spoustu novinek, z nichž některé jsou výrazné. 

Pro zasvěceného hokejového fanouška je největší novinka NHL poměrně čitelná. Nejkvalitnější hokejová liga na světě se přes léto rozrostla o nový tým Las Vegas Golden Knights a jejich černo-zlaté dresy s logem helmy na vás čekají v kabině. V pořadí jednatřicátý tým NHL je pro české hráče o to přitažlivější, že v něm podle všech předpokladů bude působit dvojice českých Tomášů, tedy Hyka a Nosek.

A kdyby vám tohle spojení moc nesedělo, můžete kdykoliv přejít do známého módu Organizace, který vám kromě klasického zasednutí do sesle již fungujícího týmu nabídne právě možnost ujmout se osudu Las Vegas Golden Knights či dokonce zcela nového, dvaatřicátého klubu. A to včetně případného rozšiřovacího draftu, který vám umožní povolat do týmu třeba právě legendárního pětačtyřicátníka Jardu Jágra ještě dřív, než bude nucen odjet do Kladna (nebo do Ruska).

Když do NHL draftujete The Sims

Možnost vytvořit si svůj tým je jistě lákavá. Jedná se o ideální příležitost, jak do NHL dostat třeba Spartu, Kometu nebo již zmiňovanou Vervu. Tvorba týmu je obsáhlá. Nastavit si můžete snad každou serepetičku od loga a dresů, přes barvu a způsob osvětlení při různých situacích, jako je vstřelený gól či oslabení, až po druh kostky nad ledem. A to ani nemluvíme o možnosti editovat zvlášť každého hráče. K dispozici jsou stovky, ba dokonce i tisíce drobností, takže vám to nejspíše bude připadat jako The Sims na ledě.

Rozsáhlé možnosti při tvorbě týmů vás možná trochu zaskočí. Pokud člověk chce být důsledný, může mu tvorba nového klubu zabrat i dvě, tři hodiny. Když jste natěšeni na rychlou akci, srážka s touto možností může být nepříjemná až odrazující, což by ale byla opravdu škoda. Proto doporučujeme sednout si k ní teprve, až uzraje čas a vy pocítíte nepřekonatelnou touhu si nějaký ten tým jako GM pořádně vyšperkovat.

Tři × tři = spousta zábavy

Vzhledem k možnosti vytvořit si svůj tým dostává mód Organizace konečně pořádné grády. Možná ještě více vás ovšem zaujme zcela nový mód „Threes“. Tento mód vyrostl na novém formátu prodloužení, představeném už v minulém ročníku, kdy proti sobě nastupují pouze 3×3 hráči v poli. Méně hráčů v poli znamená více místa na kličky a sehrávky, takže i na góly.

Mód Threes tedy měl docela slušný potenciál, ale mírně mě zklamal. Třeba už zcela základním rozhodnutím ještě trošku zúžit hřiště, čímž opět přicházíme o místo na ledě. Pohyb mezi brankami je sice rychlejší, ale předbrankový prostor po dojetí všech hráčů je stejně přehuštěný, takže to zčásti ztrácí své kouzlo.

Kariéra v tomto módu se svými náležitostmi podobá módu World Tour ve Fifa Street. To znamená že jdete turnaj po turnaji a překonáváte své protivníky na různé obtížnosti. Za výhry pak dostáváte nové hráče, dresy, helmy a další věci, které vám pomohou dotvářet týmy nebo čančat stávající hokejisty. Až sem by to bylo docela dobré, jenže nádavkem přibyl ještě exhibiční ráz, tedy miliony barev, světelných efektů a s prominutím blbostí, jako třeba nutnost hrát proti maskotům některých týmů.

Kličkou si na mě nepřijdeš

Několik novinek se skrývá i v herním projevu. Přibyl Skill Stick pro defensivní úkony, jako je blokování střely v pokleku či vypichování puku. Vypadá to tak, že hokejista si klasicky klekne a brání střele, ale přitom před sebou může zametat hokejkou nezávisle na svém pohybu tělem (podobné jako práce s holí, když máte puk na hokejce).

Práce s holí při defensivních úkonech je poměrně užitečná věc, především v bránění druhé novinky, kterou je pár důmyslnějších kliček a parádiček. Když si nyní útočník usmyslí otočku a naznačení střely, to vše vyšperkované ještě potažením puku a přehozením do bekhendu, už tomu kvůli ztrátě rychlosti pro první zakleknutí nemusíte jenom nečinně přihlížet. Stačí vypálit hokejkou ve směru útočníka a puk mu vypíchnout třeba i za tělem.

Tréninkový kemp

Nejen kvůli možnosti Skill Stick už ovládání NHL nabobtnalo do nepropustné změti příkazů, které rozuměl pouze věrný fanoušek. To už nyní neplatí, protože v EA Sports se konečně chytili za nos a rozhodli se všechny prvky náležitě představit. A teď nemluvíme o výčtu novinek, které najdete přímo v menu hry, ale o tréninkových blocích, kde se za pomoci výkladu a názorných videí můžete detailně naučit všechny možnosti ovládání, ale i některé další zákonitosti v systému pohybu hráčů na ledě (např. základní rozestavení hráčů v útočné třetině nebo nabírání puku za brankou). Tento mód se jmenuje Tréninkový kemp a troufneme si tvrdit, že je natolik komplexní, že něco pro sebe si v něm najdou i zkušenější hráči.

Možná nejmenších změn se dočkala grafika. NHL 17 a NHL 18 od sebe na první nebo dokonce ani na druhý pohled nerozeznáte. Přibylo jenom pár animací, kdy třeba hráč při otáčení v pokleku hýbe nohou v kyčlích takovým způsobem, že si řeknete, že je má na pérku.

Nepřehlédnutelné jsou také rádoby umělecké záběry a nájezdy z tribun, kdy se mezi vhazováním díváte na dění na ledě z různých koutů stadionu, čímž se tvůrci snažili zápasy ještě více přiblížit televiznímu přenosu a navrch prodat možnost tvorby vlastního stadionu.

Dobrá práce

NHL je zase o rok starší a zase o poznání navoněnější. Novinky v NHL 18 se přitom dotýkají oblastí, po kterých jsme už dávno volali. A nejedná se jenom o kosmetické změny. Spíš naopak. Díky novinkám, jako je Skill Stick při bránění nebo možnost zřídit si svůj vlastní tým, se budete bavit tak dobře jako nikdy dřív.