Nekosan

Verdikt
82

Nekosan umí být stejně k vzteku, jako umí být kouzelnou plošinovkou. Hráče, kteří s ní ale i přes její těžkost vydrží, odmění elegantním designem a výbornou hratelností.

Mobilní zařízení

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: 1Button
Vydání: 3. listopadu 2016
Štítky: arkáda, platby uvnitř hry, zdarma, mobilní hry, plošinovka

Kdyby vám někdo řekl, že tvůrci extrémně obtížné skákačky Mr Jump umístí na trh jako svůj další projekt titul s roztomilou kočkou v hlavní roli, nikdo by proti vašemu cynismu nemohl říci ani popel. Pravda je nicméně přesně taková. Nekosan skutečně staví do pozice ústředního hrdiny usměvavou kočku, s odhlédnutím od toho se však stále jedná o těžkou plošinovku. Jestli vás bude bavit nebo ne, do značné míry závisí na tom, zda jste něco takového ochotní akceptovat. 

Hra vám svěřuje do péče malé koťátko, které se samo pohybuje buď doprava anebo doleva, dokud nenarazí na zeď, a jediný způsob, jakým jej můžete ovlivňovat, je vyskočit s ním. Délka dotyku na displeji udává výšku výskoku. Změna směru se potom provádí odrazem ode zdi, v takovém případě se kotě vydá na druhou stranu obrazovky. 


Na papíře jde o prostý systém, ovšem zdání klame. Ve skutečnosti vyžaduje trénink a dobré oko, nechcete-li tedy neustále troskotat na četných pastech, které před vás hra předkládá. Jakkoliv totiž hratelnost působí jednoduše, herní úrovně takto stavené rozhodně nejsou. Každá z nich je naplněna ostrými bodáky, pohybujícími se plošinami anebo myšmi, a toto všechno vám velice lehce dokáže zavařit.

Úspěšné zvládnutí levelu je podmíněno sebráním všech hvězdiček, jež se v něm nacházejí. K nim ale vede cesta rámovaná přesným postupem, vypiplanými skoky i bezchybným načasováním. Stačí je letmý dotyk s některou s překážek a čeká vás návrat na start. K dispozici máte devět kočičích životů na sérii desíti úrovní. Zvládněte je a odemkne se set ještě obtížnějších, zemřete devětkrát a... však víte.

Nekosan nicméně nepatří ke skupině neférových, otravně těžkých titulů. Je nekompromisní, ale zcela zřetelně stanoveným způsobem. Místní design vás vede k postupnému poznávání nových mechanismů a především zjištění, že smrt zde existuje jen jedna jediná – spravedlivá. Vždy si budete vědomi toho, že si za ni můžete sami a také budete vědět, jak to odčinit.


I pocit ze hry je perfektní. Hratelnost vykazuje znaky neobyčejné ladnosti a plynulosti. Hra je navíc ozvučena roztomilým kočičím podkresem a vyvedena v pěkném, minimalistickém pojetí. 

Přeci jen, jde sice o čistě subjektivní dojem, ale vší té rovnoměrnosti a jednoduchosti vizuální stránky Nekosan by prospěla větší míra detailů. Hru rovněž nelze ani zdaleka doporučit každému. Všechny, až na ty nejpravověrnější hráče, zřejmě vyvede z míry opravdu nekompromisní obtížnost a důležitost kladená na perfektní provedení hopsacích kreací.

Jestli s Nekosan ovšem vydržíte, překvapí vás, jak moc zábavná a výborně vyvedená plošinovka to je. Ano, není snadné si k ní najít cestu a leckdy vás rozčílí, dokáže však odměnit tunami uspokojení z (konečně) překonané úrovně.