Napoleon: Total War

Verdikt
81

Napoleon Total War nabízí podobnou hru jako Empire. A nepřináší moc novinek. Ale přesto musí všechny fandy série a historických strategií bavit. Válečné a diplomatické peripetie známého vojevůdce i jeho nepřátel, včetně multiplayeru ve dvou, jsou zkrátka opět chytlavou záležitostí.

Další informace

Výrobce: Creative Assembly
Vydání: 26. února 2010
Štítky: válečná, tahová, historická, taktická, strategie

Slavná strategická série přichází s dalším kouskem. Jde sice o hru samostatně spustitelnou, nicméně už při prvním pohledu je jasné, že jde „jen“ o polo-datadisk k výtečným Empire: Total War. Opět se podíváme do nepokoji zmítané Evropy přelomu osmnáctého a devatenáctého století a tentokráte si vyzkoušíme i roli jednoho z nejslavnějších vojvůdců všech dob. Je tu malý velký muž. Napoleon.

Shodný princip

Stejně, jako v předchozích hrách série, si užijete dvě strategické roviny. V té základní, tahové, činíte rozhodnutí v rámci celého impéria. Zvelebujete si města budovami hospodářskými i vojenskými, stavíte a vylepšujete farmy a dílny v jejich blízkosti, verbujete vojáky a vyrábíte kanóny. Snižujete daně ve městech, kde hrozí vzpoura. Vedete diplomatická jednání. Přesouváte armády nebo posíláte špiony do nepřátelských měst. A nechybí ani přesuny námořních jednotek.

Masivní bitvy

Pokud na sebe narazí znepřátelené armády – na souši či pevnině – dojde samozřejmě k bitvě. Pokud je poměr sil výrazně nakloněn ve váš prospěch, nejspíš leckdy zvolíte automatický výpočet výsledku a nebudete se bojem detailně zdržovat. Mnohdy se ale vrhnete do řízení bitvy, jejíž osud je nejistý. V reálném čase (samozřejmě s možností zpomalení či úplného zastavení času) povedete pěchotu, jezdectvo i artilerii proti nepříteli. Vojevůdci se samozřejmě vyřádí: mohou tisíce svých mužů seskupených do oddílů přesouvat a měnit formace, využívat terén, ukrývat se v lese... prostě paráda. Ani virtuální admirálové se všemi možnostmi manévrování lodí, využívání větru a volby různých druhů střel nepřijdou zkrátka. 

NTW nabízí poměrně slušnou porci kampaní a bitev. Přímo v roli Napoleona si můžete vyzkoušet jeho první velké tažení Itálií proti Rakousku, pak se přeplavíte do Afriky a budete bojovat nejen s nepřítelem, ale i s extrémními podmínkami v Egyptě a na Středním Východě, abyste si potom vyzkoušeli dobývání celé Evropy a nakonec protrpěli i osudnou bitvu u Waterloo. Ale, vy si ji vlastně nemusíte protrpět – můžete slavně zvítězit a změnit dějiny. 

Ti druzí

Nemusíte se ale chopit jen role slavného francouzského vojevůdce, ale vyzkoušíte si i jiné mocnosti. V celoevropské kampani (můžete vždy zvolit historicky přesnou nebo volnější) můžete hrát i za Rusko, Británii, Prusko nebo Rakousko. Ať zvolíte kohokoliv, hned od začátku se ocitnete v napjaté atmosféře přelomu 18. a 19. století a rozhodně si nevystačíte jen dobrými válečnickými schopnostmi. Diplomacie (od minulého dílu o pár akcí obohacená) je neméně důležitá, protože znepřátelit si všechny sousedy a bojovat na několika frontách najednou, se zvlášť při volbě vyšší obtížnosti rovná sebevraždě.

Kampaněmi – které samy o sobě zaberou desítky hodin – samozřejmě hraní NTW zdaleka nekončí. K dispozici máte i desítky bitev v otevřeném terénu i při dobývání pevností a nechybí ani námořní souboje. Za všechny reálné bitvy jmenujme Slavkov, Trafalgar či Borodino.

Méně novinek, ale dobrá zábava

NTW je povedeným přídavkem. Pravda, část Napoelonových kampaní je až moc osekaná a celkově hra nepřináší moc nových prvků. Nepotěší ani minimální posun v ne vždy perfektní umělé inteligenci. Na druhou stranu jde o samostatně spustitelný titul, který za datadiskovou cenu nabízí desítky hodin hodně dobré strategické zábavy. A neurazí ani historiky. Pokud máte rádi vůni střelného prachu, nelze než hru vřele doporučit.