Monument Valley

Verdikt
89

Monument Valley patří mezi nejzajímavější mobilní hry uplynulého roku. Debutovala na iOS, aby následně vyšla i pro Android zařízení, a nakonec i na Windows Phone, kde se díky svým kvalitám dočkala přijetí, které ani sami vývojáři nepředpokládali.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Windows PhoneWindows Phone

Windows Store
Koupit

Další informace

Vydání: 3. dubna 2014
Štítky: mobilní hry, logické

Princip hry je postavený na našem falešném vnímání geometrického prostoru, podobně jako na matematických ilustracích M. C. Eschera. Části staveb, o kterých si myslíme, že jsou „nahoře“, se po otočení náhle objeví „dole“ a postava přes ně může přejít k další sekci.

Monument Valley se dostával do výběrů nejlepších nezávislých her minulého roku, kam se jen podíváte. Není se však čemu divit, tak originální myšlenka, jakou je elegantní balet tichounké princezny po optických klamech, si ocenění nepopiratelně zaslouží. Striktní a jednoduchá pravidla vám rychle přejdou do krve a o to silnější budou následné výkřiky „heuréka, takhle to tedy je!“ Pro společnost UsTwo (nenechte se mýlit názvem, zaměstnává téměř dvě stovky lidí ve třech studiích a hry nejsou jejich hlavním produktem) jde o skvělou kreativní vizitku.

Vše je navíc vyvedeno v pohledném vizuálu, který dokáže již po chvilce hraní příjemně uklidnit a přivodit dobrou náladu, což je samozřejmě u každé hry vítaná kvalita. U mobilních her to pak platí dvojnásob. Zmínit je také nutno povedený, zasněný soundtrack. Monument Valley je důkazem, že studnice dobrých a neotřelých nápadů v herním světě ještě ani zdaleka nevyschla.