Minecraft

Verdikt
90

Minecraft je jako nepopsaná stránka, otevřený svět, který nabízí místo, kde si můžete splnit své vlastní sny a prožít různé příběhy. S každou vytěženou kostičkou budete mít radost, že jste zase o krok dál k pohodlnějšímu a bezpečnějšímu životu. Hra je vhodná pro všechny, kteří v sobě stále ještě nezabili poslední kapičku fantazie.

Počítač

WindowsWindows

Oficiální stránky

Mac OS XMac OS X

Nedostupné

LinuxLinux

Nedostupné

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

599 KčZboží.cz

PlayStation 3PlayStation 3

Alza

Xbox 360Xbox 360

Microsoft Store
Koupit

PS VitaPS Vita

Alza

Dovedete si představit LEGO ve virtuálním světě? Pokud ano, máte v hlavě hrubý náčrt Minecraftu. Je to jako nekonečná stavebnice. Kostičky jsou všude, kam se jen podíváte. Jsou z nich mraky, rostliny a dokonce i zvířata. Na první pohled se titul z dílen (nezávislého) studia Mojang může zdát zaostalý, ale v několika následujících vteřinách hráče přesvědčí o staré pravdě - v jednoduchosti je síla.

Minecraft řadí sám sebe do adventurního žánru, ale žádný předpřipravený příběh se v něm nenachází. Až se ráno probudíte v divočině, jednoduše se o sebe musíte postarat stejně, jako se o sebe postaral kdysi Robinson Crusoe. Se západem slunce vycházejí příšery a do večera není mnoho času. Kde si uděláte skrýš? Jaká ta skrýš bude? Každým svým rozhodnutím budete psát svůj jedinečný příběh. Stejně jako v životě, je i zde bezpočet možností a záleží pouze na hráči, co od života v Minecraftu očekává.

Je však přirozené, že člověka to neustále táhne kupředu. Nejdříve si zařídí bezpečný domov a vytvoří nástroje, které bezpodmínečně potřebuje – sekery, rýče, louče a jim podobné. Až bude mít vše důležité, začne se porozhlížet i po dalších věcech, které jsou spíše pohodlné nebo prostě jen hezčí a v podstatě tím prodělá vývoj od doby kamenné do raného 20. století.

Denní plán

Jednotlivými volbami si vytváříte jedinečný mix činností, které se netočí pouze kolem stavění, ale i kolem objevování, bojování a pěstování plodin. V podstatě si tím sami tvoříte vlastní questy, které vám padnou na míru – obtížností i zajímavostí.

Můžete se věnovat, čemu jen chcete. Nikdo vás do ničeho nenutí. Přes den můžete být zemědělec a sklízet obilí, přes noc si pak připravit meč a nástroje a ráno vyrazit vstříc dobrodružství spojenému s objevováním důležitého artiklu, potřebného k dalšímu rozvoji. Bez objevných výprav se časem prostě neobejdete. V místě svého příbytku naleznete jen stěží všechny potřebné suroviny, zvláště pokud v hlavě máte i složitější stavitelské projekty. Jednou se na cestu prostě vydáte, ať ze zvědavosti či nutnosti.

Pátrání po know-how

Nejdůležitější složkou Minecraftu je vytváření předmětů. Ve verzi pro konzole je k dispozici skromný tutoriál a hra v začátcích průběžně napovídá okénky v pravém horním rohu. Přesto však některé věci budete muset vycítit a přijít si na ně sami. 

Tvůrci uvádějí, že pokud by se poskládaly všechny jedinečné mapy, které je software schopný vygenerovat, vytvořily by 3x rozsáhlejší povrch, než je rozloha planety Země. Verze pro Xbox nenabízí tak rozsáhlý svět, jako verze pro PC, přesto se tu však nabízí hra pro dva hráče na jedné obrazovce a také multiplayer až pro čtyři hráče. Ať už se chystáte hrát pospolu nebo proti sobě, místa je tu stále dost.