Michael Jackson The Experience

Verdikt
68

Zejména díky nesmrtelné hudbě Michaela Jacksona jde nakonec o kvalitní taneční titul, který však mohl být mnohem lepší přidáním několika trestuhodně opomenutých funkcí. PS3 verzi se však raději vyhněte, jediná správná volba je v tomto případě hraní na X360 s Kinectem.

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

Xbox 360Xbox 360

Nedostupné

WiiWii

PS VitaPS Vita

Ostatní platformy

DSDS

PSPPSP

Další informace

Výrobce: Ubisoft
Vydání: 23. listopadu 2010
Štítky: taneční, pohybový ovladač, hudební, multiplayer, více hráčů u jednoho zařízení, společenská

Pokud jste vždy obdivovali taneční čísla krále popu a marně hledáte využití pro PlayStation Move, mohla by vás novinka od Ubisoftu zaujmout. Která taneční hra by mohla mít větší potenciál než právě Michael Jackson: The Experience? Velký potenciál a velká očekávání však bývají předzvěstí dost tvrdého pádu v okamžiku, kdy se vám produkt konečně dostane do ruky. Ne jinak je tomu s novou taneční hrou od Ubisoftu, která se veze na vlně nadšení pohybového ovládání a nově získané popularity zesnulého krále popu Michaela Jacksona. Virtuálního tanečníka a zpěváka nejspíš zaujme především provedení a seznam skladeb, které si pro hru Ubisoft připravil. Ani jedno ovšem není na takové úrovni, jakou by si Jackson a jeho nesmrtelná hudba zasloužil.

Tancem vpřed

Michael Jackson: The Experience vyšla na Nintendo Wii a s odstupem několika měsíců i na PS3 a Xbox 360. Zatímco na Xboxu je hra od základu překopaná pro ovládací periferii Kinect, PS3 verze je v podstatě jen portem z Wii, z čehož vychází řada omezení. Tou první a nejdůležitější, která dramaticky ovlivní celý herní zážitek, je naprostá ignorace kamerky Eyetoy, kterou má každý hráč s Move ve výbavě.

Díky tomu si ve hře velmi brzy uvědomíte, že hra po vás ve skutečnosti nechce, abyste před televizí tancovali, ale stačí ve správný okamžik škubnout ovladačem v určitém směru. Hra vůbec netuší, kde se ovladač nachází a registruje pouze změny jeho polohy, stejně jako na Wii. I ty nejdrsnější kousky, jako Thriller tedy můžete v klidu „odtancovat“ v leže. Mnohem lépe je na tom zmíněná verze pro Xbox 360, kde hra snímá celé vaše tělo a skóre dostanete, teprve když to před televizí opravdu roztočíte. A v té chvíli zjistíte, že to je velmi slušná zábava.

Seznam skladeb pravděpodobně uspokojí průměrného hráče, který si Michaela sem tam poslechl. Velký Jacksonův fanoušek si ale nejspíš povzdechne, že se do devětadvaceti písniček nevešly všechny jeho oblíbené. Znovu si poslechnout staré šlágry a „zažít si je“ na vlastní kůži, chcete-li, má v případě Michaela Jacksona zvláštní kouzlo, ať je samotná hra jakákoli.

Králem popu

Atmosféru dobře podbarvuje i jednoduchá stylizovaná grafika, kde před počítačově animovanými kulisami tančí profesionální tanečníci, kteří mají Jacksona v malíčku a jejichž pohyby budete při hře napodobovat. Vystřihnout si party kreace z Billy Jean, Black or White, Bad nebo Smooth Criminal je skvělá zábava pro každého, komu Jacksonova hudba a tanec něco říká. Nutno ovšem dodat, že především díky tomu, jak kvalitní je materiál, ze kterého hra čerpá, nikoliv bůhvíjakou kvalitou hry samotné.

Ve výběru písní najdete i kousky, které je sice příjemné poslouchat, ale k tancování příliš nejsou. V Earth Song a Heal the Worlds většinu času jen stojíte na místě a v pomalých rytmech mácháte rukama nad hlavou.

Ve hře neexistuje žádný kariérní mód a jedinou odměnou za dobré skóre jsou krátká videa z taneční školy, kde vás tým profesionálů trpělivě učí Jacksonova čísla z nejznámějších klipů. Logičtější by ale bylo, kdyby vám hra nejdřív dovolila učit se pohyby a potom je tancovat na body a ne obráceně. Stejně tak online multiplayer byste hledali zbytečně.

Jednu věc ale PS verze oproti Wii verze přeci jenom nabízí – karaoke. Kromě ladných pohybů tak do hry můžete zapojit i hlas, což mimo jiné znamená, že se do hry naráz může zapojit i víc lidí (většina písniček zahrnuje dva tanečníky a dva zpěváky). Vzhledem k posazení Jacksonova hlasu ale vřele doporučujeme přenechat mikrofony slečnám. Vyhnete se extrémně nízkým skóre a zklamání ze zjištění, že zpěvák z vás prostě nebude.

Pokud si chcete připadat ještě drsněji než Pavel Liška ve filmu Divoké včely, nemůžete s Michael Jackson: The Experience šlápnout vedle. Jestli máte rádi Jacksona, tak vám výběr jeho největších šlágrů dá zapomenout na ostudně nevyužitý potenciál Move ovladače u PS3 verze. Pokud můžete, sáhněte tedy po X360 verzi (rychlé vyhledání na Zboží.cz jich jistě pár nabídne), která je pro Kinect jako stavěná a společně s nesmrtelnou hudbou vytváří povedený taneční titul, který ale mohl být mnohem lepší.