Mercenary Kings

Verdikt
84

Když jde obsah a forma ruku v ruce, je to vždycky radost. Když se ale navíc potká staré s novým a nějakou záhadou to skvěle funguje, můžeme hovořit o zázraku. Přesně takovým je střílečka Mercenary Kings.

Počítač

WindowsWindows

19,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

19,99 €Steam

LinuxLinux

19,99 €Steam

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

$19,99PlayStation Store

Další informace

Výrobce: Tribute Games
Vydání: 25. března 2014
Štítky: 2d, arkáda, střílečka, pixel art, indie hra, více hráčů u jednoho zařízení, akční

Je více než jednoduché ke hře přilnout a plně se oddat oldschool stylizaci. Ve skutečnosti jde však jen o obal skrývajícím myšlenky a postupy moderních her. Tvůrci Mercenary Kings totiž měli jasnou vizi a podařilo se jim vyvážit hratelnost a stylizaci takřka neuvěřitelným způsobem.

Mercenary Kings je svým způsobem testament indie vývoje - takhle by to mělo vypadat, když vývojáři utečou z velkého studia a začnou dělat „ty svoje malé“ hry. Hry, které zabírají na první signální a máte chuť si je pořídit při pohledu na první screenshot.

Vzdává hold starým časům!

Ano, přesně takhle Mercenary Kings funguje. Jedná se pochopitelně o pixelatou a hodně staromilskou stylovku, která vzdává hold nejen herním dobám dávno minulým, ale také směšně nadsazeným akčňákům a už trošku vyvinutějším automatovkám. Herní svět Mercenary Kings je jednoduše kouzelný a jeho stylizace perfektně pasuje k jednoduché, ale neskutečně okouzlující grafice.

Mercenary Kings v lecčem připomíná hybrid mezi plošinovkou a střílečkou z osmibitů. Stejně jako starým hrám je hře počet pixelů ukradený a příběh staví na poslední kolej. Máte pušku a drsného bijce, co více chcete vědět? Jasně, že na vás čeká konspirace, zázračné experimentální látky a zlotřilé soukromé armády, ale opravdu nikoho to nezajímá. Příběh tvůrci servírují v minimálních dávkách a scénář by vystačil na stránku textu. A to by ještě většinu tvořily parádní vtípky, které na úrodnou půdu nepadnou jen výjimečně.

Loupe se jako cibule!

Spojení hudby a odzbrojujícího stylu hraje v Mercenary Kings prim, ale zároveň neplatí, že by tvůrci ohýbali obsah a snažili se všechno tlačit jen skrze neprůstřelnou formu. Naopak tady kráčí jedno s druhým ruku v ruce a na výbušné hlášky, jako vystřižené z osmdesátkových filmů, zcela samozřejmě navazuje i hratelnost. Jakkoli na první pohled působí stejně prostince jako příběhová masáž, nedělá žádné cavyky a jde rovnou k věci.

Tutoriál je úsporný stejně jako ovládání a do výbušné a sakra zábavné akce vás autoři vrhnou téměř okamžitě. Skákání a střílení je však pouze první částí navrstvených herních mechanismů, které spartánský základní koncept postupně obohacují a přetvářejí staromilskou hru v moderní přímočarou akci. Jen 2D pixelovatou a viděnou z boku.

Vedle akční složky narazíte třeba na prvky manažerské – dost dlouho budete hloubat třeba nad správným vybavením pro nadcházející level nebo nad způsobem složení zbraně. Jednou z nejzábavnějších částí hry je totiž crafting, který umožňuje z jednotlivých částí složit prakticky jakoukoli bambitku, což má zásadní vliv na způsob hry.

Je libo brokovnici kříženou s těžkým kulometem? Ano, i to je možné! Stačí mít po ruce správné součástky a naučit se s konkrétní zbraní střílet. Každá kombinace má totiž svá pro a proti, což zcela elementárně ovlivňuje herní styl.

Metodikou poráží obtížnost!

Popsaná variabilita je kritickým prvkem, který do určitě míry rozhoduje o genialitě titulu. Klíčem k úspěchu je v Mercenary Kings neustále opakování již viděného, nekonečný grind a hledání skrytých lokací. Ačkoli ve hře najdete na stovku misí, celou dobu se pohybujete v téměř totožných kulisách tropického ostrova. Tam, kde ale chybí hře různorodost prostředí, zaskakují rozmanité možnosti práce s arzenálem a dodatečné vybavení. Jedna úroveň se díky těmto prvkům může v mžiku změnit ve zcela jiný zážitek.

Mercenary Kings není jen stejně složitá a návyková hra, navíc používá i stejné mechanismy jako Dark Souls. Nepřátelé mají jeden vzorec chování, který neustále opakují. Vyhrát se teda dá jen v případě, když se mu metodickým studiem naučíte čelit. Že to zní nudně a repetitivně? Může se zdát, ale v praxi je tomu právě naopak.

Mercenary Kings doslova přetéká kreativitou - ať už se bavíme o rozmanité typologii nepřátel, nebo naprosto bezkonkurenčních bossech, hra má vždycky co nabídnout. Jen uznejte sami, že robotické štěňátko vypouštějící ze zadnice rakety jen tak někde nepotkáte. A když všechny drobné střípky složíte do jednoho celku, dostanete úžasně návykovou střílečku, kterou musíte zažít na vlastní kůži.

Nejlepší je s kamarády!

Kouzlo Mercenary Kings tkví v celku a jen všechny herní prvky dohromady dávají smysl. Skvěle stylizovaná grafika vás žene vpřed a díky kreativitě tvůrců budete opakovaně procházet totožnými lokacemi, ale za jiným účelem a až překvapivě nelineárním způsobem. Když to začne být nuda, zkusíte jinou zbraň a opět vás čeká nový zážitek. A když vás porazí obtížnosti, přijdou kamarádi.

Mercenary Kings dostává zcela nový a ještě více nelineární rozměr v multiplayeru až pro čtyři hráče, který přetaví už tak dost výbušnou akci v hotové šílenství. Všechno se navíc podařilo tvůrcům technicky ukočírovat a minimálně na PC se setkáte jen s občasným problémem při hraní ve fullscreen módu.

Dalším diskutabilním prvkem Mercenary Kings je ovládání, které je stavěné ryze pro gamepad. V celkovém kontextu hry jde ale o tak malinký „problém“, že by vás od hraní Mercenary Kings neměl v žádném případě odradit.