Mekorama

Verdikt
86

Na úplný vrchol sice vinou "jen" dobrých rébusů nedosahuje, Mekorama se ale přesto může lehce stát Monument Valley nové generace. Má totiž skvělé vizuální zpracování, editor úrovní a zaplatíte za něj, kolik sami budete chtít.

Další informace

Výrobce: Martin Magni
Vydání: 14. května 2016
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, puzzle, mobilní hry, logické

Hry mohou být výtečně navržené. Pak ale také existují hry, které odráží lásku a péči, jež do nich jejich tvůrci vložili. A přesně takovým zážitkem je Mekorama. Žánrový příbuzný slavného Monument Valley možná lehce ztrácí na kvalitě designu rébusů, dohání to však neobyčejně hravou prezentací a vstřícným modelem zpoplatnění.


Premisa skrývající se za Mekorama je jednoduchá. Pomáháte malému roztomilému robotovi na jít cestu domů skrz sérii 50 dioramat. Každým z nich lze libovolně otáčet v rozmezích plných 360 stupňů, což také bude nutné k tomu, abyste vyřešili místní hádanky. Příkazy robůtkovi zadáváte prostým klepnutím prstu na místo, kam chcete, aby se vydal. Jestliže mu v cestě nestojí žádná překážka, robot se tam pomalu rozkolébá. 

Jde ovšem o hru s puzzly v hlavní roli, což znamená, že putování vám budou v každé úrovni ztěžovat rozličné hlavolamy a je jen na vás, jak si s nimi poradíte. Řešení převážně obnáší manipulaci s plošinkami. Mekorama v tomto směru komunikuje s hráčem pár chytrých nápadů a je poměrně osvěžující vidět hratelnost založenou na jiných principech než na optických klamech představených v Monument Valley. 

Současně se však nelze ubránit neodbytnému dojmu, že Mekorama na svého vzdáleného bratrance (a tedy i na špici v oboru) citelně ztrácí co do propracovanosti designu herního světa a rébusů. Ani jednou ani druhé nepůsobí tolik nápaditě, příkladem budiž fakt, že jakmile se sžijete s mechanismy Mekoramy, nebude vám procházení levelů činit přílišné potíže.

Hra se již zmiňované puzzle legendě blíží také v oblasti atmosféry a vizuálu. Nálada hry je taktéž laděna do osamělého, možná trochu odtažitého a meditativního zážitku, z hlediska vzhledu se nicméně spoléhá na industriálnější kulisy zasazené do reálného prostředí. Jde o velmi příjemný odklon od snovosti Monument Valley a záplavy jeho klonů. Hra tak vypadá vážně fantasticky, čemuž napomáhají i jasné barvy a především nadstandardní animace. Ve hře je cítit vliv opravdové fyziky, každá nuance v pohybu, máchání rukama u těla robota. Máte zkrátka pocit, že na rozpohybování jeho i zbytku prostředí si někdo dal opravdu záležet.

Další povedenou funkcí titulu je vložený editor úrovní umožňující uživatelům v rámci krásně pochopitelného rozhraní vytvářet vlastní úrovně a následně je sdílet se světem. Nejenže jde o velmi povedenou vsuvku do klasické herní náplně, editor také stvrzuje známou skutečnost, že ani sebeintuitivnější nástroje z vás neudělají dobrého vývojáře.

Mekorama se nakonec může pochlubit asi nejférovějším monetizačním způsobem na trhu. Hru máte zdarma přístupnou celou od začátku až do konce. Kreditku budete vytahovat jen v momentě, kdy se rozhodnete autorovi přispět určitou částku jako výraz díků. V takovém případě na vaše konto přilétne i možnost nápovědy, která v základu dostupná není. Chytré.

Stejně jako se její hlavní hrdina-robot skládá z různých součástek, je i Mekorama tvořena několika součástmi – výborným zpracováním, fajn hádankovými nápady a vstřícným platebním systémem. Někdy to v tomhle soustrojí sice trochu skřípe, to ale nic nemění na faktu, že byste měli Mekoramu jednoznačně vyzkoušet.