Meganum
Pokud vás baví matematika a chcete na telefonu hrát chytrou logickou hru, Meganum může být přesně pro vás. Pokud chcete příběh nebo krásnou grafiku, tohle ani nestahujte.
Další informace
Výrobce: | Crescentyr |
Vydání: | 18. září 2023 |
Štítky: | puzzle, mobilní hry, logické |
Logické hry s čísly se zpravidla nemohou vyrovnat dalším hrám svým zpracováním. Dovedou to však vynahradit svým úzkým zaměřením, které vám dovede uhranout.
Meganum se příliš nesnaží „vypadat dobře“. Jednotlivé úrovně vypadají jako shluk tlačítek s čísly. Odměnou za plnění úrovní vám však bude odemykání nových barevných témat, která dovedou obrazovky zcela přemalovat. Stále však půjde o graficky primitivní hru s čísly. Co v ní ale tedy děláte? K čemu všechna ta čísla jsou?
V základním režimu máte vprostřed hrací plochy tlačítka s hodnotami. Ty se v každém řádku a sloupci sčítají. Hra vám přitom říká, kolik chce, aby v každém řádku a sloupci byl výsledný správný součet. Vaším úkolem je tak vypnout konkrétní čísla, aby výsledky všude odpovídaly. Logicky – jedno číslo vždy ovlivňuje 2 výsledky. A to znamená, že i kdyby vám její vypnutí pomohlo v jednom případě, v tom druhém vám může naopak uškodit.
Musíte tak přijít na to, která čísla vypnout, a která ne. Někdy to bude zcela očividné – pokud má být součet řádku 3, samozřejmě můžete vypnout cokoliv vyššího než 3. Jindy vám třeba napoví konkrétní hodnoty. Dost možná existuje jen jediná možná kombinace, jak daného součtu dosáhnout. To znamená, že můžete všechny ostatní číslice vypnout.
A tím už si pomáháte i v dalších řádcích. Pokud máte jistotu, že máte jeden řádek dobře, rovnou jste získali informaci pro všechny sloupce. Jednou třeba víte, že potřebujete konkrétní číslici, jenže ona je tam dvakrát. Nemusíte prostě hádat, stačí prvně vyřešit jiný řádek či sloupec, což vám napoví jak dále.
Je to z principu snadné, i když občas není snadné najít správný výsledek. Hlavně je to dost návykové a bojím se, že tomu zase propadnu, jak nedávno hře Nonogram. Pokud vám hra po chvíli přijde jednoduchá, můžete si zvýšit obtížnost zvětšením tabulky. A hlavně můžete přejít na další matematické operace. Místo sčítání můžete točit čísla navzájem násobit, odečítat nebo dělit. Upřímně mi už to násobení přišlo už dost obtížné. Prostě to tam automaticky nevidím a trvá mi dlouho, než si dané operace v hlavě provedu.
Hra má obří množství obsahu a můžete si sami variabilně zvolit, jak těžkou variantu chcete hrát. Pokud chcete časový tlak, klidně můžete hrát i na čas. Do toho já se tedy nehrnu. Řešit tyto rébusy mě vážně baví, ale raději to dělám v klidu. Meganum tak mohu jen doporučit, i když by se mi samozřejmě hezčí zpracování líbilo. Hra ani neobsahuje žádnou hudbu. To samozřejmě nemusíte řešit a prostě si k tomu na telefonu pustíte cokoliv na Spotify.