Mayhem

Verdikt
75

Jestli hledáte rychlou a akční online střílečku pro svůj telefon, pravděpodobně nebudete mít jinou lepší možnost. Mayhem je místy nevyvážená, ale i tak nabízí pořádnou porci zábavy.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Chobolabs
Vydání: 24. listopadu 2017
Štítky: mobilní hry, plošinovka, akční, online

Střílečky byly na mobilních telefonech vždy trochu v nevýhodě. Dotykový displej jim totiž příliš nepřeje. Zatímco na počítači a konzolích rozhoduje přesnost a rychlé reakce, na telefonu jste rádi, že se trefíte do virtuálního tlačítka. Na online scéně se však objevila hra, která by chtěla střílečky dostat do popředí.

Nebudeme si nic nalhávat, online hry přináší intenzivnější zážitek, protože se v nich měříte s dalšími skutečnými hráči. A vybrat si dobrou strategii (Clash Royale) nebo karetní hru (Hearthstone) není žádný problém – soupeřit můžete dle libosti. Tedy v případě, že netíhnete k akčnějším žánrům. Ne, že by střílečky neexistovaly, ale na mobilní online scéně nebyl žádný pořádný zástupce. To však mění hra Mayhem, která nabízí vše podstatné.

V každé hře se potká šest hráčů rozdělených do dvou týmů. Obě seskupení se následně snaží obsadit a udržet plošinu uprostřed mapy. Dovedete si představit, že to může znamenat hektickou a nepřehlednou řežbu. Ve většině případů to tak skutečně je. Vyjma základního střílení jsou totiž hrdinové vybaveni i sekundárními zbraněmi, třeba raketometem, a stavět mohou podpůrné i útočné věže. 

Po vzoru jiných moderních stříleček z PC a konzolí se hodně pozornosti soustředí na výběr postav. Vaše volba je omezena free-to-play modelem, takže si všechny budete muset nejprve odemknout, ale i tak je nabídka rozmanitá. Nechybí stereotypní bouchač s kulometem nebo pružná lučištnice. Problém je, že v tuto chvíli hrdinové působí lehce nevyváženě, a právě zmiňovaný bouchač se zdá jako nejlepší volba do nepřehledné bitvy uprostřed mapy.

Problém hrdinů je i v tom, že jejich výběr ovlivňuje jen používanou zbraň a zdraví. Vše ostatní se řídí vaším výběrem doplňků. Nemusíte tak hrát evidentně agresivní postavu agresivně. Například Overwatch si toto uvědomuje a hrdiny vám nabízí jako kompletní balík, který funguje pohromadě. Mayhem to kvůli svému free-to-play modelu udělat nemůže. Na druhou stranu máte volnou ruku při výběru vedlejších zbraní, pasivních schopností i věžiček. 

Zdá se, že hrdinové v týmu tak nějak nefungují dohromady. Tomu může přispívat i nemožnost komunikace se spoluhráči. Na druhou stranu, krásně se mohou doplňovat právě věžičky – někdo umístí léčivou a druhý vedle ní přichystá ochranný štít. Kombinací je hodně a chytré umisťování může znamenat bitevní převahu. Po mapě jsou také rozházeny fialové orby, které vás nutí k pohybu. Jejich sbíráním totiž můžete aktivovat svůj ultimátní útok. Ten bývá tak silný, že dovede zvrátit i téměř prohranou bitvu ve váš prospěch.

Už jsem zmiňoval free-to-play model, který je pevně srostlý s principy hry. Zde na vás určitě nečeká nic překvapivého, co byste neznali z dalších zmiňovaných her. Základem je sbírání beden s odměnami, na jejichž otevření si počkáte i několik hodin. Pro vylepšování totiž potřebujete hromadit karty. Platící hráči tak budou ve všem rychlejší a jejich postup hrou bude výrazně snazší. Neznamená to však nutně výhodu na bojišti, kde budou rozhodovat zkušenosti.

Mayhem může být odpovědí akčních stříleček na přemíru online strategií pro telefony. Ovládání bude v první hře asi mírně nepřesné, ale na vše si rychle zvyknete. Ve výsledku titul nabízí velmi rychlou hratelnost, která sice může být místy nepřehledná nebo nevyvážená, ale zábavu přináší každopádně. Navíc si zahrajete v šesti hráčích, a každý zápas bude napínavý až do konce.