Super Mario Maker

Verdikt
88

Super Mario Maker je především editorem, v němž se vyřádí všichni s tvůrčími sklony. Ale i hráčům bez designérských ambicí nabízí velkou porci zábavy a originálních principů, které jim přinesou jiní.

Konzole

Wii UWii U

Nintendo eShop

Další informace

Výrobce: Nintendo
Vydání: 11. září 2015
Štítky: editor, arkáda, plošinovka, pro hráče do 18 let, pro celou rodinu, více hráčů u jednoho zařízení, společenská

Když se řekne Mario, představíte si typicky náročné skákání, originální nápady a především perfektní zábavu. Pečlivý design úrovní totiž zajišťuje absolutní ponoření do hry, která pokaždé přijde s něčím novým, zajímavým a neokoukaným. Super Mario Maker na to jde ale obráceně. Dá vám k dispozici všechny dílky skládačky a je jen na vás, jestli složíte úrovně stejně zábavné, jako najdete v jiných dílech série. Jste postaveni před nejtěžší úkol: nejde o to proskákat k cíli, ale navrhnout vlastní zábavnou úroveň.

Tady tužkou na gamepadu umístíte plošinku, jinde blok s houbičkou, tam mince, sem hodíte Goombu, támhle Koopa-Troopu… Poprvé úroveň spustíte, zase to o kousek posunete, vyladíte a jdete dál. Žádný stres, jen pohodové tvoření a první vlastní úroveň na sebe nedá dlouho čekat. Hra vás za odměnu podrbe za ušima a oznámí, že zítra přijede náklaďák. S čím? No přece s dalšími dílky a kostičkami, abyste si mohli hrát a tvořit něco nového! (Kompletní odemčení všeho trvá odhadem dva týdny).

Abyste vytvořili něco úžasného, nicméně musíte dělat to, co každý úspěšný autor: čerpat inspiraci. A zatímco spisovatelé hodně čtou, herní designéři musí co? Hodně hrát! V Super Mario Maker jsou tak už v základu úrovně od tvůrců editoru, v nichž vysvětlují základní herní principy, ukazují fungování jednotlivých drobností (jak udělat bludiště, jak vytvářet podúrovně, jak se dají různě využít různé herní prvky) a dají vzpomenout na legendární úrovně (World 1-1). A další? Ty vám ukáží, že zkombinováním několika prvků se dá dosáhnout překvapivých výsledků: třeba kanónů střílejících mince.

Jenom samotné zkoušení a tvoření je geniální zábava, v níž můžete přicházet neustále na něco nového. Co se stane, když dáte Goombovi houbu? Co bude dělat piraňa s křídly? Jak výsledek ovlivní kostým nebo přehození herních pravidel z New Super Mario Bros. U na původního Maria? Zkoušejte, tvořte, experimentujte a bavte se.

Je tenhle skok moc těžký? Přidejte plošinku. Moc lehký? Co takhle přidat nepřátele? Vaše tvorba má pro zpřístupnění jiným jen jednu podmínku: daná úroveň musí jít dohrát, což dokážete tak, že ji projdete sami. Jinak je možností spousta a inspirovat se můžete jak u jiných hráčů, tak i v úrovních stvořených na ukázku tvůrci.

Moře možností a kupa šíleností

Už v základní verzi hry se tak setkáte s nutností proskákat krátkou úroveň plnou Goombů, sledovat a ovlivňovat cestu přepínače složitým strojem bez možnosti se jej přímo dotknout, proběhnout točícím se klubkem duchů… Je toho celkem dost, a když se k tomu přidá nutnost odemknout některé z těchto úrovní v módu 10 Mario Challange, v němž se vám za sebe naskládá osm úrovní, které musíte proběhnout na deset životů, je to i celkem náročné.

Připravené úrovně jsou ale spíše jednohubkami a jejich dokončení je otázkou několika hodin. Navíc vám spíše než cokoliv jiného ukáží, co se dá dělat, než aby poskytly samy o sobě zdroj nekonečné zábavy. Jsou tak učebním materiálem, který můžete dokonce i důkladně rozpitvat a odrazit se ke skvělým výkonům.

Pokud ale chcete jen a jen hrát, můžete taky, protože už teď komunita vytvořila tunu zajímavého obsahu – je tady třeba úroveň v jedoucím vlaku, úchvatně přeplácané jízdy, ukázky, kde se ani nedotknete ovladače, propracovaná Donkey Kongova džungle, spousta jednoduchých hříček… Ty všechny můžete hrát, můžete se v nich inspirovat, můžete je hodnotit, a pokud si je stáhnete, můžete je prozkoumat a dokonce i upravit. Fantazii se meze nekladou a překážek je zde minimum.

Kvalitní zábava

Nakonec se tak přistihnete, že se u Super Mario Maker bavíte stejně a ne-li více než u předchozích her. Sice nenabídne tak propracované a dlouhé úrovně, nicméně jich nabízí opravdu hodně a opravdu originálních. Každého autora totiž napadá něco jiného, každý den se obměňují doporučované úrovně a systém hodnocení zatím funguje poměrně dobře.

V kostce je ale Super Mario Maker úžasným a přístupným editorem, v němž se dá vytvořit takřka všechno. Navíc dokáže překvapit nejen člověka hrajícího danou úroveň, ale i tvůrce, jenž může zkombinováním několika věcí najednou objevit zcela nový mechanismus, který pak dále využije. Zábavou je tedy jak hraní, tak tvoření úrovní.

Zábavné je však i odhalování, co všechno ve hře je. Překvapily mě třeba různé kostýmy, které Mariovi propůjčují vlastnosti a vzhled dalších hrdinů Nintenda, což opět mění hratelnost i atmosféru jednotlivých úrovní. Ke slovu se v tomto případě dostávají i figurky Amiibo, s jejichž pomocí si odemknete právě specifické kostýmky, které pak použijete přímo při editaci.

Převlékání postaviček i hry

Různé kostičky a kostýmky jsou fajn a jejich vliv na průběh úrovně a možnosti při editaci otevírá dveře pro to, aby hra i po dlouhých týdnech a stovkách zahraných úrovní zůstala stále čerstvá. A navíc otevírá obrovská vrata pro dodatečný obsah zdarma. Co tvůrci dokáží s jedním dílkem navíc? Co takhle dát lidem chobotničku ze Splatoon? Proč nepřidat tohle a tamto… Jasně, opět z toho vyleze skákačka, ale příjemně jiná a originální.

Je toho moc a točí se z toho hlava – Super Mario Maker nicméně zvládá obsah dávkovat tak, abyste si jej užívali a nikdy se v něm neztratili. Jedinými pihami na kráse se tak stávají někdy až příliš krátké úrovně, prozatím nedostatečné filtrování, nemožnost umístit v úrovni checkpointy, nemožnost kooperativního hraní, a také fakt, že hra mohla přijít s několika složitějšími světy stvořenými samotnými tvůrci.

Jako editor a komunitní nástroj ale funguje Super Mario Maker skvěle. Sám se těším, na co všechno lidé přijdou a jaké hry a hříčky se po vydání objeví. Zatím to totiž vypadá na nekonečnou studnici hopsavé zábavy.