Mario Kart Tour

Verdikt
55

Nintendo hraje na jistotu a přináší na telefony populární závodní sérii nesoucí slavné jméno. Hra sama se povedla, celý free-to-play systém však zanechává nepříjemnou pachuť.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Nintendo
Vydání: 25. září 2019
Štítky: arkáda, mobilní hry, závodní

Nintendo na telefonech nezačalo špatně a ani u nových vydání nemají problém vytvořit mediální humbuk. Cokoliv se značkou Mario je prostě vidět. První hra sice byla zábavná, ale moc nevydělávala. A u této hry si Nintendo dalo extra záležet, aby se peníze jen a jen valily. 

A nejde tu jen o to, že by po vás vývojáři chtěli peníze, to je ostatně víceméně v pořádku. Hra má však hned několik problémů. Začněme ale tím, co vám vlastně nabízí. Mario Kart je legendární série plná zábavných postav a povedených tratí. Mobilní verze nabízí ne příliš odlišný zážitek. Prvním problémem bude ovládání. Vše zvládnete jedním prstem, na což si budete dlouho zvykat. A i když byly tratě upraveny pro vertikální zobrazení, v mnoha zatáčkách vám kamera příliš nepomůže.

Jde o zábavnou a humornou závodní arkádu, ve které nechybí smyky, skokánky a hlavně speciální schopnosti, které rozhodně nepůsobí fér. Být na první pozici zpravidla znamená, že vás někdo střelí do zad. To vše skvěle funguje s kamarády i v multiplayeru. Toho se však zde nedočkáte. I když se vás hra snaží přesvědčit, že hrajete proti dalším hráčům, ve skutečnosti to je umělá inteligence. Navíc zamrzí, že pro hraní musíte mít Nintendo účet.

Závod sám o sobě je vlastně zábavný, s tím by větší problém nebyl. Převést konzolovou sérii se na telefony v tomto ohledu povedlo. Problém je se vším okolo. Nejvíce vás zarazí, že pro postup hrou sbíráte hvězdy, které ale nejsou reflexí umístění v závodu, nýbrž představují jakési bodové hodnocení. A i když si v závodu vedete skvěle, plné hodnocení mnohdy nedostanete, protože ještě nemáte odemknuté správné vozítko a závodníka. 

Hlavním problémem je systém prolezlý mikrotransakcemi. Nové postavy, auta a rogala získáváte náhodně po zaplacení prémiové měny. Jeden předmět za pět rubínů. Tři rubíny přitom stojí 50 korun. Za 140 korun měsíčně můžete získat Zlatý přístup, díky kterému na vás čekají extra odměny a odemknete si nejvyšší rychlost závodu. Obecně platí, že ceny jsou nesmírně přemrštěné. Odemykání je i s placením vlastně pomalé, a když vyhrajete závod, ale nedostanete pět hvězdiček, budete se cítit podvedeni.

Dlouhodobým fanouškům bude Mario Kart Tour asi lámat srdce, protože celý free-to-play model nepůsobí fér. Třeba se tím Nintendo snaží naznačit, že pokud chcete hrát na cestách, měli byste si pořídit Nintendo Switch. A pokud vás hry od Nintenda baví, něco na tom bude.