Mario Kart 7

Verdikt
85

Super hratelnost prověřená časem se snoubí s drobnými novinkami, které přidávají zážitku další rozměr. Hlavně díky skvělému multiplayeru je Mario Karts 7 titul, který by neměl chybět všem majitelům 3DS s přístupem k internetu nebo živým kamarádům. Škoda, že nejsou v základním balení.

Konzole

3DS3DS

Nintendo eShop

Další informace

Výrobce: Nintendo
Vydání: 2. prosince 2011
Štítky: arkáda, multiplayer, pro hráče do 18 let, pro celou rodinu, více hráčů u jednoho zařízení, závodní

Je to jeden z charakteristický rysů Nintenda, který jedna skupina nenávidí a druhá miluje. Každé vydání nového hardwaru s sebou přináší vlnu nových dílů profláknutých sérií. Můžete si o nich myslet, co chcete, ale je těžké se ubránit faktu, že kvalitu a vysokou míru zábavy se daří udržovat v mnoha z nich. Mario Kart patří ke stálicím již od doby Super Mario Kart z devadesátého druhého. Její hratelnost se za ta léta téměř nezměnila a jistým znovuzrozením pro ni byl příchod prvního handheldu DS. Nyní by měla pomoci třetím rozměrem obdařenému 3DS.

Evoluce?

Nintedo použilo i v případě Mario Kart 7 tolikrát osvědčený recept: minimum změn. Přichází tak sice o body v recenzentských kolonkách „inovace“ a vystavuje se riziku, že bude někým obviňováno z toho, že chce ze stejné hry vytřískat co nejvíce peněz, ale v zásadě to dělá jako skoro všechny firmy, jen dobře. Co je špatného na tom, že někdo vydělá tím, že hráčům poskytne osvědčenou hru s drobnými vylepšeními? Je to mnohem lepší než pokusy vydělat na nepovedených hrách, u kterých se pak zákazníci trápí.

Pokud jste někdy v životě vlastnili (nebo váš kamarád) konzoli od Ninteda, tak víte o čem Mario Kart je. Arkádové závody na motokárách řízených postavičkami z jiných sérií, kde kromě řidičských schopností rozhoduje také umění použití rozličných power-upů. Těch se týká i první změna oproti předchůdcům. Přibyly totiž nové bonusy, jako speciální oblek s ocasem, jehož pomocí můžete mlátit protivníky nebo odrážet krunýře. Jenže jeho ovládání je manuální, což není zrovna šikovné. Ohnivé koule, které lze střílet po protivnících po sebrání ohnivé kytky jsou sice fajn, ale svým efektem se tak nějak kryjí s krunýři, takže mluvit o novince je přehnané.

Koho by to ale trápilo, když banány jsou tu stále. Pokud jste ještě žádný díl této série nezkoušeli, tak vězte, že dobré zvládnutí taktiky v použití power-upů je naprosto klíčové jak při hře jednoho hráče, tak i proti živým soupeřům. Na vyšší obtížnost dokáže být singleplayer občas až příliš frustrující, když vás těsně před cílem sestřelí fireball, ale to je něco, s čím se musíte naučit žít.

Vozový park

Výraznější změnu však přináší výběr vozidel, protože motokáry už nejsou fixovány k jednotlivým postavám. Je tedy jen na vás, jaký si vybere podvozek, kola a další důležité díly, jejichž počet se pochopitelně rozrůstá s tím, jak sbíráte penízky (za každých 50 zlatých jedna věc). Díky tomu může hráč jezdit za svého oblíbeného hrdinu (osm v základu s možností odemknout dalších devět) a zároveň si vytvořit vozidlo vyhovující jeho řidičskému stylu. Penízky však navíc poskytují možnost okamžitého zrychlení přímo při závodě. Takže je nutné si najít ideální balanc v jejich utrácení.

Znalci jistě poznají šestnáct již známých tratí, ke kterým přibylo šestnáct nových. Je však nutné podotknout, že i v případě těch starých došlo ke změnám. Například v Koopa Troopa Beach z Mario Kart 64 nyní lze jezdit i pod vodou, čímž jízda získává nový rozměr. A když se může jezdit ve vodě, tak logicky je možné i plachtění, ke kterému je třeba jen nabrat dostatek vzduchu.

Společenský zážitek

Základem singleplayeru je mód Grand Prix, v jehož rámci se jede osm šampionátů s možností vybrat si jednu ze tří obtížností. Vedlejší režimy jsou zde tři: Time Trials, Balloon Battle, Coin Runners. Jejich názvy myslím dostatečně jasně vypovídají o jejich náplni. To, na co jsme všichni zvědaví, je ale samozřejmě multiplayer. A můžeme se radovat, dopadlo to moc dobře.

Je sice na pováženou, že se Nintendu povedlo přinést použitelný systém pro online multiplayer až teď, ale tím si tu dobrou zprávu nemusíme kazit. Vyhledávání soupeřů je jednoduché a rychlé. Díky hodnocením, která získáváte po každém závodě, by se nemělo stávat, že budete závodit s neporazitelnými soupeři. V přehledném friend listu se u hráčů zobrazují ikonky podle toho, zdali je online nebo zrovna závodí, takže přidat se k někomu je velmi snadné.

A protože je multiplayerový kód dostatečně robustní, tak vás nemůže nic vyrušit od adrenalinových bitev s živými řidiči, kteří nejsou tak přesní jako AI řidiči, ale zato se jejich chování nedá předvídat, takže není nouze o situace přímo epické. Vyjádřit slovy tu melu, která se strhne v multiplayeru Mario Kart 7, je takřka nemožné. A čím zkušenější jsou jednotliví řidiči, tím větší je šance, že se bude dít něco zajímavého – hlavně když nehrajete přes internet, ale sedíte se soupeři okolo stolu. V té chvíli na vás s plnou vahou dopadne úžasná hratelnost, kterou má série Mario Kart v DNA a sedm díl ji rozhazuje na všechny strany. Jestliže nemáte rádi Zeldu, tak tohle je další titul, kvůli kterému stojí pořízení 3DS za úvahu.