Mario Golf: World Tour

Verdikt
78

Je to hravé, je to veselé a je to zábavné i pro golfové neznalce. Mario Golf: World Tour ničím vysloveně nepřekvapí, ale hraje se tuze mile, umí vykouzlit úsměv na tváři a zabaví na dlouhou dobu.

Další informace

Výrobce: Camelot Software Planning
Vydání: 2. května 2014
Štítky: multiplayer, golf, pro hráče do 18 let, společenská, sportovní

Na letní olympijské hry se vrátí po 122 letech golf. Zarputilí sportovci kroutí hlavou, co že se tahle společenská radovánka cpe na největší sportovní událost roku 2016. Golf už ale není jen elitářskou zábavou. Široká veřejnost k němu již také přičichla, a pojme-li se šikovně, zaujme i totálního golfového analfabeta. Jen se podívejte na Mario Golf: World Tour.

Tvůrci Mario Golf: World Tour totiž nedělali golfový simulátor, ale univerzálně zábavný titul, který dokáže oslovit široké publikum nehledě na jejich odpalovací zkušenosti. Hra disponuje ukázkově zpracovaným tréninkem, který vás přátelsky provede od samých základů až po pokročilé údery, při nichž vypnete „autopilota“ a míčku dodáte třeba elegantní zpětnou rotaci.

Své (ne)schopnosti můžete pilovat na různých tréninkových hřištích a klidně se přitom zaměřit jen na koncové patování. Že nevíte, co to ten „putt“ vlastně je? Nevadí, pan houbička pro vás má obsáhlý slovník s desítkami golfových pojmů.

Golf pro golfisty i negolfisty

Vývojáři tak uspěli v tom nejdůležitějším: vytvořili hru, po které může bez obav sáhnout libovolný příznivec Maria, ale zároveň je dostatečně komplexní, aby uspokojila i náročnější virtuální golfisty. O spinu už byla řeč, ale při plánování odpalu záleží také na větru, sklonu i členitosti terénu, postoji k míčku a samozřejmě i na zvolené holi a síle odpalu.

Odpalování probíhá dle tradičního vzorce. Rychle se naplňující obdélníkový ukazatel symbolizuje intenzitu odpalu a vy musíte dvakrát ve správný moment stisknout A, čímž určíte sílu i přesnost švihu. Pokud jste někdy nějaký virtuální golf či bowling hráli, víte přesně oč jde. Je to jednoduchý a plně funkční systém.

Tvůrci mají ostatně s tímto žánrem spoustu zkušeností. Studio Camelot Software Planning stojí i za playstationovou sérií Everybody's Golf, kterou po pár letech úspěšně převzalo jiné japonské studio Clap Hanz. Cameloti pak přešli pod křídla Nintenda, kde od roku 1999 produkují tenisové a golfové hry. World Tour je tak už šestým dílem Mario Golf série, jejíž funkční základy jsou i tentokrát nezměněné. Tvůrci se ale zaměřili na multiplayer.

Hra více hráčů je tvárná a má spád. Při vytváření turnaje můžete konkrétně upravit pravidla a i když odpalujete ve čtyřech, nečekáte jeden na druhého, ale hrajete najednou. Dokonce zde existuje mód spočívající právě v rychlosti - kdo trefí jamku jako první, může ostatní povzbuzovat, resp. provokovat. Tvůrci naštěstí deaktivovali klasický chat, protože by to princezna Peach od českých hráčů pěkně schytala. S ostatními lidmi lze komunikovat jen posunky, které koncepčně fungují jako v Hearthstone: Heroes of Warcraft.

Zamrzí absence funkce Download Play. Oproti Mario Kart 7 nebo Yoshi’s New Island si World Tour zahrajete pouze s lidmi, kteří mají vlastní kopii hry. Od vás ze systému si nikdo nic nestáhne. Škoda, narazit v ČR na jiného majitele 3DS je stále poněkud náročné, ale právě tento vroubek by měl žehlit online multiplayer.

Houby i mince

Mario Golf: World Tour obsahuje sadu standardních hřišť, na nichž postupně absolvujete stále těžší osmnáctijamkové turnaje. Tady žádné překvapení nečekejte, začnete na lehkém lesním hřišti bez nástrah, jen abyste se přesunuli na přímořské nebo horské.

Design „plácků“ je turnaj od turnaje členitější, takže na pobřežním hřišti si musíte dávat na časté vodní plochy a bunkery, zatímco v horách zápolíte s kopečky (míček se po dopadu chová jinak než na rovině) i překážkami ve vzduchu.

Snaha o golfovou autenticitu je rázem ta tam na "mariovských" hřištích, míčky sbírají zlaté mince a občas trefíte nějaký power up, jako kdybyste se vozili v Mario Kart. Tyto upgrady na jedno použití udělají z golfového míčku třeba dělovou kouli, která urazí o sto metrů více, nebo nekompromisní fireball, co si propálí cestu jakýmkoli porostem.

Mario Golf: World Tour je díky tomu příjemně ulítlá. Italského instalatéra nemá v názvu jen tak a mariovská atmosféra dýchá ze všech stran. Celá tahle šaráda se odehrává v jednom velkém golfovém světě, kde si všichni odpustili ukradené princezny i podupané krunýře. Se svým Mii běháte po okolí, rozmlouváte se všemožnými nintenďáckými postavičkami a čerpáte rady. Dokonce i ten Kamek pro jednou nebrblá a za nemalý obnos nabízí trenérské služby.

Sedmička železo

Jak je u Nintendo her běžné, z technologického hlediska je vše takřka bezchybné. Takřka. Sem tam pozlobí kamera, konkrétně (ne)zobrazování odhadovaného dopadu míčku, což zbytečně komplikuje plánování. Člověka přirozeně štve i nepředvídatelné chování umělé inteligence během turnajů, kdy šestnáct jamek vedete, ale na posledních dvou vás najednou přeskočí nějaká dračí želva, která drží hůl jako párátko.

Z opakování celých turnajů se časem může stát otravná dřina, ale dost možná se budete bavit i po několikanásobném repete. Do značné míry za to mohou efektní záběry na letící míčky. Vážně. Divácké záběry lze přeskočit a postup tak urychlit, jenže na pozorování každého odpalu je něco nepopsatelně uspokojivého.

mariolas

Mario Golf: World Tour se hraje velice mile, musíte však počítat s tím, že podobně mile se hrály arkádové golfové simulátory už v minulém století. World Tour není žádným průkopníkem žánru, ale nabízí slušnou dávku obsahu, slibný multiplayer a hlavně nezaměnitelný svět červenomodrého instalatéra. Prostě velmi dobrá práce.