Manor Lords

Verdikt

Kingdom Come jako strategie. Vypadá to parádně, a hráči stavitelských her potvrdí, že podobný titul už byl prostě potřeba. Na podzim bychom se měli dočkat předběžného přístupu, ale zdá se, že je na co se těšit již nyní.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Slavic Magic
Štítky: budovatelská, historická, středověk, strategie

Manor Lords jsou nadcházející realtimovou strategií jediného vývojáře s přezdívkou Slavic Magic, která kombinuje budování realistického středověkého města s masivními taktickými bitvami. Stanete se panovníkem na nově zabraném území, kde začnete s osidlováním malé vesničky, kterou postupem času proměníte v město s opevněním, které budete muset bránit před nájezdy banditů i dobyvačných rivalů.

I přes důraz na realističnost hra není zasazená do konkrétního letopočtu, který by určoval, jaké technologie budete mít k dispozici. Musí vám tak stačit volné vymezení 11. až 15. stoletím někde ve střední až východní Evropě. Stejně jako tehdejší města nevznikala na kostičkované mřížce, i v Manor Lords budete mít svobodu v umisťování jednotlivých staveb a jejich otáčení.

Město by tak mělo růst organicky a postupně, třeba i v závislosti na okolních obchodních stezkách. Slavic Magic věnuje pozornost dobovým detailům: Políčka musíte zvorat párem volů, ovečky pást na loukách a železo skovat v kovárnách… Počítá se se změnou ročních období i počasí, které ovlivní i vaši úrodu. Když vaši poddaní včas nezasejí, čeká je v zimě hladomor, jindy zemi zasáhne morová rána anebo na brány klepe nepřítel.

Válka má být vedle budování města druhou hlavní složkou. Po vzoru série Total War počítejte s velkými bitvami o stovkách až tisících hlav s propracovanými formacemi, systémem morálky, obklíčení či únavy. Svou roli hraje také vybavení a počasí, kterých můžete využít ve svůj prospěch. I malá jednotka dokáže velké věci pod vedením talentovaného velitele.

Skoro se až nechce věřit, že jde o výtvor jediného člověka. Slavic Magic pracuje v Unreal Enginu, pomáhá si využitím motion capture, fotogrammetrie nebo třeba simulacemi destrukce v programu Houdini. Hra díky tomu vypadá opravdu skvěle, zvlášť na poměry pre-alfa verze. 

Manor Lords mají vyjít letos na podzim na Steamu v předběžném přístupu. Do plnohodnotného vydání by chtěl Slavic Magic zahrnout množství dalších mechanik pro bitvy a dobývání. Kavalerie, obléhání včetně trebuchet nebo žebříků a také střelný prach by do hry měly přibýt v následujícím roce až dvou v rámci early accessu.