Luigi's Mansion 2

Verdikt
72

Výborná akční adventurka s mnoha zábavnými prvky, povedeným multiplayerem a příjemně se střídajícím prostředím, kterou lehce sráží jen menší motivace dosahovat maximálního hodnocení u jednotlivých úrovní a časté procházení známými částmi úrovní.

Další informace

Výrobce: Nintendo
Vydání: 28. března 2013
Štítky: plošinovka, adventura, akční

Mariův brácha Luigi kdysi (psal se rok 2002) na GameCube za pomoci vysavače lovil duchy a v Nintendu si řekli, že by nebylo špatné tuhle herní mechaniku oživit. Kníratý instalatér v zeleném tričku se proto nedobrovolně vydává zachránit Evershade Valley před nájezdem jindy mírumilovných duchů, kteří vlivem zlého kouzla zešíleli a páchají neplechu.

Hrdina, co je strachy bez sebe, což je samo o sobě důležitým humorným aspektem, který poměrně bezkrvou postavu instalatéra sympaticky oživuje a přináší blíže k hráči, tak musí s vysavačem PolterGust 5000 zahnat duchy ve všech pěti strašidelných domech, které hra nabízí. Budě to děsivé zábavné, nebo děsivě ...děsivé?

Když se uklízí dům, lítají u toho ...duchové

Vaše činnost v Luigi’s Mansion 2 spočívá v průzkumu jednotlivých místností v pěti přítomných domech, řešení jednoduchých hádanek, a jak se ostatně dá očekávat, i chytání duchů. Šmejdění po místnostech zastupuje v Luigi’s Mansion 2 adventurní část hry: každý dům je trochu jiný, místnosti v něm také a pro překonání překážek musíte pokaždé udělat něco lehce odlišného. Hra také zvládá, i při standardu pěti úrovní v jednom prostředí (domě), servírovat dostatečnou porci nových prvků, čímž zakrývá fakt, že často procházíte jednu a tu samou místnost.

Postupem času samozřejmě zjistíte, že všechno co jde musíte stiskem X prohledat, vysáváním roztočit či přitáhnout k sobě, nebo na místo, kde by podle vás něco mělo být, posvítit speciálním černým světlem. Tento postup sice pokrývá většinu herních situací, ale vždy se najde několik hádanek, které si chvilku pozornosti zaslouží, protože jsou odlišné a jejich řešení vás zbaví hrozícího stereotypu.

I’m afraid of no ghost!

Samotné krocení duchů probíhá formou akční minihry. Na vyhlédnutou slizku z ektoplazmy nejdříve posvítíte světlem (ze správného úhlu, pokud se chrání nějakými těmi brýlemi, helmou atd.), tím ji ochromíte a následně se s ní začnete přetahovat za pomoci vysavače. Podstatou takového boje je tahat proti směru pohybu ducha za pomoci slideru na 3DS a stisk tlačítka v okamžiku, kdy se dostatečně naplní ukazatel sání.

Vtip je v tom, že vždy trvá nějakou předem danou dobu, než ducha vcucnete. Snažíte se tedy naplnit ukazatel co nejrychleji, abyste ducha přitáhli do vysavače vlastní silou (čím větší, tím lepší) a dostali za něj bonusové peníze. Pokud jich chytíte více najednou, dostanete další bonus v podobě mincí, zlatých cihliček i šustivých zelených papírků. Speciální duchové mají samozřejmě speciální útoky. Musíte před nimi při krocení uskakovat nebo si duchy, třeba v případě mumií, nejdříve odbalit.

Důležité však je, že i přes jednoduchost samotného lovu je složité duchy správně pochytat. Což do hry přidává poměrně podstatný element výzvy a tím pádem nemalou porci zábavy. Pro zájemce je v Luigi’s Mansion 2 i lov speciálních duchů jménem Boo, sbírání diamantů atd. Při pochytání všech Boo duchů v jednom domě se odemkne bonusová úroveň, která však bohužel nabízí jen další lovení v již známých prostorách, což není nijak velká pecka.

Lehké RPG prvky

Motivací k dokončení úrovně v co nejkratším čase, s co nejméně ztracenými životy, nejvíce penězi a pochytanými duchy je jedno až tří hvězdičkové hodnocení v menu. Dobrým hnacím motorem je také lehký RPG prvek, kdy za peníze odemykáte třeba delší dobu svícení černým světlem, nebo větší výkon vysavače. Smutné však je, že vše doženete na maximum někdy na konci třetího domu, a pak se motivace ke sbírání prašulí vytrácí.

Za vše ale vydá zábava plynoucí z jednoduchého, ale funkčního konceptu, který spojuje radost z objevování s dosti dramatickým lovením duchů. Zážitek ze hry navíc ozvláštňují souboje s minibossy a bossy, na které vždy musíte vyrukovat s trochu jinou taktikou, protože vás zaměstnají nekonvenčními útoky.

Zábava se násobí v multiplayeru – v nespočtu herních módů prozkoumáváte šestý, exkluzivně multiplayerový, dům, kde musíte spolu s ostatními hráči splnit několik úkolů a samozřejmě pochytat duchy. Drobnou nepříjemností je šibeniční časový limit (jenž lehce otráví i konec singlového dobrodružství) a absence online komunikace, ale i tak jde o skvělé zkrácení dlouhé chvíle s vlastními pravidly a náhodně generovanými úrovněmi, jež vám přinesou jiný zážitek než dobrodružství pro jednoho hráče.

Vsaďte na zelenou

Luigi dostál svému dobrému jménu a přináší na 3DS velkou porci zábavy, která nemá nic společného s tradičním plošinovkovým hopsáním. Hubenější sourozenec Maria se tím pro mnohé může stát důvodem, proč si 3DS konečně koupit, nebo ho třeba po čase zase oprášit.