Lost in Play
Klikací adventury sice dnes nejsou na vrcholu popularity, tato vás však dostane kouzelým zpracováním a krásným vyprávěním.
Svět dětské imaginace je nevyčerpatelnou studnicí svěžích nápadů. A právě na tom staví adventura Lost in Play.
Jak už název napovídá, v této hře se ujmete dvojice dětí, které se ztratí a musí najít cestu domů. A to platí na dvou rovinách, protože se v jednom kuse ztrácí také ve své představivosti. Neustále se tak prolíná svět skutečný s tím smyšleným. V jednu chvíli se z holčičky s krabicí na hlavě stane děsivý medvěd a jindy zase reliéfy žab ožijí v artušovské legendě.
Obvykle si samo zpracování nechávám až na závěr recenze, ale tentokrát s ním musím začít. Hra vyniká krásnými animacemi, díky kterým vypadá jak animovaný film. Nejen, že prostředí působí živě a prakticky nic není strnulé, ale obří prostor dostávají postavy, jejichž snažení či nemotornost vám nejednou vykouzlí úsměv na tváři. To krásně doplňuje i ozvučení, které začíná hravou hudbou a končí vtipným dabingem postav. Jejich žvatlání sice na první dobrou nic neznamená, ale z tónu a intonace často přesně poznáte, co se snaží říct.
Teď už víme, že je rozhodně na co koukat. Je tady ale co hrát? Lost in Play patří do žánru „klikacích adventur“. Kam klepnete, tam se postava přesune, případně bude s něčím interagovat. Sebrané předměty se vám schovají do inventáře a abyste úspěšně prošli úrovní, zpravidla potřebujete získat danou sadu věcí a použít ji ke konkrétnímu úkolu. To může znamenat třeba tvorbu medvědí hlavy z krabice, pastelek a nůžek. Jenže, abyste získali krabici, musíte vyhnat kočku. K tomu je však potřeba nějakým způsobem vyplašit psa. A takovéto řetězce mohou být opravdu dlouhé. Občas to dává dokonalý smysl, jindy působí akce trochu náhodně, ale to tolik nevadí. Přeci jen se pohybujeme na pomezí reality a dětského snění.
Vedle kombinování předmětů nechybí ani hraní logických miniher. Najdete tu klasické variace na Sokoban, posouvání dlaždic, otáčení kol nebo dokonce hraní dámy. Skvělé je, že se nic neopakuje a autoři přichází se stále novými nápady. Hra ale nikdy nepůsobí příliš obtížně, a kdybyste se náhodou zasekli, vždy je k dispozic nápověda. Vybrané minihry můžete také přeskočit, pokud by vám z nějakého důvodu nešly. Hráč ve mně se nad tou možností chce mračit, ale v této hře hraje prim vyprávění a zpracování. Takže to vlastně vítám.
Lost in Play je v každém případě krásná, ale rovněž zábavná adventura, která se skvěle hraje na počítači, ale právě teď vyšla i pro telefony. Tam si ji můžete zdarma stáhnout a vyzkoušet. Po odehrání první kapitoly si však musíte zbytek hry dokoupit za nějakých 180 korun. To je skvělá nabídka a minimálně za zkoušku hra rozhodně stojí.