Lords of Football

Verdikt
52

I když v Lords of Football figuruje několik zajímavých nápadů, během pár hodin se z této hry stává repetitivní záležitost, která hráčům neumí dávat výzvy ani je odměňovat.

Počítač

WindowsWindows

14,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Geniaware Srl
Vydání: 5. dubna 2013
Štítky: simulace, strategie, sportovní

Fotbalový manažer ve stylu Simsů? Koučování hráčů na hřišti i mimo něj? Přesně takový zážitek sliboval Lords of Football, potažmo i jeho tvůrci ze studia Geniaware. První dojem ze hry je takřka uhrančivý. Navzdory strohému tutoriálu se s Lords of Football dokážete velice rychle sžít a pochopit, co se od vás očekává. Každý den začínáte tréninkem, ve kterém své hráče zdokonalujete ve třech hlavních směrech – fyzičce, technice a taktice. Hlavní směry mají další konkrétní podskupiny, například výdrž, síla, rychlost atd.

Abyste mohli udržovat/zlepšovat výkon svých svěřenců, musíte příslušným způsobem naaranžovat hřiště a přilehlé prostory (šatnu, posilovnu, malé hřiště, běžecký ovál). Každé takové místo má omezenou velikost a vejde se na něj jen jedna, případně několik tréninkových ploch, které mají omezenou kapacitu a zvyšují jen jeden atribut hráče.

Po tréninku přichází na řadu volný čas, který fotbalisté tráví podle svých individuálních potřeb v hospodě, fanklubu, rádiu, kasinu nebo na diskotéce. Tato místa mají různé možnosti vyžití – například v hospodě se večer může pořádat akce „rychlé rande“, která hráčům zajistí přísun sexu, nebo „happy hour“, která jim naopak poskytne možnost vydatného nasávání.

Titul jako titul, koho to zajímá

Kvalitní trénink společně s vhodnými mimofotbalovými aktivitami zajišťují vysoký výkon hráčů, který na konci každého dne mohou zúročit v zápase. Souběžně s příslušnou fotbalovou ligou se váš klub účastní i ligy evropské, mezi těmito zápasy však není žádný rozdíl. Nečekají vás žádné výjimečné přípravy ani taktické machinace.

Při zápase si vždy můžete vybrat mezi klasickou rychlou simulací, nebo vstupem do zápasu. Tato složka hry je asi nejzajímavější. Ve chvíli, kdy jste s hráči na hřišti, si vedle obyčejného nastavení položek jako je formace, důraz v soubojích, způsob přihrávání atd. můžete kdykoliv přepnout do režimu pauzy, v němž můžete naaranžovat jejich další kroky – zvolit směr přihrávky, nabíhání hráčů, osobní obranu pro soupeřova útočníka atd.

Na plánování máte určený bank, poskytující vám jen omezené množství kroků. Bank se soustavně doplňuje, ale i tak je nutné dobře naplánovat všechny další kroky tak, aby vaše možnost velení nebyla přerušena v půlce slibně se rozjíždějícího útoku. Kroky, které svým hráčům rozdáváte, jsou vedle jejich prozíravosti závislé také na samotné náladě hráčů a jejich výkonu. Zkrátka a dobře – pokud se po hřišti budou pohybovat demotivovaní jedinci nebo reprezentanti Slavoje Houslice, nehne s nimi nikdo.

Jak fotbalisté přicházejí o nevinnost

Lords of Football ještě pořád vypadá nadmíru dobře, že? Pravda bohužel je, že počáteční dobrý dojem, vyvolaný spoustou provázaných herních prvků, velice rychle vyprchá. Pokud u hry strávíte více než dvě hodiny, odpadne z ní krásné pozlátko a zůstane jen dutá nádoba, která vám nenabídne nic víc.

Lords of Football neumí dávat výzvy a stejné je to i s odměnami. Všechny principy jsou zoufale jednoduché, a i když vám autoři budou postupně podsouvat spoustu nových možností tréninku nebo zábavy, ve své podstatě půjde stále o to samé.

A to pomineme takové lahůdky jako oznámení, které vám říká, že k vašemu klubu povede nový most, případně že stadion bude vylepšen o nové tribuny nebo bude mít lepší zabezpečení. Je to k ničemu, když nic takového nepotřebujete, nikdo vás neotravuje, nikomu neprodáváte vstupenky ani nic podobného?

Ekonomická složka hře úplně chybí a co je ještě horší, chybí i možnost nákupu a prodeje hráčů. Ve své podstatě můžete pouze navrhnout, které hráče ve svém týmu nechcete v příští sezóně vidět a jaký typ hráče byste si přáli jako posilu. Všechno ostatní je na majiteli klubu. Někdy vás potěší, jindy vám vyfoukne vítr z plachet. Se složitějšími manažery typu Football Manager byste se bavili o mnoho víc.

Tato hra je tak jednoduchá, že bychom ji mohli dát do rukou úplně malým dětem, pokud by se tedy nezačaly přidávat návyky hráčů, které sice zpočátku pár minut šílené nudy dokáží zabít, ovšem postupně se z nich stane otravná rutina, přerůstající v nestravitelné rozměry.

Místo aby návyky byly ojedinělé a vyžadovaly hlubší individuální přístup, váš tým se kvůli nim začne chovat jako stádo závisláků, které neumí dělat nic jiného než chlastat, žrát a obskakovat holky na každém druhém kroku pořád dokola.

Nepřekonatelné problémy fotbalové hvězdy

Pohled na hráče na tréninku není zase tak špatný, ovšem sledování zápasu je odpudivé nejen kvůli strohé grafice, ale spíše kvůli tuposti, kterou opakovaně předvádějí i ti nejlepší hráči na světě. Nedat gól ve třech samostatných únicích je zkrátka moc i pro fotbalistu – amatéra.

Hra nedisponuje licencí na použití reálných názvů klubů a jmen hráčů, což vynahrazuje všeříkajícími názvy typu London Blues, kde hraje Legend a víte, že jde o Lamparda a Chelsea. Navíc si lze celý tým před startem nové hry přejmenovat a s trochou snahy se tak přiblížíte k realitě... soupeřovi hráči holt ale mají smůlu.

I z absence oficiálních licencí je zřejmé, že Lords of Football trčí prakticky ve všech ohledech někde na půli cesty - technickým zpracováním, pojetím herních prvků, samotnou hratelností a tak dále. Lords of Football je vlastně příslib do budoucnosti. Nachází se v něm spousta dobrých nápadů, na kterých je však potřeba pořádně zapracovat a dodat jim hloubku i větší smysl.