Loop Hero

Verdikt
90

Jednou za čas se objeví nezávislá pecka, která učaruje herní komunitě. Loop Hero z takových titulů letos první. Nesmírně návykový mix žánrů a vyvážený design si dokážou okamžitě podmanit a jen tak nepustit. Něvěříte? Zkuste!

Počítač

WindowsWindows

Steam

Mac OS XMac OS X

Steam

LinuxLinux

Steam

Další informace

Výrobce: Four Quarters
Vydání: 4. března 2021
Štítky: karetní, taktická, roguelike, fantasy, indie hra, rpg

Je to stále stejná písnička. Drahé AAA hry vsází na jistotu, zatímco nezávislí vývojáři se snaží zaujmout netradičními koncepty. Povede se to jednomu z tisíce. Ale když se to skutečně povede, stojí to za to.

Úspěch na poli indie her nemá žádná pravidla a dalším hitem se může stát cokoliv. Nejnovějším horkým zbožím je právě Loop Hero, který kombinuje nápady staré i nové. Je to roguelike, ve kterém se neustále zlepšujete a, jak název napovídá, běháte v kruhu. Najdete tu i prvky ‚idle‘ her, které jsou populární na telefonech. Svého hrdinu totiž neovládáte. Běhá a bojuje zcela sám. Vy však máte plně pod kontrolou jeho inventář, a především pak cestu, po které putuje.

Každá nová hra se odehrává také na nově vygenerované mapě. Ta vždy začíná prostou cestou v kruhu, na které se objevují základní želatinoví nepřátelé. Jejich zabíjením však získáváte nejen nové předměty, ale rovněž karty lokací. Ty pak umisťujete na mapu, čímž zvyšujete počet nepřátel, ale rovněž zlepšujete své odměny. Lokace přidávají pavouky, kostlivce, nebezpečné krysodlaky, ale rovněž můžou nepřátele zahánět nebo vám při průchodu obnovovat zdraví.

Váš hrdina si může obléct brnění, popadnout štít, vybavit se zbraní a magickým prstenem. Později toho unesete ještě víc, ale nejzásadnější jsou statistiky. Jako v každém správném RPG i zde mají předměty svou úroveň a vzácnost. Od toho se pak odvíjí statistiky, jako je síla, obrana, magický útok nebo třeba vampirismus, který vás léčí s každým uštědřeným zraněním. Správná kombinace předmětů a statistik je důležitá část vaší práce. V tomto ohledu je hra přehledná a pomáhá vám porovnávat statistiky.

Mapu se snažíte budovat vyváženě. Aby nebyla příliš těžká, ale ani příliš lehká. Smysl je přežít, ale každý průchod by měl být ideálně co nejrychlejší. Po cestě totiž sbíráte suroviny, které si chcete odnést s sebou. Mezi jednotlivými výpravami totiž budujete tábor, čímž si zlepšujete schopnosti, odemykáte nové lokace apod. A pokud na cestě umřete, odnesete si pouze 30 % nasbíraných surovin. Občas je tak potřeba dobře zvážit, zda si na finálního bosse troufáte, nebo zda raději utečete a vzdáte se větší odměny, jen abyste zachránili co se dá.

Na rozdíl od zmíněných ‚idle‘ her v Loop Hero máte neustále co dělat. Nová karty a předměty se objevují po každé zabité příšeře a možnost hrát ve dvojnásobné rychlosti chválím. Uvítal bych však ještě další zrychlení, protože i tak se může úvod trochu táhnout. Pixelová retro grafika nemusí sednout každému, osobně nejsem její velký fanda. Chválím však za možnost zapnout CRT efekt nebo naopak možnost vypnout nečitelný pixelový font. Trochu nepřehledné je také budování tábora, kdy všechny budovy na první pohled vypadají stejně.

Loop Hero je přesně ta hra, ve které můžete utopit stovky hodin, a přestože možná nemá úplně sexy kabátek a rozhovory postav jsou trochu zbytečně ukecané, nabízí skvělou zábavu. Od hry je prostě těžké se odtrhnout, za což může i neustálé odemykání nových věcí.