LittleBigPlanet 3
Další díl skvělé arkádové série LittleBigPlanet spadl pod křídla jiných vývojářů, kteří nedokázali udržet vysokou kvalitu předchozích dílů. Výsledkem je mírně nadprůměrná arkáda, která si o next-genové hratelnosti může nechat zdát.
Další informace
Výrobce: | Sumo Digital |
Vydání: | 26. listopadu 2014 |
Štítky: | arkáda, plošinovka, sandbox, kooperace, pro celou rodinu, více hráčů u jednoho zařízení, společenská |
Série LittleBigPlanet patří mezi exkluzivní tituly, kvůli kterým se vždy vyplatilo investovat do „soňáckých“ mašinek. První a druhý díl exceluje na „péestrojce“ a „viťácká“ kapesní verze rovněž stojí za hřích. Není tedy divu, že LittleBigPlanet 3 pro PlayStation 4 očekávali fanoušci s otevřenou náručí. Nikoliv pro našlápnutý next-gen, vždyť již tak precizně naleštěnou arkádu, jakou LittleBigPlanet bezpochyby je, není třeba hnát do vizuálních orgií. Hlavním tahákem byla bezbřehá imaginace a kreativita vývojářů z Media Molecule, jež dává vzniknout nezapomenutelným herním zážitkům. O tom jsme se ostatně přesvědčili již v případě prvních dvou dílů a špičkovým tahem na branku byl rovněž pošťácký Tearaway.
Pecka mezi oči
Nyní se pohádková říše LittleBigPlanet 3 otevírá světu a kdesi v dáli cosi šeredně zapáchá. Na vývoj pod taktovkou studia Sumo Digital tentokrát Media Molecule pouze dohlíželi, a nejspíše jen jedním a ještě přivřeným očkem. Třetí díl je tak do jisté míry ostudou dosud geniální série, jež před lety představila arkádový žánr širokým masám. Nejde rozhodně o špatnou hru, ale vysoko nastavená laťka předchozích titulů nepromíjí žádné přešlapy.
Vítejte tedy na planetě Bunkum, jejímž tradičně bláznivým obyvatelům ukradl ďábelský Newton všechny nápady. Neučinil tak úplně sám – v tutoriálových lokacích mu v jeho podlém plánu pomáhá hadrový hrdina (Sack Person). Svým konáním však očividně zasáhl i samotné autory, kteří valnou většinu sedmihodinové příběhové seance jen dýchají starším dílům na paty.
A rozhodně to není tím, že by koncept LittleBigPlanet neměl co nabídnout – hra se ostatně v závěru parádně rozjede, ale bohužel jen na poslední level a s ním spojený souboj s hlavním bossem. Nepomůže ani charismatický Hugh Laurie (Dr. House), který Newtonovi propůjčil hlas, a skvěle se poslouchá.
Závan akční adventury
Při průzkumu samozřejmě sbíráte obvyklé malé kuličky s bodíky i velké kuličky s objekty a další výbavičkou pro tvořivé hlavičky, ale do svižné hratelnosti předchozích dílů LittleBigPlanet to jednoduše nezapadá a hned v prvním „hubu“ se do hry vkrádá nuda – o to výraznější, že v LittleBigPlanet na něco takového nejsme zvyklí, a zpočátku se nedá přímo specifikovat. Je zkrátka cosi shnilého ve státě bunkunském.
Nic naplat, že v rámci základních lokací přibyla do hry ještě třetí sběrná měna, za kterou lze pořizovat u Zom Zoma nové kostýmy pro roztomilé hadrové hrdiny. Sumo Digital očividně chtěli nacpat LittleBigPlanet 3 do míst, která jsou hře příliš velká v bocích. V absurditách se pak vyšvihli na pomyslný strop s naprosto zbytečným „úkolníčkem“, který popisuje současné questy (rozuměj levely), a šipkou navádí hráče vstříc novým dobrodružstvím.
Gadgety kam se podíváš
Ještěže do již objevených portálů lze pohodlně vstupovat přímo z klasické mapy, na kterou jsme zvyklí z předchozích dílů. Bude se to ostatně hodit při opětovném prozkoumávání již prošmejděných lokací, jelikož Sack Person získá během svého dobrodružství několik speciálních gadgetů. Díky novému nádobíčku se zpětně dostane do dříve nepřístupných prostor, aby posbíral všechny kuličky s objekty.
Nejdříve získá „Pumpinator“, který mu umožní odfouknout z cesty překážky, nebo je naopak přitáhnout k sobě. Jako druhý obdrží „Blink Ball“ a začne se umě trefovat do portálů umístěných na jinak blokovaných místech. Třetí hračkou je „Hook Hat“ – helmička, která se přichytí na speciální koleje, po nichž se hrdina vesele vozí. Předposledním přírůstkem do sbírky nablýskaných gadgetů jsou botky „Boost Boots“ umožňující skoky do větších výšek. A aby toho nebylo málo, stálí zákazníci Zom Zoma získají jako bonus svítilnu „Illuminator“, která po osvětlení speciálních obrazů odhalí tajné skrýše.
Gadgety libovolně vybíráte přímo z „kapsy“ a po získání všech kousků se jejich využití vysloveně nabízí v našlápnutých levelech, ať už by šlo o rafinovaný postup, nebo adrenalinovou honičku. To se však bohužel nekoná a skutečně „peckové“ pasáže lze napočítat na prstech jedné ruky. Jakoby autorům chybělo nadšení a radost ze hry, která z předchozích dílů přímo srší.
Povedená trojička
Situaci částečně zachraňuje trojice nových hrdinů s unikátními schopnostmi, s nimiž mohou čelit obávaným titánům i nepřízni osudu – mimochodem, většina místních bossů se také veze na vlnách průměru. Sack Person se tentokrát naučil i šplhat, což je zajímavé zpestření, ale ptáček Swoop se díky křídlům dostane i na jinak nepřístupná místa a dokáže parádně plachtit. Těžký obřík Toggle se vmžiku smrskne do miniaturní podoby a hrátky s váhou přináší zajímavé herní mechanismy. Jako první vás ovšem překvapí čtyřnohý OddSock, který běhá jako blesk a kromě velkých skoků se dokáže odrážet od kolmých ploch.
Legendární bunkumské hrdiny musíte nejdříve zachránit a až poté se na speciálních místech přepnete do jejich podoby, případně s nimi projdete celými levely. Nové schopnosti dávají logicky tušit ještě lepší hratelnost, ale situace je bohužel stejná jako v případě gadgetů a těžce nevyužitý potenciál visí nad LittleBigPlanet 3 jako tíživý bouřkový mrak. Když se akce po několika hodinách konečně pořádně rozjede a blýskne se v oslnivém světle předchozích dobrodružství, úsměv na tváři spolehlivě zmrazí závěrečné titulky.
Do hry můžete samozřejmě vstoupit s dalšími hráči lokálně nebo online, ale servery byly v době novinářského testování ještě poměrně nestabilní. Určité bonusové pasáže lze, po vzoru předchozích dílů, projít pouze ve spolupráci s dalším hráčem, a i zde samozřejmě najdete nespočet více či méně povedených komunitních levelů.
Zpátky do školy
Ostatně možnost tvorby vlastní zábavy a široká základna fanoušků vytahuje LittleBigPlanet 3 z průměru, ale zarytým fanouškům továrny na zázraky jménem Media Molecule to pranic nepomůže. Nové stavitele potěší soubor zajímavě podaných výukových levelů „Popit Academy“, kde se zábavnou formou naučí vytvářet vlastní kousky, ale ostřílení kreativci se budou vesele nudit.
Celkovému zážitku ze hry neprospívají ani dlouhé loadingy a v ústech tak zůstává pouze hořká pachuť zklamání. „Péestrojkovou“ verzi lze s klidem vynechat, neboť na starší mašince rozjedete báječný první i druhý díl, případně můžete sáhnout po excelentní inscenaci Puppeteer.
Verzi pro PlayStation 4 tak lze doporučit pouze nováčkům, kteří hru nemohou srovnávat s předchozími tituly, a tudíž budou mnohem shovívavější. Doufejme, že si LittleBigPlanet za pár let napraví reputaci stejně jako nyní Dragon Age. Tahle série si to rozhodně zaslouží.