Leo's Fortune

Verdikt
91

Leo´s Fortune zprostředkovává jedinečný zážitek, a to jak po stránce estetické, tak herní. Na poměry platformy se může pochlubit špičkovou prezentací a překvapivě funkční zápletkou. Navrch jde o řemeslně výtečně zvládnuté dílo, jehož koupi lze doporučit úplně každému. Puntičkáři by mohli namítat něco o nedostatku invence, vy je však neposlouchejte a hru si kupte. Neprohloupíte.

Další informace

Výrobce: 1337 & Senri LLC
Vydání: 24. dubna 2014
Štítky: plošinovka, hlavolamy

Leo´s Fortune se rekrutuje z poměrně širokého žánru dvojrozměrných skákaček s dotykem občasných hádanek. Navzdory všem zvyklostem taktéž vypráví příběh, který je sice triviální, ale úsměvný a je hráči dávkován skrze kouzelné animace podkreslené perfektním dabingem hlavního hrdiny. Leopold je chlupatá koule, jíž někdo odcizil celé bohatství. Proto se vydává na pouť za hledáním pravdy skrz rozličné kouty krásně fantaskního světa a zjišťuje pravý důvod svého bytí a co je opravdovým štěstím.

Témata podobného typu hráči povětšinou v mobilních titulech nečekávají a Leo´s Fortune v tomto ohledu bere za inteligentní námět jedině plusové body. Talentovaným autorům ze studia s podivným jménem 1337 & Senri LLC se toho ale podařilo mnohem více a ačkoli jde o jejich prvotinu, ze hry čouhá profesionalita na každém kroku.

Co se týče konceptu, hra je poměrně standardně rozprostřena do 20 úrovní napříč rozmanitými lokacemi (lesní prostředí, sněhové prostory, egyptské pyramidy na pozadí). Leo se může pohybovat doprava, doleva, skákat, smršťovat se anebo se nafukovat a jeho cílem není nic jiného než proniknout na konec levelu, aby mohl dosadit další dílek do mozaiky s názvem Kdo ukradl mé zlato. Někdy to bude trochu výzva, předně proto, že vedle konvenčních překážek reprezentovaných plošinkami a bodáky se našemu hrdinovi do cesty postaví i promyšlené logické hádanky.


V nich se hráč většinou musí popasovat se složitější kombinací herních mechanismů, zhusta si však užije také hrátek s fyzikou. Většinou se jedná o známá řešení něco někam posunout, aby se vyvolal kýžený efekt. Zde by se dal vypíchnout jediný mizivý nedostatek hry. Ačkoli je hra zpracovaná fantasticky a čas od času předvede i něco zajímavého, nečekejte zcela revoluční produkt a úplné gejzíry brilantních nápadů.

Hratelnost se ovšem nachází na velmi vysoké úrovni a díky bezproblémovému a široce nastavitelnému ovládání není problém si hned zkraje užívat všech předností Leo´s Fortune. Ať už máme na mysli milou pohádkovou atmosféru, chytlavé rébusy anebo pestrý a podivný svět, který se v hlavách autorů zrodil a který se opírá především o skvostné technické zpracování.

Hlavní devízou hry totiž dle našeho názoru stále zůstává audiovizuální stránka. Jak jste patrně z okolních obrázků pochopili, Leo´s Fortune vypadá prostě úchvatně a do dnešního dne se subjektivně nenašel hezčí mobilní titul. Teple pastelovým barvám a nevšední míře detailů dávají vyniknout v prvé řadě absolutně plynulé animace, protože teprve za běhu plně oceníte kreativitu tvůrců a pochopíte, na jakou nádheru se díváte. To vše doplňuje skvělá hudba. V tomto případě forma ukázkově doplňuje obsah. Najde se několik titulů, které se mohou pyšnit líbivou grafickou stylizací, ale jedná se jen o hezkou skořápku, protože herní náplň jinak pokulhává. Což naštěstí nění případ Leo´s Fortune.

Leo´s Fortune nemá daleko k tomu nejen stát se hitem (tím už koneckonců je), ale dokonce se zařadit po bok legend mobilního průmyslu jako Angry Birds nebo Cut the Rope. V podstatě neexistuje jediný pádnější důvod, proč byste za nějakých 150 korun měli s pořízením Leo´s Fortune, téměř dokonalého protnutí všech předpokladů pro výbornou hru, byť jen vteřinu váhat. Do toho!