Lemmings

Verdikt
65

Pokud si rádi zavzpomínáte na klasiku a oceníte nový kabát, Lemmings pro telefony z tohoto roku vás dovede zabavit. Jeho největším problémem je však velmi nepříjemný free-to-play model.

Další informace

Výrobce: Sony Interactive Entertainment
Vydání: 20. prosince 2018
Štítky: retro, puzzle, mobilní hry

Hry jako Lemmings trhají herní obec vedví. Jedna část tuto retro klasiku živě pamatuje, zatímco ta druhá je na to příliš mladá. Původní titul byl skvělý a úspěšný, ale mladším pokračováním se nedařilo prosadit. A těžko říct, zda se to tomuto titulu podaří nějak lépe. 

V této hře váš úkol zní neuvěřitelně jednoduše. Prostě se snažíte dostat lumíky do cílového portálu skrz úroveň plnou překážek. Velmi vzdáleně by tato hra mohla připomínat dětské hry učící programování. Přímo do úrovně totiž umisťujete příkazy, které lumíci po cestě plní. Zde mají postavit schody, tuto stěnu mají zbourat, tady otevřou padák atd. Dostaňte je do cíle bez újmy a svůj úkol jste splnili.

Pamětníci budou překvapeni z minima možností. Příkazů je skutečně o mnoho méně. Na druhou stranu jde o hru určenou pro mobilní telefony (i když by měla časem vyjít i pro PS4) a zjednodušení je tedy na místě. Stejně tak se celá úroveň vždy vejde na jednu obrazovku. Stále však platí, že k dokončení úkolu vede několik cest, a právě hledání té nejefektivnější přináší nejvíce zábavy. To podporuje i free-to-play systém.

Umístění příkazu vás stojí energii. K dispozici jí máte jen určitou zásobu, která se doplňuje s časem. To je velkou motivací, abyste se snažili vymýšlet co nejefektivnější řešení. Na druhou stranu se vám klidně stane, že o energii přijdete vprostřed hraní úrovně, kterou tak nezvládnete dokončit. Ve výsledku tak musím říci, že se mi tento systém nelíbí a od hraní mě spíše odrazoval. Můžete si koupit neomezenou zásobu energie za 150 Kč. Ale to vydrží jen dvě hodiny. 75 Kč za hodinu hraní mobilní hry mi přijde krapet přepísknuté. 

Po nějaké té hodince hraní začnou být úrovně dostatečně komplikované a správné řešení nebude očividné. Hraní je přístupné i novým hráčům a vcelku bych hru hodnotil jako povedenou. Grafické zpracování však působí fádně, free-to-play model vytváří nepříjemné situace a mikrotransakce jsou nesmyslně drahé. Něco mi říká, že tohle mohlo dopadnout lépe. Jako milé zavzpomínání na dětství to však poslouží.