LEGO Star Wars: The Force Awakens (mobilní verze)

Verdikt
79

Několik hratelnostních i narativních novinek činí z LEGO Star Wars: The Force Awakens dynamickou a zábavnou LEGO hru, po které se po letech konečně opravdu vyplatí sáhnout.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Traveller's Tales
Vydání: 28. června 2016
Štítky: sci-fi, arkáda, platby uvnitř hry, filmová hra, lego, star wars, zdarma, fantasy, mobilní hry

LEGO adaptace slavných značek bývají často terčem kritiky pro jejich ustrnulý vývoj na poli nových mechanismů a šablonovitou hratelnost, která zůstává již léta neměnná. S LEGO Star Wars: The Force Awakens nicméně přichází lehce odlišný zážitek. Jakkoliv hra stále nemá potenciál posouvat nastavené mantinely žánru, jedná se v mezích možností o velmi příjemnou iteraci a nejlepší LEGO titul za celá léta. A to i na displejích mobilních platforem.

Jak by se dalo poměrně dobře čekat, LEGO Star Wars: The Force Awakens pokrývá děj sedmé epizody populární filmové série, kterou úspěšně reprodukuje v podobě dánské kostičkované stavebnice. Ovšem už tady přichází první překvapení. Hra jde totiž ještě dál a do svého příběhu včleňuje i zbrusu nové boční mise. Ty se povětšinou věnují drobným kapitolám v životě hrdinů známých z filmového plátna, jež ve snímku chyběly. Dozvíte se tak něco víc o osobě Poe Damerona nebo jak si v průběhu let vydělával na obživu Han Solo.

O další, dosud neviděné oživení se stará systém krytí ne nepodobný tomu, jaký najdeme v mnohých akčních titulech. Znamená to, že vedle klasického pobíhání, poskakování a mlácení LEGO panáčků se ve hře nově vyskytují efektní akční pasáže. Nebyla by to nicméně LEGO Star Wars hra, aby nenabídla rovněž duely se světelnými meči, vesmírné bitvy a nějakou tu povinnou porci hádanek. Tvůrcům hry se dost šikovně daří všechny segmenty propojovat takový způsobem, že vzniká zábavné a perfektně odsýpající dobrodružství. Potěší také možnost čas od času odbočit z hlavní vyznačené cesty a vydat se pro nějaký ten sebratelný bonus.

Tempo hry baví mimo jiné i proto, že se vám coby hráči dostane do rukou plejáda hrdinů s odlišnými schopnostmi. Najdete tu jak hbité postavy schopné doskočit tam, kam jiní ne, tak například i droidy. Každý z nich je přitom nadabována  prezentován ve vcelku humorných filmečcích, Nejde o nic, co bychom tu neviděli už mnohokrát, nicméně přítomnost extra misí autory motivovala k přidání originálních dialogů a napsání několika nových minipříběhů.

Co se uživatelského rozhraní týče, kostičkované The Force Awakens nabízí dva režimy ovládání – přes tradiční virtuální tlačítka anebo gesty. Tlačítka jsou však jednoznačně lepší volbou, gesta se totiž potýkají s nepřesným vyhodnocením pokynů anebo dokonce úplně selhávají v registraci tahů prsty po displeji. Poté je třeba zmínit rozdíl mobilní verze hry oproti té klasické na počítači nebo konzolích. Mobilní hráč se dočká uzavřenějších, jednodušších úrovní a méně detailů. Na druhou stranu, pořád se mu bude na hru velmi pěkně dívat.

Nové LEGO Star Wars má rovněž poněkud nezvyklý model zpoplatnění. První kapitola je nabízena zcela zdarma, zbytek obsahu je třeba už dokoupit. Není ho ale zrovna málo, navíc máte šanci ozkoušet si, jak vám titul sedne bez jakýchkoliv poplatků, takže se ve skutečnosti jedná o dost férovou nabídku.

Jestli tedy panovaly nějaké obavy, jak si prověřený koncept sedne s novinkami v hratelnosti, vytratily se ihned po zaznění známé znělky, představení hezkého vizuálu a ponoření se do výborně odladěného dobrodružství. Nepřesné ovládání a skromnější charakter hry je třeba mít stále na paměti, nic to ovšem nemění na tom, že LEGO Star Wars: The Force Awakens je vážně nejlepší LEGO zábavu za dlouhou dobu.