LEGO Star Wars: The Complete Saga (mobilní verze)

Verdikt
73

Výborná oddychovka pro nenáročné hráče i zaryté fanoušky Hvězdných válek. Jde o ohromnou zábavu pro všechny věkové kategorie. Mobilní verze sice není stran ovládání žádná sláva, zase si ale na iOS můžete vyzkoušet celou jednu epizodu zdarma. A to se vyplatí.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Traveller's Tales
Vydání: 12. prosince 2013
Štítky: platby uvnitř hry, lego, zdarma, mobilní hry, humor, adventura, akční, lego hry

Jak překvapivě zábavné mohou být Hvězdné války, když jsou kompletně ztvárněny kostičkami známé stavebnice LEGO, demonstruje tato akční adventura s logickými hádankami, kterou si vedle dětí s chutí zahrají i rodiče.

Dětská stavebnice LEGO patří i po desetiletích existence mezi nejprodávanější hračky. Aby se přizpůsobila poptávce trhu i trendům, v poslední době podstoupila určitou modernizaci. Ta vedla nejenom k integraci počítačů do Lega samotného, ale rovněž i k výrobě hraček na motivy Harryho Pottera či Hvězdných válek. Pokud jste někdy otevřeli katalog LEGO, asi máte představu o tom, jak takové hračky ze světa Star Wars vypadají, protože jich bylo vyrobeno přehršel. LEGO Star Wars není první počítačovou hrou na toto téma, za všechny jmenujme např. Lego Racers 2. Je však rozhodně prvním LEGO titulem, která skýtá takovou hratelnost, že si ho kromě dětí určitě s chutí zahrají i jejich rodiče a starší sourozenci.

V této týmové akční adventuře viděné v third-person pohledu kamery je všechno složeno ze stavebnicových kostiček a některé modely jsou naprosto identické s těmi, které lze pořídit v obchodech. V jednotlivých úrovních se hráč ujímá role jedné z postav, které mu byly automaticky přiděleny. Protože ale čas od času potřebuje pomoc ostatních, může mezi charaktery libovolně přepínat. O zbytek týmu se pak stará počítač.


V jednoduchosti je síla


Hra je rozdělena dle tří filmových epizod na tři části, které se dají hrát nezávisle na sobě. Spojuje je jedno ústřední místo - známá kantýna z Mos Eisley - ve které se můžete volně pohybovat, vybírat si, jakou další úroveň si zahrajete, popřípadě si užívat různých bonusů. Základem hry samotné je pak lineární kampaň, jejíž jednotlivé kapitoly si lze kdykoliv zahrát znovu (více k tomu níže). Na začátku vás vždy se situací seznámí vtipná in-game animace a poté se už ocitnete přímo v bitevní vřavě a můžete se pustit do hraní.

Se světelným mečem lze provádět různá útočná komba a navíc umí už klasicky odrážet střely z nepřátelských blasterů, ale to stejně jako střílení z nich rychle omrzí. Proto je hra prokládána jednoduchými úkoly - např. spuštění mostu přes propast, otevření dveří apod. Aby je dokázali rozlousknout i ti nejmenší, jde o cíle triviální a navíc je vždy řeší jediné tlačítko (obdoba tzv. „Force Use“ u jiných Star Wars her), po jehož stisknutí Jedi s logickým problémem za pomoci Síly nějak elegantně naloží. Porouchaná loď vybuchne a uvolní tak cestu dál, jindy se z kamenné zídky stane žebřík atd. Snad nikoho neurazím, když řeknu, že děti starší šesti nebo sedmi let s většinou puzzlů problémy mít nebudou a pokud ano, bude to spíš kvůli nepozornosti.

Obracení židlí vzhůru nohama

Na tomto místě bych rád zmínil vysokou interaktivnost prostředí. V jednotlivých úrovních se nachází spousta stromů, stolů, židlí a dalších předmětů, se kterými můžete hýbat. Někdy se na sebe kladou bedny, aby po nich Jediové mohli vyskákat pro vysoko položený předmět, jindy se hledají zlaťáky. Často si také hráč může jen tak vyzkoušet, co se s předmětem po použití Síly stane.

V jednotlivých úrovních sbíráte peníze (stříbrné, modré a zlaté, přičemž každá barva značí jinou hodnotu) a mini-součástky, tzv. Lego sudy. Pokud jich najdete plný počet, sama se z nich postaví různá (neovladatelná) vozítka, která později stojí venku před kantýnou. V ní si za nasbírané peníze také lze koupit další bonusy a postavy, se kterými se dá procházet již dokončenými úrovněmi.

Proč to dělat? V každém levelu je totiž ukryta spousta bonusů a hračiček, které hráč napoprvé často ani nespatří. Navíc zdaleka ne všechny Lego sudy se dají sebrat se všemi postavami - některé jsou třeba moc vysoko na to, aby na ně doskočil kdokoliv kromě Jar Jara Binkse. Toho ale hráč v dané úrovni zrovna nemá k dispozici, takže pokud chce za level získat plný počet bodů, musí se pro bonus s Jar Jarem později vrátit v módu Free Play.

Od Threepia po Yodu

Jak jsem již naznačil, každá z několika desítek postav, za které budete postupně hrát, umí něco speciálního. Malý Anakin z Epizody I může po klouzačkách skákat do tunelů, které ho v některých úrovních dostanou na místa se speciálními bonusy, droidi jako Threepio zase umí otevírat spoustu dveří. Ani jednotliví Jediové nejsou výjimkou, protože každý z nich ovládá trochu jinou techniku boje. Hrdinové, kteří mají pistoli (např. princezna Leia), mohou zase z vyznačených míst vystřelovat zachytávací lana a vyjíždět po nich do vyšších pater. V některých úrovních musíte osvobodit spolubojovníky, jindy se utkat s hlavní zápornou postavou levelu nebo před nepřítelem naopak utéct.

Více než dvě postavy najednou ovládat nelze, ale protože v týmu je jich často víc, dá se mezi nimi volně přepínat a kvůli některým hádankám je to často dokonce nutné. I když každá postava umí něco zvláštního, nakonec jsem vždycky nejraději hrál za jednoznačně nejsilnější Jedie a na ostatní přepínal jen tehdy, kdy to bylo nutné.

Dojmy kladné...

LEGO Star Wars mě vážně vyloženě bavilo. Mini-hry jako vesmírné přestřelky, které mi provedením připomínaly Starfighter, či závody kluzáků ze Skryté hrozby jsou úžasným zážitkem. Stejně dobře jsem se bavil i u bojů se světelnými meči. Díky počtu komb a triků, které lze s mečem vyčarovat, se u nich člověk krásně vyřádí. A protože hra samozřejmě obsahuje i filmovou hudbu a efekty, na duely se navíc skvěle dívá. Audiovizuální zpracování se nenachází na bůhvíjaké úrovni, ale Hvězdným válkám zapracovaným do světa kostiček nelze upřít styl.

Často mě příjemně překvapily humorné scénky z animací, popřípadě některé z vtipů přímo ve hře. Po vyřešení nepovinného rébusu začnou Kamiňani v počítačovém středisku tancovat, Lego panáčci se po smrti rozpadnou na jednotlivé kostky atd. Ačkoliv jednotlivé postavičky třeba vypadají směšně, grafikům je nutno připsat za vizuální stránku hry veliké plus, protože podoba se Star Wars je úžasná. Skalní fanoušci série si při hraní možná také všimnou, že některé ze záběrů v animovaných sekvencích přímo kopírují ty filmové (a to včetně nájezdů kamery).

Lego panáčci nemluví, takže hra je kompletně bez dialogů. Navíc v ní nenajdete žádné sexuální narážky či potoky krve, tudíž si ji může zahrát skutečně každý a nijak to neohrozí jeho vývoj :) Hlavičky jednotlivých postav se mile usmívají, jindy zase zle mračí, koulejí očima a dělají všechno pro to, aby odehrály své role a zároveň hráče pobavily.

 ... i záporné

Samozřejmě nic není dokonalé: Hra se ukládá jenom po dokončení každé úrovně, takže pokud byste náhodou chtěli vypínat, buďte připraveni na to, že aplikace spadne a level budete muset rozehrát znovu. Občas mě iritovala herní kamera, která se snažila sledovat postavy z pohledu třetí osoby, ale zároveň se stavěla nešikovně a bránila mi tím ve výhledu. Rozporuplné pocity mám i z ovládání. To nabízí dva přednastavené způsoby. Jeden se spoléhá vyloženě na gesta a moc ho k obsluze hry nedoporučuju. Ten druhý využívá virtuálních tlačítek na displeji a třebaže jde o výrazně lepší řešení než tahy prstem po obrazovce, citlivost joysticku mi nepřišla úplně ideální.

Ačkoliv se "multiplatfomnost" na LEGO Star Wars projevila méně, než bývá zvykem, stejně po sobě zanechala stopy co se týká herního designu. Například souboje s bossy v závěru některých úrovní se často omezují na opakování pořád stejného triku, než oponentovi ubude dost životů na to, aby duel vstoupil do další fáze.

Rekapitulace

Zkušenější člověk hru dokončí za bratru čtrnáct hodin. A to je s ohledem na mobilní verzi velmi solidní čas. Na Androidu budete muset důvěřovat recenzi a v případě zájmu dát za hru cca 200 korun. Pakliže jste iOS hráči, můžete si zcela zdarma vyzkoušet první z celkových šesti epizod. Výborná nabídka.

Mnozí ze zahraničních recenzentů šli tak daleko, že LEGO Star Wars srovnávali s klasikami, jako je Legend of Zelda nebo Prince of Persia. Ačkoliv mám k Legu i Hvězdným válkám nadmíru pozitivní vztah, nedovolil bych si hru označit za víc než povedenou logickou hříčku pro děti a zábavu pro jejich rodiče. Je to další z řady titulů, který by měl děti dostatečně pobavit, zapojit jejich mozkové závity, posílit u nich vztah k Legu a samozřejmě také vzbudit zájem o skutečné (byť v tomto případě filmy inspirované) hračky. Jde o vážně kvalitní titul, potíž vidím v ceně a problematickém ovládání.