LEGO Marvel Super Heroes

Verdikt
80

LEGO Marvel Super Heroes z mustru Lego her nijak nevykročila, což jí ale nebrání v tom, aby nabídla výborný herní zážitek, zejména v kooperativním multiplayeru. Navíc se jedná o jednu z nejlepších her, ke které můžete bez obav posadit své děti.

Počítač

WindowsWindows

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

PlayStation 3PlayStation 3

Xbox OneXbox One

Xbox 360Xbox 360

3DS3DS

PS VitaPS Vita

Wii UWii U

Další informace

Výrobce: Traveller's Tales
Vydání: 22. října 2013
Štítky: lego, pro hráče do 18 let, adventura, akční, lego hry

Nápis LEGO na přebalu her už nějaký ten pátek plní funkci pečetě kvality. LEGO hry jsou zábavné akční 3D adventury, které nám (hlavně v posledních letech) přinášejí zábavu na motivy známých filmových a komiksových hrdinů. Po Star Wars, Batmanovi, Indiana Jonesovi a Lord of the Rings v LEGO kabátku nyní přicházejí na přetřes akční hrdinové ze stáje Marvel.

Společně s atraktivním námětem je pojítkem LEGO her zajetý mustr, podle kterého chlapci z TT Games své hry už delší dobu komponují. Zajímavé je, že to co bychom u jiných sérií odsoudili jako prachsprosté vykrádání námětu, nám u Lega nevadí. Víme totiž, co po nás autoři chtějí a tak si hru můžeme užít bez počátečního tápání. LEGO hry jsou prostě oddechovka, od níž inovace nikdo nevyžaduje. I LEGO Marvel Super Heroes se nastaveného kurzu drží. Jen příběh hry byl pozměněn ve prospěch akčňáků Marvelu.

Ďábelský plán doktora Dooma

LEGO vesmír je rozdrcen na malé kostičky, které se povalují po celém světě, čehož se rozhodne využít doktor Doom. Promptně svolává tým záporáků, v jehož řadách nechybí například Magneto, Venom, doktor Octopus nebo Sandman a vysílá je kostičky posbírat. Díky nim by totiž mohl sestavit ďábelský stroj a jeho prostřednictvím ovládnout celou planetu Zemi.

Na jeho nekalé plány ovšem přichází Nick Fury a jako odpověď proti zlu vysílá tým Avengers (Iron Man, Captain America, Thor, Hulk, Black Widow, Hawkeye), hrdiny z Fantastic Four (Mister Fantastic, Invisible Woman, Human Torch, Thing) X-Meny (Profesor X, Wolverine, Jean Grey, Cyclops, Storm, Colossus, Iceman, Beast, Gambit) a v neposlední řadě samotného Spider-Mana.

Každý hrdina má své vlastní (schválně se vyhýbáme slovu originální) vlastnosti. Tak například Iron Man umí létat, vysílat firebally a laserový paprsek, jehož prostřednictvím dokáže roztavit zlaté předměty. Thor vyniká elektrickými výboji, Mister Fantastic umí procházet mřížemi a přeměňuje se na potřebné vybavení, Iceman dokáže z vody udělat led a Hulk si poradí s tou nejtěžší prací jako je třeba vyrvání kusu zdi.

Vzhledem k velkému počtu hrdinů se však vlastnosti opakují jak v rámci této hry (třeba laserové paprsky vysílá Iron Man i Cyclops, zdi trhá Hulk i Thing atd.), tak i v dalších hrách. Konkrétně například v LEGO Batman: DC Super Heroes, kde měly jednotlivé vlastnosti hrdinů podobu převleků a pro lezení po zdi jste tak museli mít magnetický plášť. V LEGO Marvel Super Heroes pro stejný účel musíte přepnout na Spider-Mana nebo Wolverina.

Ve dvou se to lépe táhne

Jistá schematičnost hře nijak zvlášť neškodí. Pokud jste hráli některou z předchozích LEGO her, budete od začátku vědět, co od vás hra vyžaduje a rychleji se tak ponoříte do hraní, které vyžaduje správné kombinování vlastností jednotlivých hrdinů.

V praxi to vypadá tak, že s jedním hrdinou roztavíte zlatou sochu, ze které se vysypou potřebné kostičky stavebnice. S dalším hrdinou tyto kostičky složíte a nakonec se přepnete do třetího hrdiny, s jehož pomocí sestavené kusy stavebnice rozmístíte tak, abyste postavili schody do dalšího patra.

I když jsou „hádanky“ spíše jednoduché, občas se dopracujete do bodu, kdy nebudete vědět co dál - především kvůli velkému počtu hrdinů. Nové tváře totiž hra chrlí s kadencí kulometu a člověk si tak někdy nestihne zapamatovat, co konkrétní hrdina umí a musí postavy postupně zkoušet.

Protože však LEGO Marvel Super Heroes opět přináší i možnost volné hry, singleplayerové mise zde slouží spíše k seznámení se základními herními principy. Zmíněný problém tak lze hře s jistou dávkou shovívavosti prominout - snad jen vyjma finálního aktu, kde jsou hráčům opět předloženy všechny postavy včetně záporáků, s nimiž do té doby nemají možnost hrát. Při závěrečném boji s bossem proto méně zběhlí hráči mohou pocítit frustraci.

Skvělý dárek pro děti i pro dospělé

Stejně jako v dalších LEGO hrách nechybí ani v Marvel Super Heroes možnost hry v kvalitním kooperativním multiplayeru nebo spousta rozbitelných předmětů, z nichž se sypou cinkající a blýskající se předměty, které probudí vaše stračí instinkty. Navíc tvůrci z TT Games nezapomněli přidat kopec vtípků a roztomilých videí, nad kterými vám koutky úst poputují směrem nahoru.

Grafika je pestrá a na to, že znázorňuje umělé LEGO panáčky, také neskutečně živá. Oproti předchozím dílům v sérii vás navíc zavede do většího množství skutečně impozantních scenérií. Ozvučení je dostačující, hudba se řadí k průměru, ale dabing je skvělý. Rozhovory si užijete a pobavíte se při nich – jen škoda, že je ve hře dialogů docela málo.

LEGO Marvel Super Heroes není ve výsledku bezchybnou a už vůbec není originální hrou. Přesto vás dokáže zabavit na dlouhé hodiny, zejména pokud ji máte s kým hrát v kooperaci. Zároveň jde o jeden z nejlepších titulů, které můžete koupit svým dětem s jistotou, že se budou výborně bavit.