Lego City Undercover: The Chase Begins

Verdikt
62

Humor prořídl, hratelnost je trhána na kusy technickými nedostatky a herní náplň, ač se to snaží vývojáři maskovat, ve skutečnosti není kdovíjak rozmanitá. V tomto případě byste se neměli nechat zlákat myšlenkou, že se jedná o prequel pro výbornou hru, protože výsledek je spíše průměrný.

Další informace

Výrobce: TT Fusion
Vydání: 26. dubna 2013
Štítky: lego, dětská, pro hráče do 18 let, adventura, akční, lego hry

Po dlouhých letech tvorby her postavených z Lega a veleúspěšných licencí (Indiana Jones, Harry Potter, Star Wars, apod.) přišli vývojáři z TT Fusion (divize TT Games) s nápadem vykašlat se na profláklé značky a vyrobit si vlastní „klon“ GTA - jen tedy opět postavený z Lega. Vzniklo z toho kvalitní a vtipné Lego City Undercover. The Chase Begins je prequelem "velkého" Wii U titulu, který vyšel na handheld Nintendo 3DS. Povedlo se hře „navázat“ na úspěch svého staršího bratříčka, nebo tyhle kusy stavebnice nedrží moc pohromadě?

Případ začíná

Dva roky předtím, než se Chase McCain pokusí v Lego City Undercover skoncovat s Rexem Furym, začíná jeho kariéra hvězdného policajta v Chase Begins. Sice mu ještě teče mléko po bradě, jeho policejní a životní optimismus stříká do celého okolí a „nadšení“ by mělo být jeho prostřední jméno, ale k budoucím legendám je čas neúprosný.

Ze standardních obíhaček, kdy chodí šéfovi pro koblihy a hledá zatoulané psy, se brzy octne v koloběhu policejní války proti gangům. A protože jeho schopnosti trhají tabulky, obličej má neutrální a postavou se hodí v podstatě na všechno, je vysílán do různých částí města, kde gangy infiltruje a rozkládá je zevnitř.

Což v podstatě znamená se přesunout na určité místo, kde získáte převlek, díky němuž se vám ve hře odemknou různé druhy činností, které bez patřičného oblečení zkrátka nelze provádět - a pak hurá do akce. Tu splníte nějakou minihru, tady zase proběhnete mořem quick time eventů, pak třeba zmlátíte hromadu pobudů, a jako zákusek si dáte vůdce gangu. Užijete si pár animaček a hurá do další městské části, kde se všechno opakuje.

Šaty dělají člověka

Vtip je v tom, že každá městská část je jiná a gangy se nevyhýbají ani takovým lokacím, jako je farma, staveniště nebo ostrov na testování vesmírných zařízení. Různorodost je tedy zajištěna, protože každá lokace nabízí jiné minihry, jejichž množství se samozřejmě rozšiřuje s velikostí vašeho šatníku.

Jednu chvíli tak řešíte ztrácející se vybavení dělníků, abyste posléze naháněli uprchnuvší prasata nebo řešili vzpouru ve věznici ovládané vězni. Potud je tedy hra zajímavá a do jisté míry kvalitativně podobná původnímu titulu. Jenže teď přijdou ta jenže.

Tím nejmenším z nich je fakt, že ať střídáte oblečení, jak chcete, jednotlivé minihry či QTE jsou v podstatě úplně jednoduché a opakují se. To samé platí i o soubojích, kdy stačí jen sledovat oponenty, a až se jim nad hlavou objeví X, prostě ho zmáčknout. Chase provede slow-mo úder a jede se dál. Ona pomyslná efektnost zatýkání ve zpomaleném čase bohužel rychle vyprchá a souboje se záhy stávají jen další překážkou v cestě.

Otázkou tedy je, jak dospělý je hráč, kterému The Chase Begins pořizujete, protože komukoliv citlivějšímu na kvalitu tohle velmi záhy přestane stačit. A bohužel, další motivace, které ženou kupředu v původní hře, tady pokulhávají - když neberu v potaz klasické sbírání kousků stavebnice, které zde samozřejmě nechybí.

Mlčeti zlato?

Lego City Undercover zaujalo dabingem postav a vtipem, který se opíral nejen o vynikající dabérské výkony, ale také o narážky a jistý druh milé naivity. Bohužel The Chase Begins o dabing až na pár výjimek přišlo, takže se ztrácí kouzlo hlasového umění a dialogy v podání pouhých řádků textu nejsou ani z daleka tak dobré, jak mohly být. Na druhé straně je ale nutno zmínit, že situační humor Lego her zůstal a jisté narážky fungují. Takže se úsměvům, například při závodech na prasatech nebo šplhání po slunečnicích, neubráníte.

Nevyužitým potenciálem je poznamenáno také technické zpracování, které buď zakopává kvůli hardwarovému výkonu 3DS nebo špatné optimalizaci. Nakonec je jedno, které z toho je správně, protože ve výsledku hra trpí nepříjemnými a zatraceně častými poklesy framerate. Naskočíte-li do auta a zkoušíte si užít nějakou z „adrenalinových policejních honiček“, můžete se těšit na trhání v podstatě na každém rohu a co je horší - objevující se předměty.

Hra už tak má nastavenou viditelnost opravdu na minimum, ovšem předměty jako třeba protijedoucí auta se dokážou objevovat doslova přímo před vámi, jedete-li trochu rychleji. O vykreslování dalších kulis, jako jsou stromy a podobně, nemluvě. Ježdění tedy není příliš zábavné, naštěstí ale většinu času strávíte spíše hopsáním a plnění různých úkolů, k nimž vozidla nepotřebujete. I tak ale zamrzí, že v open-world hře je docela problém po onom otevřeném světě cestovat.

Aby toho nebylo málo, nahrávací časy, které byly skutečně dlouhé na Wii U, zde nejsou nijak zásadně kratší. Město, ač veliké, je rozsekané na malé kousky, o nichž by se s nadsázkou dalo říci, že některé z nich přejedete za kratší dobu, než trvalo jejich načítání. Což určitě není moc příjemná vlastnost.

Případ uzavřen

The Chase Begins není vyloženě špatná hra, co se hratelnosti týče, ale svému většímu vzoru se stěží přibližuje. Přišla totiž o velkou část kouzla okrájením dabingu a nepříjemnými obtížemi technického rázu. Přesto se dá hrát a povznesete-li se nad jisté věci, nebo si snížíte standardy, dokonce i baví. Mladší hráči či zatvrzelí fanoušci Lego City Undercover můžou zkusit. A vy ostatní asi raději běžte sbírat stavebnici někam jinam.