LEGO Batman 2: DC Super Heroes

Verdikt
81

Jedna z nejlepších LEGO her které doposud vyšly, protože se vyhýbá nedostatkům předchozích titulů, oživuje dění dabingem postav a zároveň plně využívá potenciál batmanovského universa.

Počítač

WindowsWindows

19,99 €Steam

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

$19,99PlayStation Store

Xbox 360Xbox 360

WiiWii

Nintendo eShop

3DS3DS

Nintendo eShop

PS VitaPS Vita

$19,99PlayStation Store

Wii UWii U

Nintendo eShop

Ostatní platformy

DSDS

Další informace

Výrobce: Warner Bros. Interactive
Vydání: 22. června 2012
Štítky: komiks, superschopnosti, superhrdinové, adventura, akční

Gotham City opět obléhají zlověstné síly. Tentokrát však útočí s takovou silou, že už nestačí, aby se jim postavil pouze Batman. Ke svému odboji si musel povolat i další superhrdiny z komiksové stáje DC. Ti s sebou do druhého LEGO Batman dobrodružství přinášejí, vedle potřebného klidu a míru pro tamní obyvatele, svěží větřík, jenž z něj dělá jednu z nejlepších her, která pod LEGO licencí doposud vyšla.

Prodělané změny se určitě nenesou v duchu revoluce, ale spíše rozšiřují a malými drobnostmi doplňují už tak dost robustní šablonu LEGO her. Proto se i zde setkáte se známým uživatelským rozhraním, ale i herními principy. LEGO Batman 2 se na to konto možná řadí do akčního žánru, ale zároveň své hráče nutí občas přemýšlet - nyní dokonce ještě urputněji, než kdy předtím. Neznamená to, že by akční složka ustoupila do pozadí. Pouze do svých útrob pojala i další aspekty hraní, přičemž s nimi dohromady tvoří naprosto přirozený a dynamický celek.

Šaty dělají superhrdiny

Jak už jsme zvyklí od jeho předchůdců, největší kouzlo tkví v interakci a spolupráci hratelných postav, které tentokrát hovoří, což je výrazné plus. Superhrdinové se díky svým jedinečným vlastnostem jeden bez druhého nedokáží obejít. Z počátku jsou dva – Batman a jeho pomocník Robin. Zatímco chlapík v černém obleku vyniká silou a nadpřirozenými schopnostmi, Robin je spíš takový Ferda mravenec. Základní dovednosti obou dvou jsou sice dost omezené, avšak dále se ještě několikráte znásobují mnohočetnými převleky, které jim v konečném důsledku propůjčují více než uspokojující arzenál těch nejroztodivnějších vlastností.

V pokročilejších fázích hry se k těmto dvěma přidávají další superhrdinové, čímž se variabilita hratelnosti logicky dále rozrůstá. Důležité ale je, že z toho plynoucí herní možnosti nepřekračují mez únosnosti. Tedy až na finální level, kde už bylo postaviček až moc. Na druhou stranu, hra vás nelimituje životy a ani nijak jinak vás nepeskuje, takže se s tím dá bez problému a v poklidu vyrovnat. Napomáhá tomu i naprosto jednoduché a intuitivní ovládání, se kterým se spřátelí úplně všichni, tedy i herní začátečníci.

S ovládáním hry se, během několika málo minut, sžije i člověk, který hraní všeobecně nikdy moc neholdoval a na Xboxu třeba nikdy v životě nehrál. Na trhu je mnoho titulů, určených primárně pro děti, které si však dítě právě kvůli nesrozumitelnému či krkolomnému ovládání nezahraje. S LEGO Batman 2 tento problém mít nebude, což lze považovat za další velké plus.

Boj proti klaustrofobii

Pokud jste již hráli nějaký ten titul z početné LEGO ságy, velmi dobré ovládání pro vás ale nebude novinkou. Překvapit by vás však mohla velikost levelů, která oproti předchozímu dílu výrazně nabobtnala. Prostor se kromě toho i více zahustil a na aktivní místa narazíte téměř na každém kroku. Akce střídá reakci, interakce interakci a pořád tak máte co dělat. Zbytečně dlouhému přebíhání se tu dalo vale a ve chvílích, kdy už by na něj opravdu mělo dojít, se místo toho nabízí alespoň bohatá škála předmětů, určených k demolici.

Ničení tu není jenom podružnou záležitostí. Měli byste se mu důkladně věnovat už jen kvůli tomu, že v předmětech se klasicky ukrývají bodíky, za něž si můžete dokoupit desítky dalších herních postav ale také vozidel, letadel nebo plavidel. Aby to nebylo málo, dočkáte se také bonusových součástek, jejichž zkompletováním můžete dosáhnout na nějakou tu extra výbavičku. A jelikož autorům hry při jejich vymýšlení nechyběla fantazie ani vkus, motivace ke zpřístupnění všech těchto předmětů je maximální. Pokud jste zvídaví, je docela možné, že se ke hře budete vracet v nabízeném volném módu ještě dlouho poté, co se vám podaří dohrát příběhový mód.

Temné síly útočí

Ani tak dobré hře, jakou LEGO Batman 2 určitě je, se nevyhnuly chyby. Nebyly moc časté, ale přišly ve chvílích, kdy se to vůbec nehodilo. Kvůli naprosto neviditelnému interaktivnímu místu v levelu, kdy hrdinové prchají z Bat-jeskyně, se třeba uchýlíte k restartu mise. Problémové místo nakonec překonáte v čirému zoufalství díky poskakování a mačkání všeho a všude (kolem větráku).

Napodruhé už budete trochu otrlejší, a když se hrdina zasekne na velkém klaunovi, opět zvolíte metodu překotného mačkání, čímž po několika minutách problém vyřešíte. Možná je to maličkost, ale v případě, že se jedná o finální část hry a vy místo herní nirvány prožíváte intenzivní zpruzení, protože trčíte v záseku, docela to zamrzí.

Po dohrání hry vám i přes to zůstanou na LEGO Batman 2 jen dobré vzpomínky. Mnoho hodin se nesete na vlně příjemně dynamické akce, přičemž vaše myšlenky plynou a přirozeně vás přivádí k řešení spousty zajímavých logických puzzlů. Skvělá zábava se pak ještě umocňuje pod taktovkou lokálního multiplayeru, který je s ohledem na kvality hry ideální nejenom pro společné hraní rodičů s dětmi, ale i pro příjemnou zábavu během jakékoli párty.