Laya's Horizon

Verdikt
90

Jestliže máte účet na Netflixu, hru Laya’s Horizon si nenechte ujít. Pokud tedy toužíte létat jako pták a máte na to dostatečně výkonný telefon.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Netflix
Štítky: mobilní hry, letecka, meditativní, akční, závodní

Nasaďte si kápi, nadechněte se a s uvolněnou myslí se vrhněte z vrcholku té nejvyšší věže. Ve hře Laya’s Horizon zažijete vzrušující chvíle extrémní rychlosti při střemhlavém letu k zemi, ale i zenové momenty během klouzání nad úchvatnými scenériemi. 

Vývojářské studio Snowman se za poslední roky stihlo zapsat mezi nejsledovanější tvůrce nezávislých mobilních her a jejich novinka míří doslova k oblakům. Osobně mám dodnes nejradši jejich herní prvotinu Alto’s Adventure a Laya je v mnohém podobná. Akorát je mnohem ambicióznější, větší a propracovanější. 

Hra stojí a padá na létání. Pokud vás fascinuje, bude vás tento titul bavit. Hned po spuštění se vrhnete do učení základů ovládání. Naučíte se zatáčet, řítit se střemhlav dolů, stoupat výš i klouzat po větru. Vše je uděláno intuitivně, ale během prvních chvil, možná i pár hodin, budete občas do něčeho narážet a Laya vás neposlechne vždy podle představ. Čeká vás prostě učící proces, kdy se vám ale hra za chvíli zapíše pod kůži. Ke všemu vám přitom stačí gesta dvou prstů. V tomto ohledu tým odvedl skvělou práci. 

Stojím na vrcholku hory, ze které se spustím dolů. Letět můžu na libovolnou stranu a objevit každé zákoutí. Držím se nad divokou řekou, prolétávám pod mosty, vyhnu se stanovému městečku a usadím se na vyhlídce nad špičkami stromů. Příště se zase vyhýbám ledovým krám na okraji oceánu. Svět však není prázdný a brzy si začnete všímat jeho obyvatel. Ti pro vás budou mít úkoly a výzvy. Díky nim jednak hlouběji objevujete ostrov, ale také si odemykáte nové kápě a vybavení. 

Nejste žádný vrtulník a nezvládnete létat neomezeně dlouho. Dříve nebo později se snesete k zemi. Jak daleko doletíte ovlivní nejen vaše zkušenosti, ale i vzdušné víry a proudy či právě zvolené kápě. Jedna se hodí na závodění, další třeba poskytne delší dolet. Pomohou vám také Jiskry. Ty sbíráte ve formě zlatých úlomků visících ve vzduchu, ale především když se vznášíte těsně nad zemí nebo míjíte překážky. Díky Jiskrám dovedete vystřelit rychle dopředu jako rachejtle. To se bude hodit třeba při závodech.

Nejsou to však jen závody a potkávání obyvatel nebo plnění výzev. Ve hře narazíte na další aktivity, ať už samo objevování ostrova a jeho skrytých částí, prohánění opeřenců nebo následování přesně určených tras. Laya’s Horizon vám neustále předhazuje zábavné věci, za kterými se vyplatí pustit po větru. Zmínit také musím proměnlivé počasí.

Tato ambice má také stinnou stránku. Zatímco mé milované Alto’s Adventure jste si mohli pustit téměř kdekoliv a kdykoliv, Laya po vás vyžaduje mnohem více pozornosti. Je to už také velká 3D hra, která vám mnohem rychleji vyšťaví baterii v telefonu. A bude rovněž mnohem náročnější na výkon. Když jsem během hraní natáčel záběry pro recenzi, můj telefon s loňským vlajkovým Snapdragonem 8 Gen1 se dost zapotil. Ale i bez natáčení hra místy neběžela úplně plynule, což pro požitek z letu není úplně ideální. 

Dobrou zprávou ale je, že se jedná o veskrze prémiovou hru bez reklam, mikrotransakcí nebo dalších free-to-play prvků. Má jediný háček: pro její hraní potřebujete mít předplacený Netflix. A pokud ho máte, této hře rozhodně dejte šanci.