Lara Croft GO

Verdikt
88

Lara Croft GO je brilantní logická hra na tahy s nebývale elegantním designem a jedinečným konceptem. Neustále přichází s novými nápady a slavnou archeoložku prezentuje v krásné, atmosférické podívané.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Windows PhoneWindows Phone

Windows Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Square Enix
Vydání: 27. srpna 2015
Štítky: tahová, platby uvnitř hry, akční, logické, strategie

Stačí jediný pohled aby vám došlo, že vysoké tempo her s Larou Croft v hlavní roli není zrovna ideálně uzpůsobeno dotykovým displejům. Tvůrci ze Square Enix to věděli už v případě titulu Hitman GO, v němž provedli transformaci Agenta 47 ze stealth akce na tahovou strategii v podobě stolní hry. A slavné archeoložce se nyní dostalo podobné péče. Jen ta městská zástavba a stráže z Hitmana byly vyměněny ve prospěch džungle a nebezpečných hadů. Zapeklité hádanky nicméně přetrvaly.

Upustilo se rovněž od principů deskové hry, v níž má každá figurka nárok na jeden tah za kolo. Namísto toho je prostředí Lara Croft GO rozparcelováno na jednotlivá políčka. S každým tahem prstu po displeji se ústřední hrdinka posune o jedno, stejně ovšem bude reagovat i okolí a to nebude způsobně čekat, až dokončí svůj tah, nýbrž ho provede automaticky s ní. Překážek se vám do cesty postaví celá řada a každá má v záloze jiný pohyb. S každým vaším úkonem se tak současně pohnou ostré pily (zde fungující jako pasti), hadi výhrůžně zasyčí a kameny pádem pozmění vzhled úrovně.

Podstatou hratelnosti však tentokrát není vymýšlet různé strategie ke splnění daného úkolu. Klíčové je být ve správný čas na správném místě. Skoro jako v šachu je třeba myslet na tahy dopředu, abyste hroutící se zeď mohli využít k vašemu prospěchu anebo abyste manipulací s pákou neodřízli sebe, ale nepřátele. Strategická filozofie hře ohromně dodává na přehlednosti a eleganci. Vzhledem k tomu, že na všechno máte neomezeně času, si můžete promyslet, jak spolu věci interagují a vaše konání bude mít logiku. 

Ke cti autorů slouží, jaké obrovské číslo situací dokázali ve hře vykouzlit. Jeden by si myslel, že herní náplň svázaná rozmístěním políček brzy upadne do stereotypu, ale opak je pravdou. Můžete se těšit na desítky a stovky po čertech chytrých hádanek, které představují nefalšovanou a dobře vybalancovanou výzvu. Jediný problém je, že pohyb po úrovních umí být vinou neustálého popohánění Lary po tazích poměrně zdlouhavý a tedy i nezáživný. Přesto hrajete dál cele ponořeni do dění na obrazovce, protože Lara Croft GO téměř bez ustání překvapuje nějakými novinkami. Ty ale zároveň nezatěžují základní koncept a hra tak jako celek zůstává přehledná a neuvěřitelně baví. 

Lara Croft GO je zkrátka velmi příjemná logická tahovka, s čímž koresponduje náplň hry i stylové zpracování. Náplň pracuje s unikátním námětem. Lokace hry jsou vyvedené v sytě kontrastních odstínech s absencí pevně daných linek a Lařin pohybový repertoár působí neuvěřitelně ladně. Ve výsledku je Lara Croft GO učiněná pastva pro oči. Jestli se něco přibližuje nebezpečně blízko k mobilním vizuálním orgiím jménem Monument Valley, je to právě tento titul. Připočtete-li to společně s povedeným nevtíravým atmosferickým soundtrackem k dalším pozitivům hry, není co řešit. Lara Croft GO se vám postará o několik hodin prvotřídní zábavy.