Lands of Lore: The Throne of Chaos

Verdikt
89

Pokud si chcete nostalgicky připomenout velikána žánru nebo třeba zjistit, co na tom ostatní vidí, je Lands of Lore letitá klasika, která se k podobnému účelu velice hodí. Jedná se o fantastické a výpravné dobrodružství, které navíc oplývá řadou na svou dobu moderních vychytávek, jež hraní výrazně zpříjemňují.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Počítač

WindowsWindows

Good Old Games

Další informace

Výrobce: Westwood Studios
Vydání: 15. září 1993
Štítky: dungeon, zdarma, fantasy, first person, pohádka, staré pecky, online hry, adventura, online, rpg

Dnes se jim říká „dungeon crawler“ ale pro nás byly v době vzniku prostě dungeony. A nemálo z nás se domnívalo, že za tenhle název vděčí i Dungeon Masteru, nekorunovanému králi tohoto žánru. Jenže éra dungeonů koncem 80. a na začátku 90. let stála na několika pilířích skvělých titulů a jedním z nich je i Lands of Lore.

Pokud jste hráli Dungeon Master a nebo třeba i Eye of the Beholder (další klasika žánru), skočili jste do hry rychle. Podobný interface, ovládání, krokovací pohyb i realtimové souboje. Prostě dungeon se vším, co k němu patří. První díl Lands of Lore vyšel v roce 1993 a nesl jméno Throne of Chaos, přičemž v letech 1997 a 1999 pokračovala série ještě dvěma dalšími díly. Milovníci dungeonů ale na jedničku nedají dopustit.

Jistě by se za tím dala hledat i nostalgie, to popírat nikdo nebude, ale ani růžové brýle hře neubírají na jejích objektivních kvalitách. Klasický, ale příjemný příběh, velký rozsah, propracované hádanky, nervydrásající souboje. Naleznete zde vše, co dělá pořádný dungeon dungeonem, tentokrát ještě s několika sympatickými bonusy.

Tím hlavním je přítomnost automatické mapy, což, jak veteráni potvrdí, rozhodně nebyla běžná záležitost. K Lands of Lore si tedy čtverečkovaný papír brát nemusíte. Díky bohu. Další chvalitebná věc je samotný pohyb, který sice probíhá po tradičních čtvercích, ale plynule - nehrozí tedy totální dezorientace kvůli sekanému otáčení jako v řadě jiných titulů z podobné doby. Zdá se to jako maličkosti, ale Lands of Lore se díky nim zkrátka dobře hraje i z pohledu dnešního hráče.

Hra je k dispozici zdarma v prohlížečovém emulátoru, kde si ji můžete zahrát online a bez instalace. K dispozici je rovněž optimalizovaná verze pro Windows. Tu si lze pořídit za pár korun na GOGu a bude fungovat i bez připojení k internetu.